Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Kraj pořádal konferenci Škola v síti informací

Celý MS kraj |

Konference škola v síti informací k novým trendům ve výuce informatiky byla realizována organizací Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum v rámci projektu OKAP dvě.

Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Pro nás to byla obrovská výzva, že konečně po dvouleté přestávce opět můžeme školy svolat na naši tradiční konferenci, kterou věnujeme digitálním technologiím ve výuce. Tentokrát se to propojilo s tématy, která jsou hodně aktuální, což je třeba nová informatika, která v této chvíli zajímá zejména základní školy, a poté národní plán obnovy. Z mého pohledu má akce dobrý dopad, protože máme přes sto účastníků. Je vidět, že je po setkávání "hlad" a tím, že jsme dlouhou dobu fungovali jenom online, tak jsme si říkali, že je to z naší strany pěkné poděkování učitelům, za to, jak museli v tom online prostoru vzdělávat, a že se teď můžeme zase normálně setkat.“
Učilo se distančně. Vyžaduje to nové technologie? Posunuli jste se díky tomu někam dále?
Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Já si myslím, že tady došlo k obrovskému posunu. To, co dokázal v této oblasti covid, to by České školství dokazovalo nějakých deset let možná. Byla to změna ze dne na den a já jsem moc ráda, že tady máme partnery, kteří nám pomáhali k tomu přechodu do online prostředí. Byli to kolegové ze školského týmu z Microsoftu a kolegové ze školského týmu z Googlu. Byla to velká opora, a když jsme potřebovali učitelům doplnit nějaké nástroje do online prostředí, byli nám vždycky nápomocní.“
Jaká další témata jsou dnes na programu?
Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Probírali jsme témata jako algoritmizace, programování, robotika. Zrovna teď má kolega příspěvek na téma virtuální reality. Jsou to všechno už konkréní věci, které se dějí ve školách v našem kraji. Pojali jsme to jako sdílení dobrých zkušeností, takže kolegové mohou vidět, co už jinde funguje, a následně to přenést do svého prostředí."

Pozvání na konferenci přijala i zástupkyně ministerstva školství České Republiky.

Anna Stočesová Martínková, ministerský rada MŠ ČR: „Za ministerstvo školství se snažíme jezdit po celé České republice a vysvětlovat náš záměr a cíl. Tím je proměna obsahu vzdělávání v kontextu digitalizace. Jde nám především o to vyrovnat se s tou situací, která nastala velice zajímavým způsobem v době zavření škol, kdy se školy musely vypořádat s tím, jakým způsobem budou ty digitální technologie využívat. Ukázalo se, že je za potřebí oživit každou školu a podpořit ji finančními prostředky, aby se mohly vybavit těmi digitálními technologiemi. Ministerstvo školství se podařilo získat finanční prostředky z Evropské Unie. Je to přímo na komponentu 3.1, inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace. Ty finanční prostředky jsou určeny školám na dva účely. Jeden ten účel je vybavení žáka digitálními učebními pomůckami. Druhým docela zásadní účelem je zabezpečit, aby nedocházelo k digitální propasti. Hovoříme o takzvané prevenci digitální propasti, aby se každý žák mohl zapojit. Chceme zařídit, aby nedocházelo k vyloučení, jenom proto, že digitální zařízení někdo nevlastní. Když jezdím po těchto konferencích nebo různých setkáváních se školami, s řediteli škol, tak ukazujeme nejen na to, jak účelně využit ty finanční prostředky, ale snažíme se hlavně metodicky podporovat školy ve spolupráci s národním pedagogickým institutem. Ukazovat příklady dobré praxe. Jak to dělat, aby si ta škola poradila i s novými rámcovými vzdělávacími programy, které se zaměřily na proměnu celého vzdělávacího programu v oblasti digitalizace. Není tam jenom nová informatika, ale především nová klíčová digitání kompetence. A právě ta kompetence najednou zasáhla úplně všechny učitele. Od mateřských škol až po střední školy. V podstatě se týká úplně jakéhokoliv vyučovacího předmětu, protože všude tam by se měla ta digitalizace využívat a měl by se žák naučit informaticky myslet, rozvíjet své digitální kompetence."
Do našeho kraje za tímto účelem dorazí téměř osmdesát milionů korun. Je to dostatečný rozpočet, nebo bude třeba ještě v budoucnu navýšen?

Anna Stočesová Martínková, ministerský rada MŠ ČR: „Finanční prostředky, které rozdělujeme v tomto roce, jsou určeny nejen pro školy zřizované krajem, obcí, nebo svazkem obcí, ale i pro školy soukromé a církevní - formou výzvy. V letošním roce je určitý balík peněz, který je na digitální učební pomůcky jednorázový, ale na prevenci digitální propasti se bude opakovat jak v tomto roce, tak ta finanční intervence bude i v příštím roce, i v roce 2024.“

Účastníci konference Škola v síti informací sdíleli i své příklady dobré praxe.

Libor Klubal, učitel ZŠ Štítina: „Já jsem dneska mluvil o tom, jak jsme se u nás ve škole vypořádali s digitální kompetencí, což je vlastně něco, co vpadlo do života všem učitelům. Ukazoval jsem příklady dobré praxe. Jak jsme postupovali při tvorbě našeho ŠVP, jak jsme vytipovávali ty činnosti, které učitelé musí dělat, v čem se musí vzdělat."
Co hlavně jste kladl na srdce svým kolegům?
Libor Klubal, učitel ZŠ Štítina: „Aby se toho nebáli. Aby se nebáli, že se na ně valí něco nového, co musí dělat, ale že to vlastně děláme pro naše děti. Že se snažíme ty děti uvést do života, který je hodně ditgitální, a že je musíme naučit se v tom světě orientovat, že je učíme věci pro jejich život. To znamená ne musíte, ale vy vlastně chcete.“

Konference k novým trendům ve výuce informatiky je v plánu i pro příští školní rok.

Nahlásit chybu


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

Dnes 15:36 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

V archeoparku se lidé seznámili s bohy a démony Slovanů

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi se mohli seznámit s Bohy a démony, kteří kdysi provázeli životem Slovany. Přednášku zpestřila ukázka replik nálezů z celé Evropy.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

STUDUJ U NÁS: Kraj pořádal konferenci Škola v síti informací
Vydáno 22. června 2022 22:30, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
Konference škola v síti informací k novým trendům ve výuce informatiky byla realizována organizací Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum v rámci projektu OKAP dvě.

Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Pro nás to byla obrovská výzva, že konečně po dvouleté přestávce opět můžeme školy svolat na naši tradiční konferenci, kterou věnujeme digitálním technologiím ve výuce. Tentokrát se to propojilo s tématy, která jsou hodně aktuální, což je třeba nová informatika, která v této chvíli zajímá zejména základní školy, a poté národní plán obnovy. Z mého pohledu má akce dobrý dopad, protože máme přes sto účastníků. Je vidět, že je po setkávání "hlad" a tím, že jsme dlouhou dobu fungovali jenom online, tak jsme si říkali, že je to z naší strany pěkné poděkování učitelům, za to, jak museli v tom online prostoru vzdělávat, a že se teď můžeme zase normálně setkat.“
Učilo se distančně. Vyžaduje to nové technologie? Posunuli jste se díky tomu někam dále?
Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Já si myslím, že tady došlo k obrovskému posunu. To, co dokázal v této oblasti covid, to by České školství dokazovalo nějakých deset let možná. Byla to změna ze dne na den a já jsem moc ráda, že tady máme partnery, kteří nám pomáhali k tomu přechodu do online prostředí. Byli to kolegové ze školského týmu z Microsoftu a kolegové ze školského týmu z Googlu. Byla to velká opora, a když jsme potřebovali učitelům doplnit nějaké nástroje do online prostředí, byli nám vždycky nápomocní.“
Jaká další témata jsou dnes na programu?
Blanka Kozáková, hlavní organizátorka konference: „Probírali jsme témata jako algoritmizace, programování, robotika. Zrovna teď má kolega příspěvek na téma virtuální reality. Jsou to všechno už konkréní věci, které se dějí ve školách v našem kraji. Pojali jsme to jako sdílení dobrých zkušeností, takže kolegové mohou vidět, co už jinde funguje, a následně to přenést do svého prostředí."

Pozvání na konferenci přijala i zástupkyně ministerstva školství České Republiky.

Anna Stočesová Martínková, ministerský rada MŠ ČR: „Za ministerstvo školství se snažíme jezdit po celé České republice a vysvětlovat náš záměr a cíl. Tím je proměna obsahu vzdělávání v kontextu digitalizace. Jde nám především o to vyrovnat se s tou situací, která nastala velice zajímavým způsobem v době zavření škol, kdy se školy musely vypořádat s tím, jakým způsobem budou ty digitální technologie využívat. Ukázalo se, že je za potřebí oživit každou školu a podpořit ji finančními prostředky, aby se mohly vybavit těmi digitálními technologiemi. Ministerstvo školství se podařilo získat finanční prostředky z Evropské Unie. Je to přímo na komponentu 3.1, inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace. Ty finanční prostředky jsou určeny školám na dva účely. Jeden ten účel je vybavení žáka digitálními učebními pomůckami. Druhým docela zásadní účelem je zabezpečit, aby nedocházelo k digitální propasti. Hovoříme o takzvané prevenci digitální propasti, aby se každý žák mohl zapojit. Chceme zařídit, aby nedocházelo k vyloučení, jenom proto, že digitální zařízení někdo nevlastní. Když jezdím po těchto konferencích nebo různých setkáváních se školami, s řediteli škol, tak ukazujeme nejen na to, jak účelně využit ty finanční prostředky, ale snažíme se hlavně metodicky podporovat školy ve spolupráci s národním pedagogickým institutem. Ukazovat příklady dobré praxe. Jak to dělat, aby si ta škola poradila i s novými rámcovými vzdělávacími programy, které se zaměřily na proměnu celého vzdělávacího programu v oblasti digitalizace. Není tam jenom nová informatika, ale především nová klíčová digitání kompetence. A právě ta kompetence najednou zasáhla úplně všechny učitele. Od mateřských škol až po střední školy. V podstatě se týká úplně jakéhokoliv vyučovacího předmětu, protože všude tam by se měla ta digitalizace využívat a měl by se žák naučit informaticky myslet, rozvíjet své digitální kompetence."
Do našeho kraje za tímto účelem dorazí téměř osmdesát milionů korun. Je to dostatečný rozpočet, nebo bude třeba ještě v budoucnu navýšen?

Anna Stočesová Martínková, ministerský rada MŠ ČR: „Finanční prostředky, které rozdělujeme v tomto roce, jsou určeny nejen pro školy zřizované krajem, obcí, nebo svazkem obcí, ale i pro školy soukromé a církevní - formou výzvy. V letošním roce je určitý balík peněz, který je na digitální učební pomůcky jednorázový, ale na prevenci digitální propasti se bude opakovat jak v tomto roce, tak ta finanční intervence bude i v příštím roce, i v roce 2024.“

Účastníci konference Škola v síti informací sdíleli i své příklady dobré praxe.

Libor Klubal, učitel ZŠ Štítina: „Já jsem dneska mluvil o tom, jak jsme se u nás ve škole vypořádali s digitální kompetencí, což je vlastně něco, co vpadlo do života všem učitelům. Ukazoval jsem příklady dobré praxe. Jak jsme postupovali při tvorbě našeho ŠVP, jak jsme vytipovávali ty činnosti, které učitelé musí dělat, v čem se musí vzdělat."
Co hlavně jste kladl na srdce svým kolegům?
Libor Klubal, učitel ZŠ Štítina: „Aby se toho nebáli. Aby se nebáli, že se na ně valí něco nového, co musí dělat, ale že to vlastně děláme pro naše děti. Že se snažíme ty děti uvést do života, který je hodně ditgitální, a že je musíme naučit se v tom světě orientovat, že je učíme věci pro jejich život. To znamená ne musíte, ale vy vlastně chcete.“

Konference k novým trendům ve výuce informatiky je v plánu i pro příští školní rok.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000032047/studuj-u-nas-kraj-poradal-konferenci-skola-v-siti-informaci