Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská univerzita ocenila premiéra Petra Fialu za zásluhy o svobodu a demokracii

Vedení Ostravské univerzity (OU) se souhlasem děkanů všech fakult udělilo „Ocenění Ostravské univerzity za zásluhy o svobodu a demokracii“ panu profesorovi Petru Fialovi za to, že vrátil do boje o svobodu a demokracii odvahu a lidskost. Touto cenou byli doposud oceněni polský publicista a historik Adam Michnik a český spisovatel, publicista a historik Petr Pithart při příležitosti výročí sametové revoluce v roce 2019.

Premiér Petr Fiala byl na osobním setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym, jehož země již po tři týdny čelí brutální agresi ze strany Ruska. S předními představiteli Polska a Slovinska jel Petr Fiala vyjádřit svou podporu Ukrajině přímo do ostřelovaného Kyjeva. To je důvod, proč získal ocenění Ostravské univerzity.

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: "Ostravská univerzita se vyhýbala oceňovat jakýmkoli způsobem aktivní politiky. Nyní tedy zdánlivě tuto zásadu porušuje, ale ‚Ocenění Ostravské univerzity za zásluhy o svobodu a demokracii‘, udělenou Petru Fialovi, nevnímám jako ocenění politika. Je to vyjádření uznání člověku, který svojí cestou do Kyjeva projevil jednak odvahu, což bychom u premiéra očekávali, ale i vzácně lidský přístup. Jistě můžeme diskutovat o tom, zda je to z politického či bezpečnostního hlediska hazard či ne, zda a jak bylo nutno konzultovat tuto akci s ostatními evropskými politiky a podobně. Ale důležitější je pro nás fakt, že tato cesta má nezpochybnitelně pozitivní efekt a symbolický význam, zcela jistě je morální podporou ukrajinské veřejnosti a hlavně – Petr Fiala to považoval za správné, a tak to udělal. Chci doufat, že i ostatní politici budou především dělat to, co považují za správné."

Osobní předání ocenění proběhne na zasedání Vědecké rady OU či Akademickém dni OU, dle časových možností Petra Fialy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy