Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žena v Beskydech uvízla i s matkou během túry v hlubokém sněhu, do akce musela horská služba

Šedesátiletá turistka i její dcera uvízly ve středu během túry v Besykdech. Zůstaly v hlubokém sněhu asi kilometr od rozcestí Malého Polomu. Na pomoc si přivolaly horskou službu, která se k nim musela v obtížném terénu dostat. Horští záchranáři pak transportovali podchlazenou a vyčerpanou starší paní k jejich autu. Po zajištění tepelného komfortu se její stav zlepšil a nemusela tak do nemocnice.

Bylo kolem páté hodiny, když na dispečinku Horské služby Beskydy zazvonil nouzový telefon. Na druhém konci byla žena, která tvrdila, že je spolu se svojí maminkou na túře asi kilometr od rozcestí Malého Polomu. Řekla, že maminka je chůzí v neprošlapaném sněhu zcela vyčerpaná a nemůže dál.

Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Vyjeli jsme k zapadlým turistkám z naší stanice na Javorovém na terénní technice, ale nakonec jsme se k nim museli dostat na skialpech. V této části Beskyd je nyní přibližně půl metru sněhu, z toho cca 30 centimetrů nového. Proto nám bylo také jasné, jak asi musel být jejich výlet problematický."

Když záchranáři ženy našli, zjistili, že starší paní je podchlazená a zcela vyčerpaná.

Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Poskytli jsme oběma tepelný komfort a maminku jsme na svozných saních převezli k našemu vozidlu asi kilometr hlubokým sněhem. Její dcera cestu zpět zvládla bez pomoci, jen pod naším dohledem. Obě turistky jsme poté transportovali k jejich zaparkovanému automobilu."

Tepelný komfort starší ženě pomohl a jinak byla v pořádku, obě turistky tak mohly odjet domů. Horská služba v těchto dnech varuje turisty, aby byli při túrách velmi opatrní. Vzhledem k nové sněhové nadílce je v Beskydech vydána výstraha před hlubokým sněhem.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: "Na tento fakt by všichni turisté při plánování výletů měli brát ohled. V těchto podmínkách je vcelku běžné přecenit síly a pak zůstat s potřebou pomoci někde v nepřístupním terénu. A opět připomínám nutnost dobrého ošacení a vybavení."

V tomto případě měla starší paní výstroj dobrou, ale dcera se pustila do zasněženého pohoří jen v džínách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy