Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravského hasiče Miroslava Šína ocenil na světové soutěži v USA Arnold Schwarzenegger, za rok má přijet znovu

Ostravský hasič Miroslav Šín se vrátil z USA, kde reprezentoval Ostravu, potažmo i Českou republiku v jedné z nejdrsnějších hasičských soutěží světa The World’s Strongest Firefighter. Vybrali ho přímo organizátoři soutěže, kterou dlouhá léta zaštiťuje Arnold Schwarzenegger. Mirek skončil desátý. Do silového klání se vybíralo z tisícovky hasičů-siláků z celého světa. Jako podpora a náhradník ho doprovázel Jan Pipiš z HZS Libereckého kraje. Organizátorům akce se jejich zápal velmi líbil a za rok je pozvali na soutěž znovu.

47letému profesionálnímu hasiči ze stanice Ostrava-Jih Miroslavu Šínovi, kde slouží jako velitel čety, se splnil sen – v USA si potřásl rukou a chvíli se pobavil s legendou kulturistiky a silového sportu, Arnoldem Schwarzeneggerem. Mirek byl totiž vybrán do jedné z nejdrsnějších hasičských soutěží světa.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Soutěže The World’s Strongest Firefighter v Columbusu, hlavním městě státu Ohio, se zúčastnil jako první český hasič v historii. Mirek skončil desátý. Do silového klání se vybíralo z tisícovky hasičů-siláků z celého světa."

Doprovázel ho Jan Pipiš z HZS Libereckého kraje, kterého také vybrali organizátoři, ale „jen“ jako náhradníka za některého ze 14 poctivě vybraných soutěžících. Nikoho nakonec nemohl nahradit, všichni byli fit, ale co organizátory zaujalo, že Honza ostravského siláka během náročného silového čtyřboje podporoval a pomáhal mu, a ještě stačil „bokem“ absolvovat všechny disciplíny naplno.

Miroslav Šín, vybraný hasič: "To, že jsem byl vybrán na letošní ročník do Columbusu, to mě dostalo. Ještě víc, že zřejmě i díky této české hasičské spolupráci budeme pozváni i na příští ročník – tentokrát do kalifornského města Santa Monica."
Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Pozvánka na příští ročník je přímo na osobní pozvání promotéra soutěže, kterému se líbil výkon obou českých siláků. Promotér přislíbil, že příští ročník udělají – kvůli „lehčímu“ Honzovi – dvě váhové kategorie – do 105 kg a nad 105 kg."

Odlet do USA na poslední chvíli bez větší aklimatizace se projevil ještě po návratu domů na konci minulého týdne – několikadenní nespavostí a únavou.

Miroslav Šín, vybraný hasič: "Pokud za rok poletíme, chtěli bychom tam být alespoň týden dopředu."

Cesta ale stála za to. Přivítání s Arnoldem Schwarzeneggrem, bezmála 2000 diváků v sále, což na území ČR Mirek nikdy nezažil.

Miroslav Šín, vybraný hasič: "Úžasná atmosféra. Když procházel Arnold, celý sál bez pokynu někoho třetího povstal."
Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Nejlépe se mu podařil mrtvý tah s činkou, kde skončil 4., jako dalších 8 borců pokazil „loglift“, tedy zvedání 120 kg klády. A přitom už při prvních trénincích pro něj této dosud neobvyklé disciplíny byl úspěšný."

Sám se svými 120 kilogramy (jako ta soutěžní kláda) patřil mezi pět nejmenších, byli tam ale borci i o 30 kg těžší.

Miroslav Šín, vybraný hasič: "Na příští rok budu mít víc času na přípravu."

Do USA odletěl Mirek Šín s kolegou ve čtvrtek 3.3.2022. Vrátil se za týden poté. Do této soutěže se nelze kvalifikovat, silák z řad hasičů může být pouze vybrán. Závod o nejsilnějšího hasiče světa je součástí proslulého Arnold Sports festivalu. V Columbusu na něj zavítalo na 200 tisíc lidí, z toho přes 22 tisíc sportovců z 80 zemí světa.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: " Miroslav Šín si své jméno si vydobyl po úspěších na nejrůznějších silových soutěžích po celém světě. Získal například zlatou medaili v silovém trojboji ze Světových policejních a hasičských her v Sydney nebo v Jižní Koreji. Například na jedněch světových hrách hasičů a policistů na severoamerickém kontinentu dokázal porazit všechny domácí hvězdy v páce."

O tom, jaké disciplíny na ně v Ohiu čekají, se Šín s Pipišem dozvěděli až letos v lednu. Zvedání více 120kilové klády ze země, mrtvý tah v délce 60 sekund s více než dvousetkilovou činkou, běh s pytlem písku v rukou na hrudi a přitahování závaží na laně. To jsou jiné disciplíny, než na jaké jsou naši hasiči z extrémních závodů zvyklí.

Nahlásit chybu


K tématu
POE EDUCO, spol. s r. o., Ostrava, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Karviná, Opava
Ostrava
od 200 do 330 Kč/hod.

Detail

Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 21 710 do 31 820 Kč/měsíc

Detail

LESCUS Cetkovice, s.r.o., Ostrava - Martinov
Ostrava
od 35 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail