Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horská služba Beskydy zachraňovala další turisty, kteří uvízli v hlubokém sněhu

Tři turisté se dvěma psy v hřebenové partii Velkého Javorového a mladý pár na trase ze Smrku do Podolánek. Tito lidé uvízli ve čtvrtek večer na túrách v hlubokém sněhu a nezvládli pokračovat. Horským záchranářům trvalo dlouhé hodiny, než se k nim dostali a dovedli je do bezpečí. Horská služba varuje, že lidé by měli být velmi opatrní. Ani značené cesty totiž nejsou průchodné a pěší na túrách velmi riskují.

Ve čtvrtek přibližně kolem osmé hodiny večer vyrazili členové Horské služby Beskydy na dvě velmi náročné záchranné akce. Na stanici Javorový přišlo z dispečinku 112 hlášení, že v hřebenové partii Velkého Javorového uvízli tři turisté s dvěma psy.

Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Neměli jsme naštěstí problém s pátráním, věděli přesně, kde jsou, ale už cesta k nim byla velice náročná. Vyjeli jsme na sněžném skútru a terénní čtyřkolce, ale závěrečný úsek jsme museli kvůli hlubokému sběhu jet na skialpech."

Turisté byli vyčerpaní a hladoví, i jejich psi byli nervózní a poněkud útoční.

Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Jinak ale musíme poznamenat, že na rozdíl od jiných nebyli špatně oblečeni, neměli ale čelovky, nebo jinou svítilnu a přicházela tma. Nebyli ovšem v žádném případě schopni se dostat dál, po pás se brodili sněhem a dokonce i turistické značení na stromech bylo sněhem zakryté."

Cestou zpátky museli záchranáři vlastní techniku vyprostit ze sněhu a poté převezli turisty až do obce Řeka k jejich zaparkovanému autu.

Zásah doslova jako přes kopírák měli také kolegové záchranáři ze stanice Frýdlant nad Ostravicí. 

Jaroslav Pavlica, záchranář Horské služby Beskydy: "V osm nás kontaktoval mladý pár, který uvízl během túry z vrcholu Smrku do Podolánek. Správně vyhodnotili situaci poté, kdy přibližně dva kilometry šli celkem tři hodiny. I oni měli dobré vybavení, a především zkušenosti, takže se nesnažili jít až do úplného vyčerpání."

I zde vyrazili záchranáři do akce na sněžném skútru a terénní čtyřkolce, ale sněhová situace v Beskydech je natolik vážná, že později museli přesedlat na lyže a trvalo zhruba dvě hodiny, než se k mladému páru dostali. 

Jaroslav Pavlica, záchranář Horské služby Beskydy: "I zde se turisté pohybovali doslova po pás ve sněhu. A terén je nyní tak obtížný, že jsme se je dvě další hodiny snažili dostat zpět k jejich vozidlu. To se nám povedlo až v jednu v noci."

Tyto dva případy nejsou v současné době v Beskydech ojedinělé. Horská služba k tomu očekává během nadcházejícího víkendu velký nápor návštěvníků.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: "Samozřejmě chápu snahu dostat se vzhledem k situaci s Covidem z města do přírody. Jenže je vždy nutné pečlivě túry plánovat a zjistit si informace o aktuálním stavu sněhové pokrývky. Ani značené cesty nejsou nyní průchodné, takže pěší skutečně velmi riskují."

Turisté by měli výlety plánovat s ohledem na vlastní síly, schopnosti a počasí. Důležité je také správné vybavení. Beskydy hlásí za celou sezonu největší množství sněhu, leží tam zhruba 1,5 metru. V Jeseníkách už vyhlásila horská služba druhý stupeň lavinového nebezpečí. Za dva dny tam například na Ovčárně připadlo 40 centimetrů sněhu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy