Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku soutěžili na Mistrovství ČR ve vyprošťování u nehod

Frýdek-Místek |

Dopravní nehoda, zraněná a zaklíněná řidička. To byl scénář, se kterým se museli popasovat dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku na mistrovství republiky ve vyprošťování. Úkol zvládli, ale na medaile to nestačilo. Pro hasiče bylo ale poměření sil s dalšími nejlepšími kolegy cennou zkušeností.

Auto po dopravní nehodě uvízlo napůl ve vzduchu zaseknuté o pevnou překážku. Mělo zdemolovanou střechu a řidička byla zaklíněná. To byl scénář, který dostali dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku na Mistrovství České republiky ve vyprošťování u dopravních nehod.

Dalibor Rojíček, velitel družstva SDH Frýdek: „Museli jsme se k pacientce dostat přes zadní okno. Dokonce byla figurantka Francouzka, takže to zdravotní vyšetření probíhalo v angličtině, což bylo pro našeho zdravotníka docela komplikované. S tím jsme se na krajské soutěži vůbec nesetkali.“

Zásah komplikovala nejen poloha auta, ale i technické detaily. Šlo o nový model vozu, kde se záchranáři museli vypořádat s elektronickými sedačkami a pevnější konstrukcí karoserie.

Dalibor Rojíček, velitel družstva SDH Frýdek: „Zvolili jsme postup, kdy jsme odstřihli všechny sloupky a sundali celou střechu, abychom měli prostor pro pohodlné vytažení pacientky. Manipulace s těmi sedačkami bez baterie je těžká, takže jsme museli zvolit tento způsob, kdy jsme otevřeli střechu a pacientku vytáhli vrchem.“

Frýdecko-Místecká jednotka se na celorepublikové mistrovství v Českých Budějovicích dostala díky letošnímu vítězství v krajském kole.

Dalibor Rojíček, velitel družstva SDH Frýdek: „Bylo tam 13 nejlepších týmů z celé České republiky, které vyhrály krajské soutěže. Bylo to hodně o detailech a o praxi, kterou ještě úplně tolik nemáme z ostrých nehod. Bohužel jsme nestihli časový limit o necelé dvě minuty, což nám trošku uškodilo ve výsledném hodnocení. Ale bereme si z toho velkou zkušenost a hodně nám to dalo. Emoce na začátku byly, že nás to mrzí, ale teď už si říkáme, že je to soutěž. Jsme vlastně 12. nejlepší v republice. Dalo nám to strašně moc zkušeností a praxe do dalších soutěží.“
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Hodnotím profesionalitu a vycvičenost jednotky ve Frýdku-Místku na velmi vysoké úrovni. I díky tomu, že je Frýdek-Místek hustě protkán silnicemi krajského i obecního typu, nehledě na obchvat, jsou dopravní nehody situace, které denně zažíváme. Jsme rádi, že máme takto vycvičenou jednotku.“

Frýdecká jednotka na sobě neustále pracuje. Město jí nedávno kompletně zrekonstruovalo hasičskou zbrojnici a pořídilo nový zásahový vůz. Od ledna letošního roku získala předurčení i pro dopravní nehody a letos vyjížděla v rámci 125 zásahů zatím k devíti nehodám.

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Samozřejmě, je to hlavně o vybavení a samotném výcviku. Město investovalo zhruba milion korun do vybavení, které je přímo určené na dopravní nehody v rámci předurčenosti této jednotky. Samozřejmě se chceme do budoucna věnovat samotnému výcviku, který je vysoce profesionální a zahrnuje prvky jak přednemocniční neodkladné péče, tak i samotné taktiky zásahu.“

Příští rok se hasiči opět pokusí zabojovat o nejlepší výsledek v krajském kole a pak případně uspět i na mistrovství republiky.

Nahlásit chybu


K tématu

Dobrovolní hasiči z Frýdku mohou zasahovat u dopravních nehod, rozšířili si působnost

24. dubna 2025 12:07 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Frýdek získala rozšířenou působnost. Od letošního roku může zasahovat i u dopravních nehod. Dobrovolní hasiči mají k dispozici nejen potřebné školení, ale i odpovídající techniku, kterou jim nakoupilo město za téměř milion korun.

Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajskou soutěž ve vyprošťování

8. května 2025 15:06 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod. Soutěž prověřila celkem 17 týmů profesionálních i dobrovolných jednotek, které se utkaly v simulacích reálných scénářů nehod. Frýdecký tým předvedl nejlepší výkon právě mezi dobrovolnými jednotkami.

Dobrovolní hasiči všech kategorií poměřili síly v náročné soutěži TFA ve Frýdku-Místku

21. srpna 2025 9:11 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku se konal první ročník soutěže TFA – Nejsilnější hasič přežije. Na trať, která prověřila fyzickou kondici i technické dovednosti, se postavila více než stovka závodníků všech věkových kategorií.


Těžba dřeva v Moravskosleszkém kraji lehce stoupá. Jde hlavně o řešení kalamit

Dnes 12:33 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Dendrologové a arboristé pravidelně kontrolují zdravotní stav stromů a vyhodnocují jejich případná poškození či rizika. Součástí péče o lesy je ale také práce lesníků – včetně těžby dřeva, která patří k běžnému hospodaření v lese, i když ji lidé často vnímají s rozpaky. Odborníci přitom zdůrazňují, že kácení je důležité pro obnovu lesa a v mnoha případech se ani nevyčerpají všechny povolené kvóty těžby.

Ze dvou Základních uměleckých škol v Ostravě vznikne jedna velká

Dnes 12:16 | Ostrava-Jih | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj sloučí dvě základní umělecké školy v obvodě Ostrava-Jih. V pondělí to schválili zastupitelé. Krok se ale nelíbí některým učitelům i rodičům.

V Šenově na ulicích Dolní a Okružní budou stát nové mosty, místo původních, které vzaly povodně

Včera 13:30 | Celý MS kraj | Gabriela Stašová

V Šenově se poblíž sebe na ulicích Dolní a Okružní nacházely dva mosty, místo kterých momentálně probíhá výstavba zcela nových. Ty nahradí dva původní mosty, které byly zlikvidovány kvůli statice narušené při posledních povodních.

Děti v Ostravě-Jihu letos rozpohybují dva sportovní projekty - School Games a Trenéři do škol

Dnes 11:55 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Děti z Ostravy-Jihu letos čeká větší podpora v pravidelném pohybu a sportu. Za prvé se chystá již třetí ročník projektu School Games, ale od září se navíc pět základních škol obvodu zapojí do projektu Trenéři do škol.

Předložte nápad. Do roka může vylepšit Nový Jičín

Včera 13:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město vyhlásilo další ročník participativního rozpočtu. Lidé mohou opět navrhovat nápady, které přispějí ke zlepšení veřejného prostoru. Čas mají do poloviny dubna.

Projekt S knížkou do života funguje v Ostravě už 9 let. Začít jde už v prvním roce života dítěte

Včera 13:40 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Březen je měsícem čtenářů a v Ostravě si připomínáme také úspěšný projekt S knížkou do života – Bookstart. Knihovna města Ostravy jeho prostřednictvím inspiruje rodiče, aby dětem co nejdříve otevřeli svět příběhů. Knihy dostávají i ty nejmenší děti při vítání občánků.

Na obchvatu Frýdku-Místku konečně končí omezení kvůli hluku, radar ale měří dále

Včera 8:58 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na obchvatu Frýdku-Místku, který je součástí dálnice D48, skončila výměna mostních závěrů. Ta byla nutná, protože si ji vyžádalo opatření ke snížení hlučnosti. Do okolí mostu přes řeku Morávku se totiž šířil nepříjemný zvuk, když dilatační spáry přejížděly pneumatiky nákladních automobilů.

Oderské koupaliště se v příští sezóně znovu otevře, rekonstrukce začne pravděpodobně už v dubnu

Dnes 10:30 | Odry | Michal Slonina

Koupaliště v Odrách je už od roku 1898 oblíbeným cílem plavců z města i okolí. Před třemi lety ale provozovatel narazil na problémy ve strojovně a odborný posudek potvrdil, že plovárna už není dále provozuschopná. Změnit to má plánovaná rekonstrukce.

Amputované prsty nebo pády z výšky. Záchranáři o víkendu vyjížděli ke zraněním při práci na zahradách

Včera 11:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Téměř dvacet lidí se o víkendu zranilo při práci na zahradě. Tři z nich spadli z výšky při ořezávání stromů a někteří přišli o prst na ruce. Záchranáři upozorňují na opatrnou manipulaci s elektrickým zahradnickým nářadím.

Holocaust připomenou ve Fulneku Kameny zmizelých, součástí projektu je i doprovodný program

Dnes 11:00 | Fulnek | Michal Slonina

Kostel sv. Josefa ve Fulneku rozezněla židovská hudba v rámci koncertu na podporu projektu Kameny zmizelých. Ten ve Fulneku připomene oběti nacistické perzekuce.

Vrátní

Frýdlant nad Ostravicí Nástup: od 1. dubna 2026 od 26 000 do 33 000 Kč/měsíc

Unikátní bazilika ve Frýdku-Místku se po rekonstrukci znovu otevře 1. května

Dnes 21:15 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Kostel Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku je římskokatolický poutní kostel. Barokní chrám dostavěný roku 1777 byl roku 1999 povýšen na basiliku minor, jako jedinou v MS kraji. Vnitřní prostory basiliky jsou nyní v rekonstrukci, znovu otevřena bude 1. května.

Budovu JACKi čeká rozsáhlá rekonstrukce

Dnes 14:06 | Jablunkov | Libor Běčák

Celkovou rekonstrukcí projde budova, ve které nyní sídlí Jablunkovské centrum kultury a informací. Samotné stavební práce by měly začít v červnu.

Nové plážové kurty v Čeladné vyzkoušeli školáci, věnovali se jim profesionálové

Dnes 8:10 | Čeladná | Petra Dorazilová

Volejbalový klub Golden Beach Čeladná pořádal pilotní workshop pro žáky základních škol. Konal se v novém beachvolejbalovém areálu, který byl otevřen loni v září. Pískové kurty zastřešuje nafukovací hala.

Mladé gymnastky bojovaly v tradiční soutěži o pohár starostky Frýdlantu nad Ostravicí

Škola gymnastických mistrů z Frýdlantu nad Ostravicí pořádala 11. ročník soutěže O pohár starostky. Klání je určeno výhradně dívkám od 5 let, mezi startujícími ale zkušenosti sbíraly i mladší gymnastky.

Frýdek-Místek podpořil kulturu i sociální projekty

15. března 2026 20:08 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Velká zasedací místnost magistrátu se stala dějištěm 17. zasedání Zastupitelstva města Frýdek-Místek, prvního v letošním roce. Co přineslo, o tom vypovídá následující reportáž.

Stoleté klientce Domova pro seniory přišlo gratulovat vedení Frýdku-Místku

15. března 2026 20:04 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

S dárky, kyticí a přáním pevného zdraví dorazili zástupci vedení Frýdku-Místku do Domova pro seniory, aby poblahopřáli jedné z klientek k významnému životnímu jubileu. A oslavy stály za to, slavila se totiž rovná stovka.

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku soutěžili na Mistrovství ČR ve vyprošťování u nehod
Vydáno 22. září 2025 16:19, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Dopravní nehoda, zraněná a zaklíněná řidička. To byl scénář, se kterým se museli popasovat dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku na mistrovství republiky ve vyprošťování. Úkol zvládli, ale na medaile to nestačilo. Pro hasiče bylo ale poměření sil s dalšími nejlepšími kolegy cennou zkušeností.

Auto po dopravní nehodě uvízlo napůl ve vzduchu zaseknuté o pevnou překážku. Mělo zdemolovanou střechu a řidička byla zaklíněná. To byl scénář, který dostali dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku na Mistrovství České republiky ve vyprošťování u dopravních nehod.

Dalibor Rojíček, velitel družstva SDH Frýdek: „Museli jsme se k pacientce dostat přes zadní okno. Dokonce byla figurantka Francouzka, takže to zdravotní vyšetření probíhalo v angličtině, což bylo pro našeho zdravotníka docela komplikované. S tím jsme se na krajské soutěži vůbec nesetkali.“

Zásah komplikovala nejen poloha auta, ale i technické detaily. Šlo o nový model vozu, kde se záchranáři museli vypořádat s elektronickými sedačkami a pevnější konstrukcí karoserie.

Dalibor Rojíček, velitel družstva SDH Frýdek: „Zvolili jsme postup, kdy jsme odstřihli všechny sloupky a sundali celou střechu, abychom měli prostor pro pohodlné vytažení pacientky. Manipulace s těmi sedačkami bez baterie je těžká, takže jsme museli zvolit tento způsob, kdy jsme otevřeli střechu a pacientku vytáhli vrchem.“

Frýdecko-Místecká jednotka se na celorepublikové mistrovství v Českých Budějovicích dostala díky letošnímu vítězství v krajském kole.

Dalibor Rojíček, velitel družstva SDH Frýdek: „Bylo tam 13 nejlepších týmů z celé České republiky, které vyhrály krajské soutěže. Bylo to hodně o detailech a o praxi, kterou ještě úplně tolik nemáme z ostrých nehod. Bohužel jsme nestihli časový limit o necelé dvě minuty, což nám trošku uškodilo ve výsledném hodnocení. Ale bereme si z toho velkou zkušenost a hodně nám to dalo. Emoce na začátku byly, že nás to mrzí, ale teď už si říkáme, že je to soutěž. Jsme vlastně 12. nejlepší v republice. Dalo nám to strašně moc zkušeností a praxe do dalších soutěží.“
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Hodnotím profesionalitu a vycvičenost jednotky ve Frýdku-Místku na velmi vysoké úrovni. I díky tomu, že je Frýdek-Místek hustě protkán silnicemi krajského i obecního typu, nehledě na obchvat, jsou dopravní nehody situace, které denně zažíváme. Jsme rádi, že máme takto vycvičenou jednotku.“

Frýdecká jednotka na sobě neustále pracuje. Město jí nedávno kompletně zrekonstruovalo hasičskou zbrojnici a pořídilo nový zásahový vůz. Od ledna letošního roku získala předurčení i pro dopravní nehody a letos vyjížděla v rámci 125 zásahů zatím k devíti nehodám.

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Samozřejmě, je to hlavně o vybavení a samotném výcviku. Město investovalo zhruba milion korun do vybavení, které je přímo určené na dopravní nehody v rámci předurčenosti této jednotky. Samozřejmě se chceme do budoucna věnovat samotnému výcviku, který je vysoce profesionální a zahrnuje prvky jak přednemocniční neodkladné péče, tak i samotné taktiky zásahu.“

Příští rok se hasiči opět pokusí zabojovat o nejlepší výsledek v krajském kole a pak případně uspět i na mistrovství republiky.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000050721/dobrovolni-hasici-z-frydkumistku-soutezili-na-mistrovstvi-cr-ve-vyprostovani-u-nehod