Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

GIBS obvinila tři policejní důstojníky z Moravskoslezského kraje, za peníze vynášeli informace

Inspektoři Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinili 14. dubna 2021 tři policejní důstojníky v činné službě, a to z několika trestných činů v rámci rozsáhlého úniku informací poskytovaných za úplatu. Dva tito muži jsou zařazeni u Národní centrály proti organizovanému zločinu SKPV, expozitura Ostrava a jeden u KŘP Moravskoslezského kraje, Odbor hospodářské kriminality SKPV.

Informaci 23. dubna zveřejnila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Její tisková mluvčí dále oznámila, že v souvislosti s případem jsou obviněny další 4 civilní osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Ivana Nguyenová, tisková mluvčí GIBS: "V zadokumentovaném období bylo zjištěno, že policejní důstojníci společně se dvěma bývalými policisty poskytovali neveřejné informace z policejních evidencí movitým podnikatelům za úplatu. Záměrem bylo zjištění, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. V případě kladného výsledku by pak mohli podnikatelé konkrétní trestní řízení ovlivnit ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů v trestním řízení. Podnikatelé za poskytování této „ochrany“ zaplatili minimálně 1 mil. Kč."

Také právnická osoba, která v případu figuruje, je z Moravskoslezského kraje. Kauza je podle našich zjištění rozdělena do dvou větví, jde o komplikovanou a propletenou případ. Obvinění z ostravské expozitury NCOZ měli spolupracovat i se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, který má figurovat v kauze nemocničních zakázek v Praze.

Ivana Nguyenová, tisková mluvčí GIBS: "Na základě výše uvedených skutečností bylo policejním orgánem GIBS proti osobám zahájeno trestní stíhání z přečinů neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací i ve formě účastenství, zneužití pravomoci úřední osoby i ve formě účastenství, dále ze zločinu přijetí úplatku i ve formě účastenství a zločinu podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným trest odnětí svobody v rozmezí 3 až 10 let. Trestní stíhání všech osob probíhá na svobodě."

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej sdělil, že ředitel útvaru kvůli stíhání vydal rozhodnutí o zproštění výkonu služby.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy