Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V části Ostravska byla kvůli prašnosti vyhlášena smogová situace a regulace průmyslových zdrojů

Vlivem teplotní inverze spojené se špatnými rozptylovými podmínkami v nížinách byla v části Ostravska vyhlášena smogová situace. Důvodem jsou překročené limitní hodnoty polétavého prachu v ovzduší.

Prašnost se začala zvyšovat už v neděli, v pondělí však hodnoty stoupaly ještě výše a podle předpovědi by zhoršené rozptylové podmínky mohly v regionu panovat i v dalších dnech. 

Přestože se kvalita ovzduší v důsledku ekologických opatření v průmyslových provozech a také v lokálním vytápění dlouhodobě zlepšuje, v době inverze se hodnoty prachu dostávají nad stanovené limity. Sledovaný je zejména polétavý prach, a to u prachových částic o velikosti 1, 2,5 a 10 mikrometrů. Měří se i v hodinových intervalech na několika stanicích v celém kraji, limit je však stanoven pouze u PM10 a jeho 24hodinovém průměru, kdy činí 50 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Okamžité hodnoty bývají vyšší několikanásobně a výjimkou v minulosti nebyla ani koncentrace přes 800 mikrogramů. 

V pondělí hodinové koncentrace nepřekročily 300 mikrogramů. Nejvyšší prašnost byla zaznamenána v Nošovicích, kde bylo odpoledne naměřeno až 270 mikrogramů. Zaprášené byly také Věřňovice u Bohumína, Český Těšín, Frýdek-Místek nebo některé ostravské části.

V průběhu noci na úterý se prašnost na Karvinsku snížila a naopak vzrostla na Třinecku. 

Pro obyvatelstvo v zasažených lokalitách jsou důležitější okamžitě hodnoty, podle kterých mohou omezovat pohyb ve venkovním prostředí.

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Meteorologové vydali výstražnou informaci, která bude platit až do odvolání. Regulace provozů s vysokou prašností byla vyhlášena pro oblast Ostravy, Karvinska a Frýdecko-Místecka bez Třinecka. 

Předpověď počasí pro Moravskoslezský kraj na noc a úterý 28.12.2021

Přes střední Evropu bude postupovat od západu brázda nízkého tlaku vzduchu s okluzní frontou která v noci na středu začne ovlivňovat i naše území.
Počasí dnes večer a v noci (18-07): Polojasno až oblačno, ojediněle zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy. K ránu místy i skoro jasno. Nejnižší teploty -4 až -7 °C, ojediněle až -9 °C. Slabý proměnlivý, k ránu jižní vítr do 4 m/s.
Počasí přes den (07-24): Ráno skoro jasno až polojasno, ojediněle zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy. Během dne přibývání oblačnosti a v závěru dne od západu místy sněžení nebo i mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Nejvyšší teploty -2 až +1 °C, na horách -4 až 0 °C. Slabý, během dne mírný jižní vítr 3 až 7 m/s, k večeru místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s.
Rozptylové podmínky: v noci nepříznivé nebo mírně nepříznivé, přes den postupně dobré. Zdroj: ČHMÚ

Marie Glofáková, ČHMÚ Ostrava: V noci a dopoledne byly ještě rozptylové podmínky většinou mírně nepříznivé. V průběhu odpoledne a večera se postupně zlepšují. zesiluje jižní až jihozápadní vítr. předpoklad je takový, že v průběhu noci a zítřejšího dne, tedy středy, by měly být rozptylové podmínky většinou dobré.”

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy