Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vlk roztrhal ovci na zahradě u domu v Bystřici na Jablunkovsku, rodina má strach

Vlk roztrhal ovci na zahradě nedaleko domu v obci Bystřice na Jablunkovsku. Majitelé se bojí, aby se šelma nevrátila a neútočila znovu. Rodina vše ohlásila tamnímu úřadu i policii. Podle odborníků jsou útoky vlků v oblasti mezi Třincem a Jablunkovem poměrně časté. K většině škod prozatím došlo na nedostatečně zabezpečených pastvinách.

Smutná událost pro rodinu Renaty Milotové se stala o víkendu v noci z 1. na 2. května. Vlk zabil na jejich zahradě jednu ze dvou ovcí, které rodina chová jako domácí mazlíčky. 

Renata Miltová, majitelka ovcí: "Ráno jsme se podívali z terasy ven a viděli jsme tam ležet ovečku, byla úplně rozkousaná. Nejvíce to bylo vidět, když jsme ji otočili. Měla úplně vykousaný bok." 

Druhou ovci, která byla na zahradě i s kozlem, se kterým rodina chodí na procházky, našli majitelé naštěstí v pořádku. Vlka v obci zahlédl v noci, kdy k útoku došlo, i soused poškozené rodiny. Řekl, že vlk nebyl plachý. Rodina má obavy, aby se útok neopakoval. 

Renata Miltová, majitelka ovcí: "Dcera se bojí, protože venčí psa a bojí se s ním večer vyjít ven." 

Majitelka ovcí případ oznámila policii i bystřickému obecnímu úřadu. 

Renata Miltová, majitelka ovcí: "Obec chce dělat chodník kolem silnice, takže jsme plot ani moc neopravovali a nezabezpečovali. Ale hlavně se tady ještě nic podobného nestalo. Na noc jsme teď zvířata začali zabezpečovat, zavírám je." 

Pohyb vlčích rodin ve Slezských Beskydech i Javorníkách dlouhodobě sledují ochránci zvířat.

Jiří Labuda, terénní pracovník Hnutí DUHA Olomouc ve Slezských Beskydech dříve pro TV Polar uvedl: "Výskyt vlčí smečky v oblasti Slezských Beskyd je velkou výzvou pro ochranu přírody a místní chovatele hospodářských zvířat. Vlci zde mají pestrou mozaiku prostředí, od klidných hustě zalesněných míst až po ta urbanizovaná nebo turisty hojně navštěvovaná. Na obhospodařovaných místech bohužel dochází ke škodám, zejména na ovcích. Za nejdůležitější aspekt pro možné společné soužití vlka a člověka považuji kvalitní informovanost místní veřejnosti a poskytnutí poradenství a případné pomoci chovatelům pro co možná nejlepší zabezpečení hospodářských zvířat." Hnutí DUHA Olomouc pomáhá některým chovatelům v oblasti s vyřízením dotace na účinné zabezpečení ovcí. Také další pastevci se mohou v případě zájmu o dotaci obrátit na Hnutí DUHA Olomouc. Více informací o vhodném zabezpečení je k dispozici na webu www.ochranaovci.cz a e-mailu info@ochranaovci.cz.
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy