Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Kraj pořádal konferenci Škola v síti informací

Celý MS kraj |

Konference škola v síti informací k novým trendům ve výuce informatiky byla realizována organizací Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum v rámci projektu OKAP dvě.

Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Pro nás to byla obrovská výzva, že konečně po dvouleté přestávce opět můžeme školy svolat na naši tradiční konferenci, kterou věnujeme digitálním technologiím ve výuce. Tentokrát se to propojilo s tématy, která jsou hodně aktuální, což je třeba nová informatika, která v této chvíli zajímá zejména základní školy, a poté národní plán obnovy. Z mého pohledu má akce dobrý dopad, protože máme přes sto účastníků. Je vidět, že je po setkávání "hlad" a tím, že jsme dlouhou dobu fungovali jenom online, tak jsme si říkali, že je to z naší strany pěkné poděkování učitelům, za to, jak museli v tom online prostoru vzdělávat, a že se teď můžeme zase normálně setkat.“
Učilo se distančně. Vyžaduje to nové technologie? Posunuli jste se díky tomu někam dále?
Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Já si myslím, že tady došlo k obrovskému posunu. To, co dokázal v této oblasti covid, to by České školství dokazovalo nějakých deset let možná. Byla to změna ze dne na den a já jsem moc ráda, že tady máme partnery, kteří nám pomáhali k tomu přechodu do online prostředí. Byli to kolegové ze školského týmu z Microsoftu a kolegové ze školského týmu z Googlu. Byla to velká opora, a když jsme potřebovali učitelům doplnit nějaké nástroje do online prostředí, byli nám vždycky nápomocní.“
Jaká další témata jsou dnes na programu?
Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Probírali jsme témata jako algoritmizace, programování, robotika. Zrovna teď má kolega příspěvek na téma virtuální reality. Jsou to všechno už konkréní věci, které se dějí ve školách v našem kraji. Pojali jsme to jako sdílení dobrých zkušeností, takže kolegové mohou vidět, co už jinde funguje, a následně to přenést do svého prostředí."

Pozvání na konferenci přijala i zástupkyně ministerstva školství České Republiky.

Anna Stočesová Martínková, ministerský rada MŠ ČR: „Za ministerstvo školství se snažíme jezdit po celé České republice a vysvětlovat náš záměr a cíl. Tím je proměna obsahu vzdělávání v kontextu digitalizace. Jde nám především o to vyrovnat se s tou situací, která nastala velice zajímavým způsobem v době zavření škol, kdy se školy musely vypořádat s tím, jakým způsobem budou ty digitální technologie využívat. Ukázalo se, že je za potřebí oživit každou školu a podpořit ji finančními prostředky, aby se mohly vybavit těmi digitálními technologiemi. Ministerstvo školství se podařilo získat finanční prostředky z Evropské Unie. Je to přímo na komponentu 3.1, inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace. Ty finanční prostředky jsou určeny školám na dva účely. Jeden ten účel je vybavení žáka digitálními učebními pomůckami. Druhým docela zásadní účelem je zabezpečit, aby nedocházelo k digitální propasti. Hovoříme o takzvané prevenci digitální propasti, aby se každý žák mohl zapojit. Chceme zařídit, aby nedocházelo k vyloučení, jenom proto, že digitální zařízení někdo nevlastní. Když jezdím po těchto konferencích nebo různých setkáváních se školami, s řediteli škol, tak ukazujeme nejen na to, jak účelně využit ty finanční prostředky, ale snažíme se hlavně metodicky podporovat školy ve spolupráci s národním pedagogickým institutem. Ukazovat příklady dobré praxe. Jak to dělat, aby si ta škola poradila i s novými rámcovými vzdělávacími programy, které se zaměřily na proměnu celého vzdělávacího programu v oblasti digitalizace. Není tam jenom nová informatika, ale především nová klíčová digitání kompetence. A právě ta kompetence najednou zasáhla úplně všechny učitele. Od mateřských škol až po střední školy. V podstatě se týká úplně jakéhokoliv vyučovacího předmětu, protože všude tam by se měla ta digitalizace využívat a měl by se žák naučit informaticky myslet, rozvíjet své digitální kompetence."
Do našeho kraje za tímto účelem dorazí téměř osmdesát milionů korun. Je to dostatečný rozpočet, nebo bude třeba ještě v budoucnu navýšen?

Anna Stočesová Martínková, ministerský rada MŠ ČR: „Finanční prostředky, které rozdělujeme v tomto roce, jsou určeny nejen pro školy zřizované krajem, obcí, nebo svazkem obcí, ale i pro školy soukromé a církevní - formou výzvy. V letošním roce je určitý balík peněz, který je na digitální učební pomůcky jednorázový, ale na prevenci digitální propasti se bude opakovat jak v tomto roce, tak ta finanční intervence bude i v příštím roce, i v roce 2024.“

Účastníci konference Škola v síti informací sdíleli i své příklady dobré praxe.

Libor Klubal, učitel ZŠ Štítina: „Já jsem dneska mluvil o tom, jak jsme se u nás ve škole vypořádali s digitální kompetencí, což je vlastně něco, co vpadlo do života všem učitelům. Ukazoval jsem příklady dobré praxe. Jak jsme postupovali při tvorbě našeho ŠVP, jak jsme vytipovávali ty činnosti, které učitelé musí dělat, v čem se musí vzdělat."
Co hlavně jste kladl na srdce svým kolegům?
Libor Klubal, učitel ZŠ Štítina: „Aby se toho nebáli. Aby se nebáli, že se na ně valí něco nového, co musí dělat, ale že to vlastně děláme pro naše děti. Že se snažíme ty děti uvést do života, který je hodně ditgitální, a že je musíme naučit se v tom světě orientovat, že je učíme věci pro jejich život. To znamená ne musíte, ale vy vlastně chcete.“

Konference k novým trendům ve výuce informatiky je v plánu i pro příští školní rok.

Nahlásit chybu


Podjezd ve Studénce bude stát téměř 600 milionů, stavět se začne v březnu

Včera 13:07 | Studénka | Jiří Cileček

Správa železnic vybrala zhotovitele podjezdu ve stanici Studénka. Stavební práce provedou společnosti Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby a IDS – Inženýrské a dopravní stavby Olomouc. Jejich nabídková cena byla přes 598,5 milionu korun. Stavět se začne v březnu.

Domovy pro seniory čeká po povodních ještě spousta práce. Na obnovu lze přispět na transparentní účty

17. ledna 2025 10:53 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Zářijové podvodně v Ostravě zatopily také dva domovy pro seniory - Iris v Mariánských Horách a Slunovrat v Přívozu. Do obou už se sice klienti mohli vrátit, ale ještě stále je před nimi spousta práce. Na jejich obnovu mohou zájemci přispívat na transparentní účty.

Vidina vysokého zhodnocení peněz připravila dva muže z Karvinska o 3 miliony

Včera 15:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Inzerát na internetu sliboval vysoké zhodnocení peněz. Jenže šlo o podvod. Dva muži z Karvinska se chytili na udičku a podvodníci je dokázali tak oklamat, že jim muži bezmezně důvěřovali. Nakonec jim podvedení muži poslali dohromady téměř 3 miliony korun.

Karvinská regionální knihovna seznamuje děti s Braillovým písmem, připravila pro ně aktivity

17. ledna 2025 15:18 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

V rámci mezinárodního dne Braillova písma připravila karvinská regionální knihovna na celý leden pro děti akci navanou Čteme rukama. Malí čtenáři se prostřednictvím různých aktivit mohou tímto speciálním písmem seznámit. Součástí akce byla i beseda s nevidomou čtenářkou, která jim knihy v Braillově písmu předčítala.

Policisté zajistili doprovod do nemocnice řidiči, který vezl tatínka s mrtvicí

17. ledna 2025 8:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Muž v Ostravici dostal těžkou mozkovou mrtvici, ale nebyla volná sanitka. Syn ho proto naložil do auta a jel do nemocnice. Cestou požádal o pomoc dopravní policisty, kteří vůz doprovodili do nemocnice. Díky souhře rychlé pomoci muž přežil a už je v pořádku. Policistům zaslal i děkovný dopis.

Petr Vícha skončí po 30 letech ve funkci starosty Bohumína

17. ledna 2025 12:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V nejlepším se má přestat. To oznámil v novoročním proslovu starosta Bohumína Petr Vícha (SOCDEM). Starostu města byl dlouhých 30 let a nyní se rozhodl dobrovolně rezignovat.

V letošním roce se začne společnost OKD připravovat na ukončení těžby

16. ledna 2025 19:19 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Společnost OKD loni na Karvinsku vytěžila 1,202 milionu tun černého uhlí, čímž splnila plán. Letos se chystá vytěžit 1,145 milionu tun především koksovatelného uhlí. V druhé polovině roku se bude věnovat výstavbě hrází a přípravám na ukončení těžby.

Nový Jičín už je vlastníkem svého budoucího kulturního domu

Nový Jičín už je oficiálním majitelem objektu Nového Slunce. Původním vlastníkům za něj zaplatil 28 milionů korun. Tato budova se stane kulturním domem města.

Opava se připravuje na demolici povodněmi poškozeného mostu na Ratibořské ulici

15. ledna 2025 16:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě běží přípravy na demolici mostu na Ratibořské ulici v Opavě-Kateřinkách. Ta by měla začít už tuto sobotu a zcela omezí jak osobní, tak městskou hromadnou dopravu na této frekventované komunikaci.

Úlovek vedení HC VÍTKOVICE: získalo trenéra Václava Varaďu

Bombastickou posilu do kabiny se podařilo získat vedení HC VÍTKOVICE RIDERA. Novým trenérem týmu se stal Václav Varaďa, který bude zároveň zastávat funkci sportovního manažera.

Vidina vysokého zhodnocení peněz připravila dva muže z Karvinska o 3 miliony

Včera 15:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Inzerát na internetu sliboval vysoké zhodnocení peněz. Jenže šlo o podvod. Dva muži z Karvinska se chytili na udičku a podvodníci je dokázali tak oklamat, že jim muži bezmezně důvěřovali. Nakonec jim podvedení muži poslali dohromady téměř 3 miliony korun.

Muž vyhrožoval podpálením obchodního centra v Ostravě, hrozí mu vězení

17. ledna 2025 21:50 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Za špatné chování prodavaček hrozil 52letý muž podpálením obchodního centra v Ostravě. Poslal to SMS zprávou na policii, která neponechala nic náhodě a do obchodních center vyslala desítky policistů. Zároveň se podařilo muže vypátrat a teď mu hrozí 5 let vězení.

Nebezpečné odpady z Bohumína se likvidují s pomocí MS kraje

16. ledna 2025 19:06 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

V Bohumíně začala likvidace nebezpečného odpadu, který k nám byl nelegálně přivezen z Polska. Postaral se o to krajský úřad, ale účty by měli nakonec zaplatit Poláci. Nebezpečné látky budou zlikvidovány v Ostravě.

Muži si objednali na dobírku elektroniku za statisíce. Pak chtěli vykrást výdejní místo

16. ledna 2025 13:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přímo před očima policistů se snažili dva muži v noci vykrást výdejní místo přepravní společnosti v Šenově u Ostravy. Cílem byly zásilky s elektronikou za 230 tisíc korun, které si tam dvojice objednala na dobírku. Díky obezřetnosti jedné zaměstnankyně ale na lupiče policisté čekali a chytili je přímo při činu.

Gymnázium Ostrava - Zábřeh se prezentuje soutěží Volgiáda

15. ledna 2025 21:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Gymnázium v Ostravě – Zábřehu pořádalo soutěž pro žáky pátých tříd základních škol. Nesla název Volgiáda a my jsme byli i s kamerou při tom.

Mistrovství ČR ve zpracování textů pořádala OA a SOŠ logistická v Opavě

15. ledna 2025 21:20 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

29. ročník mistrovství ČR ve zpracování textů pořádala Obchodní akademie a SOŠ logistická v Opavě. A jak sami uvidíte, úroveň byla opravdu obdivuhodná.

STUDUJ U NÁS: Kraj pořádal konferenci Škola v síti informací
Vydáno 22. června 2022 22:30, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
Konference škola v síti informací k novým trendům ve výuce informatiky byla realizována organizací Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum v rámci projektu OKAP dvě.

Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Pro nás to byla obrovská výzva, že konečně po dvouleté přestávce opět můžeme školy svolat na naši tradiční konferenci, kterou věnujeme digitálním technologiím ve výuce. Tentokrát se to propojilo s tématy, která jsou hodně aktuální, což je třeba nová informatika, která v této chvíli zajímá zejména základní školy, a poté národní plán obnovy. Z mého pohledu má akce dobrý dopad, protože máme přes sto účastníků. Je vidět, že je po setkávání "hlad" a tím, že jsme dlouhou dobu fungovali jenom online, tak jsme si říkali, že je to z naší strany pěkné poděkování učitelům, za to, jak museli v tom online prostoru vzdělávat, a že se teď můžeme zase normálně setkat.“
Učilo se distančně. Vyžaduje to nové technologie? Posunuli jste se díky tomu někam dále?
Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Já si myslím, že tady došlo k obrovskému posunu. To, co dokázal v této oblasti covid, to by České školství dokazovalo nějakých deset let možná. Byla to změna ze dne na den a já jsem moc ráda, že tady máme partnery, kteří nám pomáhali k tomu přechodu do online prostředí. Byli to kolegové ze školského týmu z Microsoftu a kolegové ze školského týmu z Googlu. Byla to velká opora, a když jsme potřebovali učitelům doplnit nějaké nástroje do online prostředí, byli nám vždycky nápomocní.“
Jaká další témata jsou dnes na programu?
Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Probírali jsme témata jako algoritmizace, programování, robotika. Zrovna teď má kolega příspěvek na téma virtuální reality. Jsou to všechno už konkréní věci, které se dějí ve školách v našem kraji. Pojali jsme to jako sdílení dobrých zkušeností, takže kolegové mohou vidět, co už jinde funguje, a následně to přenést do svého prostředí."

Pozvání na konferenci přijala i zástupkyně ministerstva školství České Republiky.

Anna Stočesová Martínková, ministerský rada MŠ ČR: „Za ministerstvo školství se snažíme jezdit po celé České republice a vysvětlovat náš záměr a cíl. Tím je proměna obsahu vzdělávání v kontextu digitalizace. Jde nám především o to vyrovnat se s tou situací, která nastala velice zajímavým způsobem v době zavření škol, kdy se školy musely vypořádat s tím, jakým způsobem budou ty digitální technologie využívat. Ukázalo se, že je za potřebí oživit každou školu a podpořit ji finančními prostředky, aby se mohly vybavit těmi digitálními technologiemi. Ministerstvo školství se podařilo získat finanční prostředky z Evropské Unie. Je to přímo na komponentu 3.1, inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace. Ty finanční prostředky jsou určeny školám na dva účely. Jeden ten účel je vybavení žáka digitálními učebními pomůckami. Druhým docela zásadní účelem je zabezpečit, aby nedocházelo k digitální propasti. Hovoříme o takzvané prevenci digitální propasti, aby se každý žák mohl zapojit. Chceme zařídit, aby nedocházelo k vyloučení, jenom proto, že digitální zařízení někdo nevlastní. Když jezdím po těchto konferencích nebo různých setkáváních se školami, s řediteli škol, tak ukazujeme nejen na to, jak účelně využit ty finanční prostředky, ale snažíme se hlavně metodicky podporovat školy ve spolupráci s národním pedagogickým institutem. Ukazovat příklady dobré praxe. Jak to dělat, aby si ta škola poradila i s novými rámcovými vzdělávacími programy, které se zaměřily na proměnu celého vzdělávacího programu v oblasti digitalizace. Není tam jenom nová informatika, ale především nová klíčová digitání kompetence. A právě ta kompetence najednou zasáhla úplně všechny učitele. Od mateřských škol až po střední školy. V podstatě se týká úplně jakéhokoliv vyučovacího předmětu, protože všude tam by se měla ta digitalizace využívat a měl by se žák naučit informaticky myslet, rozvíjet své digitální kompetence."
Do našeho kraje za tímto účelem dorazí téměř osmdesát milionů korun. Je to dostatečný rozpočet, nebo bude třeba ještě v budoucnu navýšen?

Anna Stočesová Martínková, ministerský rada MŠ ČR: „Finanční prostředky, které rozdělujeme v tomto roce, jsou určeny nejen pro školy zřizované krajem, obcí, nebo svazkem obcí, ale i pro školy soukromé a církevní - formou výzvy. V letošním roce je určitý balík peněz, který je na digitální učební pomůcky jednorázový, ale na prevenci digitální propasti se bude opakovat jak v tomto roce, tak ta finanční intervence bude i v příštím roce, i v roce 2024.“

Účastníci konference Škola v síti informací sdíleli i své příklady dobré praxe.

Libor Klubal, učitel ZŠ Štítina: „Já jsem dneska mluvil o tom, jak jsme se u nás ve škole vypořádali s digitální kompetencí, což je vlastně něco, co vpadlo do života všem učitelům. Ukazoval jsem příklady dobré praxe. Jak jsme postupovali při tvorbě našeho ŠVP, jak jsme vytipovávali ty činnosti, které učitelé musí dělat, v čem se musí vzdělat."
Co hlavně jste kladl na srdce svým kolegům?
Libor Klubal, učitel ZŠ Štítina: „Aby se toho nebáli. Aby se nebáli, že se na ně valí něco nového, co musí dělat, ale že to vlastně děláme pro naše děti. Že se snažíme ty děti uvést do života, který je hodně ditgitální, a že je musíme naučit se v tom světě orientovat, že je učíme věci pro jejich život. To znamená ne musíte, ale vy vlastně chcete.“

Konference k novým trendům ve výuce informatiky je v plánu i pro příští školní rok.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000032047/studuj-u-nas-kraj-poradal-konferenci-skola-v-siti-informaci