Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Moravskoslezském kraji je přes 45 tisíc lidí bez práce, dvě třetiny jsou z Karvinska a Ostravska

45 684 lidí je v Moravskoslezském kraji bez práce. Nejhorší situace je přitom na Karvinsku a Ostravsku. Tyto okresy tvoří z celkového počtu dvě třetiny nezaměstnaných. Podle statistik úřadu práce přitom podíl nezaměstnaných v kraji oproti dubnu mírně poklesl na 5,6 %. Na jedno volné pracovní místo připadají v kraji více než 3 lidé.

Na konci května evidovaly úřady práce v Moravskoslezském kraji 45 684 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl oproti dubnu o 1 335 nižší, jenže ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce narostl o 2 446 osob.

Vladana Purdeková, Úřad práce ČR v Ostravě: "Z tohoto počtu bylo 42 996 dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 - 64 let. V průběhu měsíce bylo nově zaevidováno 3 990 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 460 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 898 osob."

Nejhorší situace panuje v okresech Karviná a Ostrava. Ty totiž tvoří dvě třetiny všech nezaměstnaných v celém kraji. 

Petr Prokop, ředitel Úřadu práce ČR v Ostravě: "K 31. 5. 2021 bylo v registru kontaktního pracoviště Ostrava celkem 14 965 osob. Mezi novými zájemci o zaměstnání měli největší zastoupení bývalí zaměstnanci, kteří byli uvolněni nebo odešli z pracovních pozic nevyžadujících žádnou kvalifikaci a prodavači v prodejnách."

Dále se jednalo o profese: obsluha vysokozdvižných vozíků a skladníky, nástrojaře, pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur, operátory telefonních panelů, řidiče osobních a malých dodávkových automobilů, administrativní pracovníky, zaměstnance ve službách, obchodní zástupce, obsluhu strojů a zařízení, úředníky v oblasti účetnictví a pekaře.

Petr Prokop, ředitel Úřadu práce ČR v Ostravě: "V největším počtu se přišli během minulého měsíce zaevidovat bývalí zaměstnanci z maloobchodu a velkoobchodu, z agentur zprostředkujících zaměstnání, z veřejné správy, úklidových činností, z bezpečnostních a pátracích činností, ze strojírenství, vzdělávání, potravinářství, poštovních a kurýrních činností, výroby počítačů a komunikačních zařízení, výroby plastových výrobků a činností v oblasti nemovitostí."

Jen v Ostravě přišlo také v jednom měsíci požádat o pomoc na úřad práce 29 živnostníků, kteří přerušili svoji samostatně výdělečnou činnost.

Vladana Purdeková, Úřad práce ČR v Ostravě: "Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázaly 3 okresy, a to Karviná (9,2 %), Ostrava (6,9 %) a Bruntál (6,0 %). Nižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okresech Nový Jičín (3,4 %), Frýdek-Místek (3,3 %) a Opava (3,0 %)."

Na konci května evidovali v kraji na 13 704 volných pracovních míst. Jejich počet proti dubnu narostl o 452. Ale opět se výrazně snížil o 1 069 v porovnání se stejným obdobím v loňském roce.

Vladana Purdeková, Úřad práce ČR v Ostravě: "Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 3,3 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (9,8) a Bruntál (4,2). 
Petr Prokop, ředitel Úřadu práce ČR v Ostravě: "Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo v naší databázi nejvíce pracovních příležitostí pro dělníky v oblasti výstavby budov, uklízeče, zedníky, svářeče, montážní dělníky výrobků a řidiče nákladních automobilů."

Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem byla poptávka tradičně nejvíce po zednících, svářečích, nástrojařích, obsluze zařízení na zpracování kovů, instalatérech a zámečnících. 

Petr Prokop, ředitel Úřadu práce ČR v Ostravě: "Pro osoby s úplným středním odborným vzděláním s maturitou jsme registrovali nejvíce volných pracovních míst pro prodejce po telefonu, finanční a investiční poradce, administrativní pracovníky, zprostředkovatele služeb, všeobecné sestry a obchodní zástupce."

Zájem o vysokoškoláky ke konci měsíce poklesl, největší poptávka byla po systémových analyticích a vývojářích softwaru, strojních inženýrech, lektorech a učitelích jazyků, zubních lékařích a lékařích specialistech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy