Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Železniční muzeum hlásí otevřeno. Na nádraží Ostrava-střed nabízí spoustu unikátů

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed opět vítá návštěvníky. Na restart připravila zbrusu novou výstavu Ostravsko-frýdlantská dráha, která letos slaví krásných 150 let.

VIDEO: TV Polar

Za dobu své existence postavila nejen trať, která spojovala průmyslové Ostravsko s podniky ve Frýdku-Místku a také se železárnami v Lipině, Bašce a Frýdlantu.

Vojtěch Hermann, ředitel muzea: “Tato dráha postavila na začátku 20. století ještě další trať, a to mezi Polankou a Těšínem. Konkrétně mezi Svinovem a Těšínem a bylo to z toho důvodu, že kolem Suché se těžilo uhlí.”

Kromě této nové výstavy jsou v železničním muzeu k vidění historické uniformy železničářů, prvorepubliková dopravní kancelář, nebo originály starých dokumentů. Děti potěší modely vláčků a modelová železnice. A díky trenažéru si mohou zahrát na strojvedoucího.

V muzeu nechybí ani opravdové dopravní unikáty.

Josef Juřeník, pracovník muzea: “Nejcennějším exponátem je po mé levé straně elektromagnetické zabezpečovací zařízení typu Einheit, které vlastně až do roku 2019 sloužilo v železniční stanici Brantice na Krnovsku. Bylo v provozu od roku 38.”

Fanoušky železnice potěší i lokomotiva Kafemlejnek, která na kolejích sloužila už za Rakousko-Uherska.

V muzeu si lidé mohou vyzkoušet i signalizační zvon, který kdysi oznamoval příjezd vlaků.

Více se dozvíte na webu zmms.cz.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy