Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Školní psychologové si předávali zkušenosti

Celý MS kraj |

V rámci projektu OKAP MS kraje se realizují mimo jiné i aktivity v oblasti inkluze. Jedna z nich se konala na Hukvaldech za účasti odborníků z celého regionu. A ti probrali i mnoho dalších problémů, které trápí dnešní školáky.

Inkluze, neboli zařazování všech dětí do stejné školy, je v poslední době velmi diskutované téma. Věnuje se mu i projekt s názvem Inkluze - podpora rovných příležitostí ve vzdělávání.

Pavlína Němcová, koordinátorka projektu: „Cílem tady té části projektu je zorganizovat setkávání speciálních pedagogů, asistentů pedagoga a školních psychologů v rámci školských poradenských pracovišť. Jejich setkávání je možnost dělení zkušeností a předávání informací. Tohle je výjezdní setkání školních psychologů. Na jednom místě se sešlo čtyřicet školních psychologů, což je jedinečná příležitost pro ně se potkat a moct si něco navzájem sdělit a dozvědět se něco nového.“
Co je hlavním cílem tohoto setkání?
Pavlína Němcová, koordinátorka projektu:Cílem tohoto setkání je vzdělat se v oblastech, které vyplynuly z našich průběžných setkání. Toto je výjezdní setkání, které je výjimečně, v rámci projektu byly pouze tři. Za dva školní roky se díky projektu desetkrát sejde skupina patnácti odborníku, kteří si průběžně sdílejí své zkušenosti, mohou řešit své problémy, se kterými si neví rady, pokud potřebují od ostatních podporu. Přesně tuto možnost teď tady má čtyřicet psychologů.
Hlavním tématem je tedy inkluze, jaké jsou nejčastější problémy spojené s ní?
Pavlína Němcová (koordinátorka projektu): „Je spousta problémů. Myslím si, že inkluze není úplně problém. Možná, pokud bychom do inkluze mohli zapojit práci s uprchlíky, tak se teď školy musí nejvíce potýkat s tím, jak zapojit ukrajinské děti do výuky. Po covidu narostlo mnoho problémů. Děti mají mnohem více úzkostných stavů, depresí, sebepoškozují se. My řešíme další otázky a nejen inkluzi. Ta si myslím, že běží průběžně přes všechna ta témata průřezově.“
Říkáte, že se to všechno hodně odrazilo. Jednak válka na Ukrajině, jednak covidové období, co s tím?
Pavlína Němcová, koordinátorka projektu: „My děláme, co můžeme. Myslím si, že úzkost je obecně v celé společnosti. Jak ochránit děti, aby nebyly úzkostné, aby se nebály. Měli bychom dát dětem podporu. My dospělí bychom na sobě měli pracovat tak, abychom tu podporu mohli poskytnout. Nepřehlížet je a nebagatelizovat jejich potíže.“

Školní psychologové z celého MS kraje možnost potkat se s kolegy a sdílet své problémy přivítali. Zájem o setkání byl z jejich strany obrovský.

Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Je to pro nás velice přínosné, protože s kolegy pracujeme každý na jiném pracovišti. Máme málo příležitostí se takto spolu setkat, vyměnit si ty zkušenosti a inspirovat jeden druhého. Aby ta naše práce byla pro ty děti co nejpřínosnější.“
Jaké problémy nejčastěji řešíte na vaší škole v poslední době?
Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Často se setkáváme s projevy agresivity u dětí. Vzdorovitého chování. Kolegové učitelé by některé děti nazvali jako neukázněné i úzkostné děti.“
Čemu to přisuzujete?
Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Důvodů je vícero, nemyslím si, že je možné vybrat pouze jeden z nich. V úvahu přichází rodina.“
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Největší přínos asi vidím v tom, že se potkáme s psychology z jiných škol. Probíráme případy, se kterými si nevíme rady. Je to fajn sdílet s někým, kdo pracuje s podobnými dětmi. Je to určitě výměna zkušeností. Jsem spokojená s přednáškama o traumatu, které tady máme, protože přibývá dětí, které jsou traumatizované v rodinách nebo ve školách. Víme více o tom, jak s nimi dále pracovat.“
Jaká další témata jsou dnes ještě na programu?
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Myslím, že se budeme zabývat genderem. Přichází děti, které chtějí změnit pohlaví nebo se necítí ani jako holka, ani jako kluk.“
Co covid? Poznali jste, že se něco změnilo?
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Hodně. Přibylo dost dětí, které odmítají chodit do školy. Jsou úzkostné. Mají strach zapojit se zpátky do kolektivu. Ve vyučování se bojí učitelů nebo známek. Přibylo dětí, které po covidu do školy znovu nenastoupily. Rodiče jim vyřídili individuální domácí výuku. Nejsou schopni do té školy začít chodit.“

Školní psychologové společně probrali i mnoho dalších problémů, které trápí školní děti.

Nahlásit chybu


Karviná začíná reagovat na problém estetiky i bezpečnosti umísťování výdejních boxů

Výdejní boxy, které zprostředkovávají lidem snadné vyzvedávání zboží z e-shopů, mohou být i problémem. Na některých místech ve městě může takový výdejní box i překážet nebo narušovat veřejný prostor. Jedná se o celorepublikový problém.

Jel v obci 125 km/h, chtěl prý „vyzkoušet radar“. Policie během dopravní akce rozdávala i další pokuty

Včera 11:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V obci Holčovice na Bruntálsku naměřili policisté řidiči osobního auta 125 km/h. Muž jim tvrdil, že si chtěl „vyzkoušet radar“. Za pár hodin během dopravní akce policisté v kraji zjistili desítky dalších přestupků, včetně telefonování za jízdy, jízdy bez dálniční známky nebo vjezdu na železniční přejezd na červenou.

Čipování popelnic ve Frýdku-Místku pomůže zefektivnit plánování svozu odpadu

Frýdek-Místek pokračuje ve velkém projektu digitalizace odpadového hospodářství. Všechny popelnice na směsný i tříděný odpad budou postupně opatřeny čipem, který umožní sledovat jejich vývoz v reálném čase. Do systému se zapojí přibližně 15 tisíc nádob a čipování potrvá zhruba dva roky.

Speciální bakterie čistí otrávený rybník Míčovec

O biologickou rovnováhu a čistoty vody v rybníku Míčovec ve Stonavě, který v lednu postihla ekologická havárie, se nově starají speciální bakterie. Do vody budou od dubna až do podzimu dávkovány celkem sedmkrát.

Záchranáři čtyř krajů nacvičovali zásah při podezření na vysoce nakažlivou nemoc

Včera 10:34 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři ze Zlínského, Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje se ve středu sešli v Otrokovicích, kde společně trénovali zásah při výskytu vysoce nakažlivé nemoci. Záchranáři nacvičili mimo jiné i transport pacientů v izolačních prostředcích do specializovaného centra FN Bulovka.

Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

Ulice Dr. Martínka bude bezpečnější. Rekonstrukce se dotkne hlavně chodců a cyklistů

Město Ostrava chce, aby se zranitelní účastníci silničního provozu cítili na ulici dobře a tak chystá další úpravu v Hrabůvce. Frekventovaný přechod na ulici Dr. Martínka bude bezpečnější a přehlednější. Rekonstrukce zklidní dopravu a zlepší pohyb přes tramvajovou trať.

Řidič tahače, kterým v D. Lutyni zatarasil přejezd a způsobil nehodu expresu, chce zpět řidičák, soud je proti

16. dubna 2025 18:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Krajský úřad MSK uspěl s kasační stížností proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě v řízení, zda má či nemá být vráceno řidičské oprávnění šoférovi, který je podezřelý ze zaviněný železničního neštěstí v Dolní Lutyni. K tomu došlo 24. ledna 2024 ráno, když vjel s tahačem a vlekem s naloženým pracovním strojem na železniční přejezd, aniž by si před tím ověřil, zda je jeho souprava schopna terénní nerovnost bezpečně přejet. Kolos tam uvízl a narazil do něj osobní expres.

Kraj dává 43 milionů na podporu cestovního ruchu

16. dubna 2025 20:22 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

Moravskoslezský kraj systematicky podporuje rozvoj cestovního ruchu. Přispívá na projekty, které zlepší infrastrukturu a zatraktivní region pro návštěvníky. I v letošním roce podpoří desítky projektů v několika oblastech.

Slezská Ostrava investuje do rekonstrukce bytů v Domě s pečovatelskou službou Hladnovská

Dům s pečovatelskou službou na Hladnovské ulici nabídne nově osm kompletně zrekonstruovaných bytů. Městský obvod do jejich oprav nainvestuje přes tři miliony korun. Práce na úpravách interiérů aktuálně začínají a rekonstrukce se dočká taky výtah.

V Sudicích na Opavsku si pietním aktem připomněli 80 let od začátku ostravsko-opavské operace

U památníku osvobození v Sudicích na Opavsku si lidé připomněli 80. výročí zahájení Ostravsko-opavské operace. Šlo o největší bojovou akci II. světové války na českém území a jejím cílem bylo uchránit průmyslovou oblast před Němci, pro které byla klíčová.

Kraj přispívá na opravy Jurkovičovy sušárny, střechy Trúby, roubenek i kostelů

16. dubna 2025 12:01 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Památky v Moravskoslezském kraji procházejí postupnou údržbou, aby v dobrém stavu zachovávaly kulturní dědictví pro další generace. Na opravy památek pravidelně ze svého rozpočtu přispívá také kraj.

Do porodnice už nedojeli, policisté pomohli přivést na svět malého Filípka

16. dubna 2025 8:29 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pondělí 14. dubna krátce po 15. hodině přijalo operační středisko policie tísňové volání od muže, který vezl svou manželku do porodnice. Vzhledem k hustému provozu u Hlučína požádal zoufalý budoucí otec o pomoc s dopravním doprovodem.

STUDUJ U NÁS: Školní psychologové si předávali zkušenosti
Vydáno 22. června 2022 22:34, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
V rámci projektu OKAP MS kraje se realizují mimo jiné i aktivity v oblasti inkluze. Jedna z nich se konala na Hukvaldech za účasti odborníků z celého regionu. A ti probrali i mnoho dalších problémů, které trápí dnešní školáky.

Inkluze, neboli zařazování všech dětí do stejné školy, je v poslední době velmi diskutované téma. Věnuje se mu i projekt s názvem Inkluze - podpora rovných příležitostí ve vzdělávání.

Pavlína Němcová, koordinátorka projektu: „Cílem tady té části projektu je zorganizovat setkávání speciálních pedagogů, asistentů pedagoga a školních psychologů v rámci školských poradenských pracovišť. Jejich setkávání je možnost dělení zkušeností a předávání informací. Tohle je výjezdní setkání školních psychologů. Na jednom místě se sešlo čtyřicet školních psychologů, což je jedinečná příležitost pro ně se potkat a moct si něco navzájem sdělit a dozvědět se něco nového.“
Co je hlavním cílem tohoto setkání?
Pavlína Němcová, koordinátorka projektu:Cílem tohoto setkání je vzdělat se v oblastech, které vyplynuly z našich průběžných setkání. Toto je výjezdní setkání, které je výjimečně, v rámci projektu byly pouze tři. Za dva školní roky se díky projektu desetkrát sejde skupina patnácti odborníku, kteří si průběžně sdílejí své zkušenosti, mohou řešit své problémy, se kterými si neví rady, pokud potřebují od ostatních podporu. Přesně tuto možnost teď tady má čtyřicet psychologů.
Hlavním tématem je tedy inkluze, jaké jsou nejčastější problémy spojené s ní?
Pavlína Němcová (koordinátorka projektu): „Je spousta problémů. Myslím si, že inkluze není úplně problém. Možná, pokud bychom do inkluze mohli zapojit práci s uprchlíky, tak se teď školy musí nejvíce potýkat s tím, jak zapojit ukrajinské děti do výuky. Po covidu narostlo mnoho problémů. Děti mají mnohem více úzkostných stavů, depresí, sebepoškozují se. My řešíme další otázky a nejen inkluzi. Ta si myslím, že běží průběžně přes všechna ta témata průřezově.“
Říkáte, že se to všechno hodně odrazilo. Jednak válka na Ukrajině, jednak covidové období, co s tím?
Pavlína Němcová, koordinátorka projektu: „My děláme, co můžeme. Myslím si, že úzkost je obecně v celé společnosti. Jak ochránit děti, aby nebyly úzkostné, aby se nebály. Měli bychom dát dětem podporu. My dospělí bychom na sobě měli pracovat tak, abychom tu podporu mohli poskytnout. Nepřehlížet je a nebagatelizovat jejich potíže.“

Školní psychologové z celého MS kraje možnost potkat se s kolegy a sdílet své problémy přivítali. Zájem o setkání byl z jejich strany obrovský.

Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Je to pro nás velice přínosné, protože s kolegy pracujeme každý na jiném pracovišti. Máme málo příležitostí se takto spolu setkat, vyměnit si ty zkušenosti a inspirovat jeden druhého. Aby ta naše práce byla pro ty děti co nejpřínosnější.“
Jaké problémy nejčastěji řešíte na vaší škole v poslední době?
Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Často se setkáváme s projevy agresivity u dětí. Vzdorovitého chování. Kolegové učitelé by některé děti nazvali jako neukázněné i úzkostné děti.“
Čemu to přisuzujete?
Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Důvodů je vícero, nemyslím si, že je možné vybrat pouze jeden z nich. V úvahu přichází rodina.“
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Největší přínos asi vidím v tom, že se potkáme s psychology z jiných škol. Probíráme případy, se kterými si nevíme rady. Je to fajn sdílet s někým, kdo pracuje s podobnými dětmi. Je to určitě výměna zkušeností. Jsem spokojená s přednáškama o traumatu, které tady máme, protože přibývá dětí, které jsou traumatizované v rodinách nebo ve školách. Víme více o tom, jak s nimi dále pracovat.“
Jaká další témata jsou dnes ještě na programu?
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Myslím, že se budeme zabývat genderem. Přichází děti, které chtějí změnit pohlaví nebo se necítí ani jako holka, ani jako kluk.“
Co covid? Poznali jste, že se něco změnilo?
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Hodně. Přibylo dost dětí, které odmítají chodit do školy. Jsou úzkostné. Mají strach zapojit se zpátky do kolektivu. Ve vyučování se bojí učitelů nebo známek. Přibylo dětí, které po covidu do školy znovu nenastoupily. Rodiče jim vyřídili individuální domácí výuku. Nejsou schopni do té školy začít chodit.“

Školní psychologové společně probrali i mnoho dalších problémů, které trápí školní děti.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000032048/studuj-u-nas-skolni-psychologove-si-predavali-zkusenosti