Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Ondřejníku sadili stromy. Kůrovec tam zničil více jak polovinu lesů

Beskydy už 5 let bojují s kůrovcem. Ten se podepsal zejména na lesích v jeho předhůří. Nejvíce stromů muselo být pokáceno na Radhošti, Javorníku a Ondřejníku, kde s obnovou lesů v těchto dnech pomáhali i studenti.

Na Ondřejníku v Beskydech obnovují lesy, které zasáhla kůrovcová kalamita. Ze zhruba jednoho tisíce hektaru zničila větší polovinu. 1200 nových stromků, konkrétně buků tam v rámci osvětové akce. kterou uspořádal MS kraj s Biskupskými lesy, vysadili studenti.

Dana Kučová, vedoucí oddělení hospodářství a myslivosti, KÚ-MSK: “Aby věděli, co to znamená, když vidí ty holé pláně, kde byly kdysi lesy. Co to obnáší ten les obnovit, zasadit ty stromečky. Dneska je to pro děti z gymnázia Frýdlant nad Ostravicí a Gymnázia P. Bezruče Frýdek-Místek.”

Studenti pracovali ve dvojicích. Každá měla za úkol vysadit 12 stromků a vzhledem ke kamenitému terénu to byla práce velmi náročná.

Anketa: studenti: “Už jsme vysadili asi 6 stromků. Je to teda velice náročné, protože v zemi je hodně kořenů a hlavně ostružiny, takže jsme úplně popíchaná všude.”

“Doma máme taky les, takže to je celkem jednoduchá práce. S tím krumpáčem taky pracujeme doma.”

Libor Konvičný, ředitel, Ústředí Biskupských lesů: “Samozřejmě všechny nevyrostou. Ta újmavost u těch buků je poměrně vysoká. Ztráty jsou zhruba asi 10%. Největší škody způsobuje sucho, potom ta jmenovaná zvěř. Ale dokážeme sazenici ochránit buď teda oplocenkou, nebo jako v tomto případě různými chemickými nátěry.”

Na akci Stromy pro Ondřejník byl připraven také stánek s lesní pedagogikou, kde se studenti dozvěděli vše o životě v lese i o práci lesníků.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy