Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči tři dny nepřetržitě čerpali vodu z přehrady na Opavsku, hrozilo její protržení

Dvě silná kontejnerová čerpadla, několik profesionálních a dobrovolných hasičských jednotek, členové Záchranného útvaru v Hlučíně i potápěči v nepřetržitém nasazení. Tři dny usilovně pracovali na snížení hladiny vodní nádrže "Nový Dvůr" nad známým arboretem u Štěbořic na Opavsku. Kvůli velkému tlaku na vodou a bahnem poškozenou sypanou hráz menší přehrady po nedávných přívalových deštích totiž hrozilo, že se hráz protrhne.

O urgentní pomoc požádala hasiče obec Stěbořice a jako další také státní podnik Povodí Odry kvůli hrozbě tzv. „zvláštní povodně“.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Jde o povodeň způsobenou poruchou či havárií (protržením hráze) vodního díla vzdouvajícího nebo akumulujícího vodu. Druhým neméně složitým úkolem hasičů bylo vyčistit odtokové potrubí, vedoucí z vodní nádrže její hrází dolů, které bylo ucpáno velkým objemem bahna."

Hasiči začali u přehrady usilovně pracovat ve středu ráno a v pátek odpoledne se jim podařilo odtokové potrubí vyčistit.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Hasiči přivezli dvě velkokapacitní čerpací stanice Sigma (v majetku Státních hmotných rezerv) a Somati. První z nich může přečerpat až 40 m3 vody za minutu, druhá až 8 m3 za minutu. Ty pracovaly od středečního dopoledne s menšími přestávkami kvůli přesunu na lepší místa až do pátečního poledne, kdy se podařilo snížit hladinu přehrady u hráze o více než dva metry."

K přípravě druhého místa pro Sigmu muselo být položeno několik betonových panelů a pásové rypadlo ze záchranného útvaru muselo vyhloubit ve dně nádrže nedaleko břehu otvor, aby odtud mohla Sigma co nejdéle sát vodu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Tím významně poklesl tlak vody na hráz a také se usnadnilo náročné hledání metráky bahna zaneseného odtoku s betonovým zpevněním pod neprůhlednou hladinou - např. dlouhými tyčemi i s potápěči ze ZÚ Hlučín (hmatem). Na odčerpávání bahna pod hladinou i ze svislé štoly (požeráku), vedoucí středem hráze dolů do zaneseného odtokového potrubí, použili několik dalších sacích či výtlačných agregátů a hadic."

Objevení zaneseného otvoru do odtokového potrubí a první pohyby bahnité hmoty s vodou uvnitř potrubí v pátek kolem poledne nakonec umožnilo nasazení speciálního kráčejícího bagru z Povodí Odry, který během pátečního odpoledne odstranil ze dna v okolí výtoku do potrubí velkou hromadu bahna. Hasiči pak ještě vyčistili propustek, vedoucí z boku nádrže do areálu arboreta.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Do zásahu se během tří dnů zapojily – vedle HZS MSK a ZÚ Hlučín – čtyři jednotky dobrovolných hasičů – tři opavské (Kylešovice, Zlatníky, Palhanec) a domácí Stěbořice- Jamnice. Obec se mj. pečlivě starala o stravu hasičů, z nichž někteří zůstávali u přehrady i přes jednu či obě noci."

Profesionální i dobrovolní hasiči zůstanou na místě zásahu do soboty. Odčerpají také další objem vody v nádrži kvůli sobotnímu výlovu ryb, pak vodu vyčerpají úplně – asi až na dno.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy