Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Beskyd zve na výstavy místních umělců a Leopolda Parmy

Dvě zajímavé výstavy nabízí v těchto dnech Muzeum Beskyd na zámku ve Frýdku.

Markéta Bednárková, náměstkyně ředitele, programový pracovník Muzea Beskyd: “Jedná se o výstavu FM salon 2021 a výstavu Grafická tvorba Leopolda Parmy. Na výstavě FM salon 2021 se mohou návštěvníci těšit na díla 66 autorů, kteří pocházejí jednak z Frýdku-Místku, ale také z celého regionu. Najdeme zde známé umělce, ale také umělce, kteří teprve začínají. Tato výstava již tradičně vznikla v rámci spolupráce Muzea Beskyd Frýdek-Místek a V klubu výtvarníků Frýdecko-Místecka Jednotlivá díla umělců mohou návštěvníci zhlédnout na frýdeckém zámku do 7. listopadu.”

Na druhé výstavě s názvem Grafická tvorba Leopolda Parmy mohou návštěvníci zhlédnout grafické listy, které jsou tématicky zaměřené především na realistickou krajinomalbu z prostředí Beskyd.

Petr Juřák, správce sbírek, historik Muzea Beskyd: “V letošním roce si připomínáme narození Leopolda Parmy. Ten byl učitel v Hamrovicích ve Starých Hamrech, dnes to je součást obce Ostravice. On nebyl ovšem jenom učitelem, ale byl také výtvarníkem. Maloval, dělal grafiky, fotografoval, jeho pojetí výtvarné tvorby bylo takové procítěné, umělecké. Snažil se zachytit poetiku krajiny. My tady prezentujeme jeho grafickou tvorbou. Ta se zaměřovala především na oblast Beskyd, zachycoval to, co tenkrát zaniklo, to znamená různé enklávy s dřevěnkami, horská údolí, hory, Lysou horu, Smrk, slovenské hory a tak dále. Návštěvníci, kteří přijdou na tuto výstavu, tak tady mají možnost vidět jednak grafiky, jednak i tu předlohu. To znamená dřevorytové desky a ono ta výroba dřevorytové desky nebyla jednoduchá, protože vlastně to muselo být zrcadlově obrácené. Leopold Parma při své tvorbě postupoval tak, že často si to místo, které si vyhlédl, nafotil a potom podle fotografie dělal různé svoje výtvory. To znamená jak akvarely, tak malby, ale třeba i tu svoji grafickou tvorbu, kdy podle předlohy ryl dřevorytovou desku a dělal tisky následné. Ten tisk byl velmi komplikovaný, protože používal různé barvy a snažil se zachytit přesně tu barvu, kterou chtěl. Tím soutiskem barev vznikaly trošku jiné odstíny a on si právě takhle dělal poznámky na ty přípravné tisky a ty zkušební tisky.”

Grafická tvorba Leopolda Parmy potrvá v Muzeu Beskyd do 21. listopadu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy