Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U hasičů zajímal návštěvníky Dnů NATO záchranný rukáv, extrémní soutěž FCC i kvízy

Extrémní soutěž FCC, velké množství techniky, ale především záchranný rukáv a kvízy. To byly největší taháky prvního dne Dnů NATO u Moravskoslezských hasičů. Kvízy dokonce zvládli i dva členové vlády.

Záchranný spirálový rukáv modré barvy, visící z koše automobilové plošiny AP Bronto Skylift. O ten byl největší zájem během prvního dne víkendových Dnů NATO 2021 v expozici moravskoslezských hasičů. Hasiči několikrát během soboty – s pomocí figuranta – předvedli, jak se lze pomocí tohoto rukávu dostat velmi rychle do bezpečí až na zem z výšky 30 metrů, což může být úroveň devátého až desátého patra bytového domu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "HZS MSK zde představil např. pásové obojživelné vozidlo Hägglunds BV 206 NGR, sloužící pro evakuaci či přesun osob v náročném horském, lesním či bahnitém terénu, a obojživelné vozidlo Argo 8x8 Avenger. Zájmu se těšil také bambi vak, který slouží k hašení požárů v podvěsu pod vrtulníkem. Hned vedle expozice HZS MSK vystavoval především cisternové zodolněné stříkačky (např. před výbuchem) Záchranný útvar HZS ČR."

U veškeré techniky byli přítomni zkušení hasiči, kteří odpovídali na nejrůznější dotazy návštěvníků, a to nejen ohledně vystavené techniky, ale i na dotazy týkající se života hasičů na stanicích a další mnohdy záludné otázky. 

Na hlavní ploše Dnů NATO hasiči připravili v sobotu několika tisícovkám návštěvníků dvě ukázky nové extrémní soutěže FCC (Firefighter Combat Challenge), což je mladší a rychlejší varianta u nás známé soutěže TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije). Do cíle se dobíhá už do dvou minut, světový rekord je 1 minuta 14 sekund.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Závodník s aktivním přetlakovým dýchacím přístrojem a těžkou hadicí vybíhá na trati FCC po schodech na 12 metrů vysokou věž, vytahuje na laně druhou hadici, po seběhnutí posouvá údery kladivem 70 kg těžké závaží na vzdálenost 1,2 metru, následuje slalomový běh, roztažení zavodněného hadicového vedení a sražení terče proudem vody. Poslední činností je transport 80 kg těžké figuríny na vzdálenost 35 metrů."

Velmi živo bylo v sobotu ve stanu prevence HZS MSK a jeho okolí. Uvnitř řešili malí návštěvníci nejrůznější vědomostní a skládací úkoly s bezpečnostní problematikou, a pokud si opravdu nevěděli rady, rodiče, nebo preventisté a lektoři dlouhodobého vzdělávacího projektu Hasík jim vhodně napovídali. Za odměnu děti dostávaly omalovánky, pexesa či papírové vystřihovánky.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "V okolí stanu hasičští preventisté vlídně zastavovali dospělé návštěvníky a dávali jim složitější otázky z požární prevence, evakuační problematiky a ochrany obyvatelstva s výběrem ze tří až čtyř možností odpovědi. Tak se podařilo v sobotu dopoledne jednomu preventistovi zastavit ministryni financí Alenu Schillerovou. Rychle vybrala správnou variantu odpovědi na otázku, jak nejlépe dýchat v zakouřeném pokoji (… nízko u země přes kapesník…) Za odměnu dostala papírovou Hasíkovu pokladničku ke slepení. To odpolední příchod resortního ministra vnitra Jana Hamáčka do stanu prevence – v doprovodu generálního ředitele HZS ČR genmjr. Vladimíra Vlčka – se očekával. Při poslední návštěvě před dvěma lety (loni stan na letišti nebyl) odpovídal rychle a správně, letos se taktéž nenechal zahanbit. Na dotaz, jak daleko od lesního porostu můžeme rozdělávat oheň, vybral správnou variantu 50 metrů. Za odměnu dostal omalovánku, ihned ji věnoval okolostojícím dětem. A sledoval videa s hasičskou tematikou, ukrytá v brýlích na virtuální 3D vidění."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy