Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Jaký bude přínos CEETe?

V následujícím příspěvku si ukážeme, jaký bude přínos tohoto projektu pro celý náš region a jak bude financován.

Výzkumná infrastruktura je od začátku navrhována také v úzké spolupráci s potenciálními odběrateli plánovaných služeb tak, aby odpovídala současným potřebám aplikační sféry především z oborů energetiky, metalurgie, strojírenství, dopravy, ICT či odpadového a vodního hospodářství.

Komplexní pohled na alternativní zdroje energie, jejich přeměnu a následné využití včetně akumulace je významnou nadstavbou projektu, stejně jako modulární přístup k energetickým zdrojům a jejich zpracování. Modularita a schopnost využití energetických zdrojů podle místních možností zákazníka jsou klíčovými parametry pro technologická řešení „na míru“ uživatele.

Vybudování CEETe finančně podpoří Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost dotací ve výši cca 208 milionů korun, zhruba 50 milionů korun přispěje ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj. Dofinancování zajistí CEET, vysokoškolský ústav VŠB-TUO, který vznikl spojením čtyř vědeckých univerzitních center s ambicí stát se lídrem energetického výzkumu v ČR. Jeho posláním je podpora surovinové nezávislosti a energetického využití alternativních paliv, rozvoj energetické soběstačnosti a bezpečnosti ČR s využitím výsledků vědy a výzkumu. Investice za 350 milionů korun má být dokončena na podzim roku 2023.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy