Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na 200 lidí se těšilo na zlato a platinu, podvodník z Hlučínska je připravil o více než 6 milionů

Téměř 200 poškozených měl za pár měsíců podvést 25letý muž z Hlučínska. Na e-shopu nabízel investiční slitky a mince drahých kovů za výhodnou cenu. Zákazníkům, kteří si jeho solidnost neprověřili a zaplatili, zboží nedodal. Škoda aktuálně přesahuje částku 6 milionů korun. Peníze utratil za dovolené, počítačové hry, šperky, či je rizikově investoval.

Krajští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality po oznámení o možném podvodném jednání následným prověřováním zjistili, že jistý mladý muž se měl počátkem loňského roku zřejmě rozhodnout využít vyšší poptávky na trhu po drahých kovech (zlatu, stříbru, platině).

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Měl si zřídit pod hlavičkou právnické osoby e-shop a začít nabízet za nižší prodejní cenu, než byla v té době běžná, investiční slitky a mince drahých kovů. Tyto komodity ale nikdy nevlastnil a neměl ani finanční prostředky na jejich nákup. Měl si být vědom, že svým závazkům tak nemůže dostát."

Na jeho „výhodnou“ nabídku zareagovala od března do července minulého roku řada fyzických i právnických osob, jednalo se o téměř 200 zákazníků. Ti si na e-shopu vybrali zboží, přičemž prodejce požadoval a umožňoval jen úhradu předem na bankovní účet.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Zákazníci zasílali různě vysoké částky, od tisíců korun až po částku blížící se půl milionu korun. Celkově zaslali na bankovní účet společnosti provozující e-shop více než 6 milionů korun."

Kupující po zaplacení vyčkávali zboží a pochopitelně i urgovali zásilky. Jen zlomek zákazníků se však dočkal narychlo nakoupeného zboží na trhu či vrácení peněz (dělo se tak až po obdržení financí od dalších zákazníků). A právě na systému, kdy z obdržených financí byla uspokojena jen malá část předchozích kupujících, mělo být postaveno fungování daného e-shopu.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Do „férového“ podnikání to mělo vskutku daleko, jednalo se v podstatě o snadný zisk pro majitele e-shopu. Mezi poškozenými (téměř 200) jsou ženy i muži různého věku nejen z Moravskoslezského kraje, ale z celé republiky."

Zákazníci, kteří si zřejmě neuvědomili rizika spojená s nákupy přes internet, se o prodávajícího (respektive e-shop) začali zajímat zpravidla až po zaplacení peněz.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Kriminalisté prověřili množství informací, nejen od poškozených. Byli v kontaktu také například s finančními institucemi. Na základě zadokumentovaných skutečností obvinil vrchní komisař odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství 25letého muže z oblasti Hlučínska na Opavsku ze zločinu podvodu. Obviněný měl většinu peněz od zákazníků utratit pro svou osobní potřebu - například nákupem dovolených, rizikovým investováním nebo si měl pořizovat šperky, oděvy či počítačové hry."

Nyní mu hrozí až 8 let vězení.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy