Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

VIDEO: Ve Slezských Beskydech i v Javorníkách se narodila vlčata. Ochránci přírody jásají

Vlčí smečka, která se před několika lety usadila ve Slezských Beskydech na česko-polském pomezí, přivedla letošní jaro na svět vlčata. Jedná se o vůbec první potvrzené rozmnožování vlků v dané oblasti od jejich návratu.

Zoologové mají velký důvod k radosti. Ve Slezských Beskydech i v Javorníkách se jim totiž naskytla neuvěřitelná podívaná. Natočili mláďata vlků, kterým se tady podařilo rozmnožit. V Javorníkách přitom byla vlčata monitorována už i v loňském roce.

Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem Hnutí DUHA: "I v následujících měsících budeme pohyb vlčích rodin ve Slezských Beskydech i Javorníkách podrobně sledovat. Uvítáme také poznatky o pohybu vlků a dalších velkých šelem od veřejnosti na e-mail stopy@selmy.cz.“
Robert Mysłajek, WILK - sdružení pro výzkumem vlků v Polsku: "Vlci se na polské straně Slezských Beskyd objevují od roku 1995, krátce poté, co se vlk jako druh stal v celém Polsku přísně chráněným. Ve Slezských Beskydech se na polské straně momentálně pohybují minimálně dvě rozmnožující se smečky.”

Výskyt vlků v oblasti mezi Třincem a Jablunkovem už od jarních měsíců doprovází poměrně časté útoky na ovce. K většině škod došlo na nedostatečně zabezpečených pastvinách. Jak se zoologové před několika dny v terénu přesvědčili, i přes opakované útoky vlků na hospodářská zvířata zůstává mnoho pastvin stále velmi špatně chráněných. Aby nedocházelo ke škodám, měli by chovatelé svá stáda lépe zajistit kvalitním elektrickým ohradníkem, případně ovce a kozy na noc zavírat do košárů či chléva nebo uvažovat o pořízení pasteveckých psů vhodného plemene. 

Roman Cieslar, chovatel ovcí z Bystřice nad Olší: "Výskyt vlčí populace v naší oblastí mě jako chovatele donutil k tomu, abych podstoupil kroky k ochraně mnou chovaných ovcí. Pro možné zamezení útoků velkých šelem jsem zlepšil systém elektrických ohradníků a provádím každodenní noční umisťování ovcí do ohrady s pasteveckými psy. Chované ovce si pomalu navykají na přítomnost našich podhalaňských ovčáků a tím jsou lépe chráněny před možným útokem predátorů."
Jiří Labuda, terénní pracovník Hnutí DUHA Olomouc ve Slezských Beskydech: "Výskyt vlčí smečky v oblasti Slezských Beskyd je velkou výzvou pro ochranu přírody a místní chovatele hospodářských zvířat. Vlci zde mají pestrou mozaiku prostředí, od klidných hustě zalesněných míst až po ta urbanizovaná nebo turisty hojně navštěvovaná. Na obhospodařovaných místech bohužel dochází ke škodám, zejména na ovcích. Za nejdůležitější aspekt pro možné společné soužití vlka a člověka považuji kvalitní informovanost místní veřejnosti a poskytnutí poradenství a případné pomoci chovatelům pro co možná nejlepší zabezpečení hospodářských zvířat."

Hnutí DUHA Olomouc pomáhá některým chovatelům v oblasti s vyřízením dotace na účinné zabezpečení ovcí. Také další pastevci se mohou v případě zájmu o dotaci obrátit na Hnutí DUHA Olomouc. Více informací o vhodném zabezpečení je k dispozici na webu www.ochranaovci.cz a e-mailu info@ochranaovci.cz.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy