Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Beskyd zve na výstavy místních umělců a Leopolda Parmy

Celý MS kraj |

Dvě zajímavé výstavy nabízí v těchto dnech Muzeum Beskyd na zámku ve Frýdku.

Markéta Bednárková, náměstkyně ředitele, programový pracovník Muzea Beskyd: “Jedná se o výstavu FM salon 2021 a výstavu Grafická tvorba Leopolda Parmy. Na výstavě FM salon 2021 se mohou návštěvníci těšit na díla 66 autorů, kteří pocházejí jednak z Frýdku-Místku, ale také z celého regionu. Najdeme zde známé umělce, ale také umělce, kteří teprve začínají. Tato výstava již tradičně vznikla v rámci spolupráce Muzea Beskyd Frýdek-Místek a V klubu výtvarníků Frýdecko-Místecka Jednotlivá díla umělců mohou návštěvníci zhlédnout na frýdeckém zámku do 7. listopadu.”

Na druhé výstavě s názvem Grafická tvorba Leopolda Parmy mohou návštěvníci zhlédnout grafické listy, které jsou tématicky zaměřené především na realistickou krajinomalbu z prostředí Beskyd.

Petr Juřák, správce sbírek, historik Muzea Beskyd: “V letošním roce si připomínáme narození Leopolda Parmy. Ten byl učitel v Hamrovicích ve Starých Hamrech, dnes to je součást obce Ostravice. On nebyl ovšem jenom učitelem, ale byl také výtvarníkem. Maloval, dělal grafiky, fotografoval, jeho pojetí výtvarné tvorby bylo takové procítěné, umělecké. Snažil se zachytit poetiku krajiny. My tady prezentujeme jeho grafickou tvorbou. Ta se zaměřovala především na oblast Beskyd, zachycoval to, co tenkrát zaniklo, to znamená různé enklávy s dřevěnkami, horská údolí, hory, Lysou horu, Smrk, slovenské hory a tak dále. Návštěvníci, kteří přijdou na tuto výstavu, tak tady mají možnost vidět jednak grafiky, jednak i tu předlohu. To znamená dřevorytové desky a ono ta výroba dřevorytové desky nebyla jednoduchá, protože vlastně to muselo být zrcadlově obrácené. Leopold Parma při své tvorbě postupoval tak, že často si to místo, které si vyhlédl, nafotil a potom podle fotografie dělal různé svoje výtvory. To znamená jak akvarely, tak malby, ale třeba i tu svoji grafickou tvorbu, kdy podle předlohy ryl dřevorytovou desku a dělal tisky následné. Ten tisk byl velmi komplikovaný, protože používal různé barvy a snažil se zachytit přesně tu barvu, kterou chtěl. Tím soutiskem barev vznikaly trošku jiné odstíny a on si právě takhle dělal poznámky na ty přípravné tisky a ty zkušební tisky.”

Grafická tvorba Leopolda Parmy potrvá v Muzeu Beskyd do 21. listopadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Retro silniční a závodní kola jsou k vidění na výstavě v Muzeu Beskyd

10. července 2023 16:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Muzeum Beskyd zve milovníky cyklistiky na lákavou výstavu Retro silničních a závodních kol. Výstava zahrnuje unikátní kola z období konce třicátých až do devadesátých let. Některé modely jsou navíc pouze jediným exemplářem v celé České republice.

V Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku rozsvítili vánoční stromek a otevřeli výstavu betlémů

10. prosince 2023 15:30 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Vánoční stromek prosvítil zámecké nádvoří muzea Beskyd. Pracovníci muzea tak chtěli přilákat návštěvníky na výstavu Betlémů, která byla otevřena stejný den. Betlémy na výstavu přitom muzeu propůjčili samotní lidé.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Muzeum Beskyd zve na výstavy místních umělců a Leopolda Parmy
Vydáno 13. října 2021 9:59, Celý MS kraj, Libor Běčák
Dvě zajímavé výstavy nabízí v těchto dnech Muzeum Beskyd na zámku ve Frýdku.

Markéta Bednárková, náměstkyně ředitele, programový pracovník Muzea Beskyd: “Jedná se o výstavu FM salon 2021 a výstavu Grafická tvorba Leopolda Parmy. Na výstavě FM salon 2021 se mohou návštěvníci těšit na díla 66 autorů, kteří pocházejí jednak z Frýdku-Místku, ale také z celého regionu. Najdeme zde známé umělce, ale také umělce, kteří teprve začínají. Tato výstava již tradičně vznikla v rámci spolupráce Muzea Beskyd Frýdek-Místek a V klubu výtvarníků Frýdecko-Místecka Jednotlivá díla umělců mohou návštěvníci zhlédnout na frýdeckém zámku do 7. listopadu.”

Na druhé výstavě s názvem Grafická tvorba Leopolda Parmy mohou návštěvníci zhlédnout grafické listy, které jsou tématicky zaměřené především na realistickou krajinomalbu z prostředí Beskyd.

Petr Juřák, správce sbírek, historik Muzea Beskyd: “V letošním roce si připomínáme narození Leopolda Parmy. Ten byl učitel v Hamrovicích ve Starých Hamrech, dnes to je součást obce Ostravice. On nebyl ovšem jenom učitelem, ale byl také výtvarníkem. Maloval, dělal grafiky, fotografoval, jeho pojetí výtvarné tvorby bylo takové procítěné, umělecké. Snažil se zachytit poetiku krajiny. My tady prezentujeme jeho grafickou tvorbou. Ta se zaměřovala především na oblast Beskyd, zachycoval to, co tenkrát zaniklo, to znamená různé enklávy s dřevěnkami, horská údolí, hory, Lysou horu, Smrk, slovenské hory a tak dále. Návštěvníci, kteří přijdou na tuto výstavu, tak tady mají možnost vidět jednak grafiky, jednak i tu předlohu. To znamená dřevorytové desky a ono ta výroba dřevorytové desky nebyla jednoduchá, protože vlastně to muselo být zrcadlově obrácené. Leopold Parma při své tvorbě postupoval tak, že často si to místo, které si vyhlédl, nafotil a potom podle fotografie dělal různé svoje výtvory. To znamená jak akvarely, tak malby, ale třeba i tu svoji grafickou tvorbu, kdy podle předlohy ryl dřevorytovou desku a dělal tisky následné. Ten tisk byl velmi komplikovaný, protože používal různé barvy a snažil se zachytit přesně tu barvu, kterou chtěl. Tím soutiskem barev vznikaly trošku jiné odstíny a on si právě takhle dělal poznámky na ty přípravné tisky a ty zkušební tisky.”

Grafická tvorba Leopolda Parmy potrvá v Muzeu Beskyd do 21. listopadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000027931/muzeum-beskyd-zve-na-vystavy-mistnich-umelcu-a-leopolda-parmy