Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Uprchlíci z Ukrajiny se česky učí v polské škole

Do České republiky už z Ukrajiny přišlo zhruba 300 tisíc uprchlíků. Dvě matky s dětmi našly útočiště i ve Stonavě na Karvinsku. Češtinu si tady osvojují v polské škole.

Paní Miroslava spolu se svou tříletou dcerou jej jednou ze zhruba tří set tisíc občanů Ukrajiny, kteří museli svůj domov opustit kvůli už měsíc trvajícímu válečnému konfliktu.

paní Miroslava: „Nedaleko našeho města se začaly ozývat výbuchy. Co pět minut houkaly sirény. Měli jsme strach o naše děti.“

Podobný je osud i paní Nataš, která pochází z Dněpropetrovské oblasti. Pomoc obě rodiny našly ve Stonavě. Ubytování jim zajistil sám starosta u sebe doma.

Ondřej Feber (ANO), senátor a starosta obce Stonava: „Mám volný byt, protože děti se už vystěhovaly. Tak jsem tyto naše kapacity nabídl.“

Tříletá Milana a čtyřletý Matěj začali navštěvovat školku, Volnou kapacitu měla mateřská školka s polským jazykem vyučovacím.

Katarzyna Donátová, vedoucí učitelka MŠ Holkovice: „Teď se vzájemně poznáváme. Zkoušíme s nimi mluvit polsky i česky, protože máme ve školce i české děti.“

Pomoc ukrajinským rodinám nabídla i místní polská škola, kterou navštěvují děti jak z polských tak i českých rodin. Přestože se desetiletý Rastislav učí online v Ukrajinštině, češtinu si osvojuje právě ve třídě polské malotřídky.

Marcela Gabrhel, vedoucí učitelka PZŠ Stonava: „S dítětem bude chodit i jeho maminka, protože se chce naučit česky.“
paní Nataša: „Budeme se spolu se synem učit česky, protože nerozumíme.“

Kromě češtiny bude Rastislav docházet do polské školy i na hodiny angličtiny.

Nahlásit chybu
HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

DENIM TRADE s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 15 800 Kč/měsíc

Detail