Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Turistům na Ondřejníku slouží k odpočinku nové lavice, které vyrobili umělečtí řezbáři

Turisté, kteří si vyšlápnou na Ondřejník, budou mít nové možnosti k odpočinku. Město Frýdlant nad Ostravicí na hoře uspořádalo řezbářské sympozium, ze kterého vzešly bytelné lavice. Ty budou rozmístěny právě na Ondřejníku, aby sloužily návštěvníkům.

Martin Bořuta, umělecký řezbář: “Koná se tady řezbářské sympozium. Přijela pětice řezbářů z Čech a Moravy. Tvoříme sedací lavice s vyřezávanými prvky po stranách s tím, že tady na Ondřejníku zůstanou. Tématem jsou chráněná zvířata Beskyd, která už nejsou tolik k vidění, tak aby se i dětem přiblížilo, jak vlastně vypadají. Tvoříme z dubu. Dřevo přijelo od Vizovic.”

Pavla Dvořáková, odbor kultury a školství MÚ Frýdlant nad Ostravicí: “Řezbářské sympozium je součástí projektu Za kulturou přes hranice, který je spolufinancován z fondu mikroprojektu Euroregion Beskydy. Jedná se o přeshraniční projekty. Je to součástí projektu Za kulturou přes hranice, ze kterého byla opravena i kaplička sv. Antonína Paduánského tady na Ondřejníku. Proto jsme zvolili i toto místo pro pořádání řezbářského sympozia, bohužel bez veřejnosti.”

Lidem se lavice líbí a doufají, že budou sloužit dlouho a nepoškodí je vandalové.

Anketa: "Já si určitě myslím, že to je skvělý nápad. Každé to zvíře definuje nějakou část tady toho místa, nebo respektive těch tras, které vedou kolem dokola. Takže za mě je to úplně pecka.”

Představitelé města Frýdlant nad Ostravicí turismus podporují a mají zájem, aby lidé na Ondřejník přicházeli. Současně však řeší i problémy, které s větším počtem návštěvníků souvisejí. Jde například o odpad nebo automobilovou dopravu.

Helena Pešatová, starostka Frýdlantu nad Ostravicí: “Já se vůbec nedivím těm lidem, kteří bydlí v Ostravě a nebo v nějakých bytových domech, že v téhle chvíli potřebuji někam na čerstvý vzduch, někam vypadnout. Samozřejmě doba je teď taková obtížnější, ale já bych doporučila a vyzvala bych všechny, aby když přijedou do Frýdlantu, aby využili parkoviště, které máme u vlakového nádraží a pěkně si to hezky vyšlápli nahoru. Je to opravdu kousek, příjemná krásná procházka, no a tady se mohou občerstvit a strávit tady příjemný čas a zase můžou seběhnout hezky dolů.”

Na Ondřejník se dá dostat různými trasami, které vyhovují i rodinám s dětmi, a ti zdatnější přicházejí z Kunčic přes Skalku.

Helena Pešatová, starostka Frýdlantu nad Ostravicí: “Existují trasy společnosti Beskydhost, která má Po medvědích stezkách, Po liščích stezkách, Jezevčí stezka… Ony jsou různě značené ty trasy a mají taky různě náročnou obtížnost. Takže záleží teď na každém jednotlivci, který přijde, nebo na rodince, jakou tu trasu si vybere. Ony většinou vedou i k těm hospůdkám, aby se lidé mohli občerstvit. V téhle chvíli je to takové náročnější, takže většinou tam bývá výdejové okénko, kde si lidé mohou koupit něco dobrého k pití nebo k snědku. Takže těch možností je tady opravdu hodně, ale záleží na tom, kdo si co vybere a na co si troufne. Ale odhaluje taková krásná místa, zákoutí Beskyd, určitě ať přijedou všichni se k nám podívat.”

Delší dobu trápí Ondřejník pozůstatky úmyslně založeného požáru chaty Solárka, který ji zničil na konci září roku 2002. Objekt má nyní nového majitele, který připravuje rekonstrukci chaty Ondřejník a jejího okolí. Turistům je nyní k dispozici Roubenka Ondřejníček.

Vlastimil Matějka, provozovatel Roubenky Ondřejníček: “Situace už je lepší. Po tom, co se to uvolnilo, že není zákaz pohybu mezi okresy, tak jde to vidět i u nás na počtu návštěvníků. Už přichází do hor i více těch lidí, protože je krásné jaro a slezl sníh. Ještě minulý týden jsme tady měli 80 centimetrů sněhu. Dneska byl takový první jarní den, kdy přišlo hodně lidí. A je to i díky akcím, které se tady konají, tentokrát to bylo řezbářské sympozium, ze kterého vzešly krásné lavičky. Za to městu Frýdlant nad Ostravicí děkujeme.”Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy