Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Školní psychologové si předávali zkušenosti

Celý MS kraj |

V rámci projektu OKAP MS kraje se realizují mimo jiné i aktivity v oblasti inkluze. Jedna z nich se konala na Hukvaldech za účasti odborníků z celého regionu. A ti probrali i mnoho dalších problémů, které trápí dnešní školáky.

Inkluze, neboli zařazování všech dětí do stejné školy, je v poslední době velmi diskutované téma. Věnuje se mu i projekt s názvem Inkluze - podpora rovných příležitostí ve vzdělávání.

Pavlína Němcová, koordinátorka projektu: „Cílem tady té části projektu je zorganizovat setkávání speciálních pedagogů, asistentů pedagoga a školních psychologů v rámci školských poradenských pracovišť. Jejich setkávání je možnost dělení zkušeností a předávání informací. Tohle je výjezdní setkání školních psychologů. Na jednom místě se sešlo čtyřicet školních psychologů, což je jedinečná příležitost pro ně se potkat a moct si něco navzájem sdělit a dozvědět se něco nového.“
Co je hlavním cílem tohoto setkání?
Pavlína Němcová, koordinátorka projektu:Cílem tohoto setkání je vzdělat se v oblastech, které vyplynuly z našich průběžných setkání. Toto je výjezdní setkání, které je výjimečně, v rámci projektu byly pouze tři. Za dva školní roky se díky projektu desetkrát sejde skupina patnácti odborníku, kteří si průběžně sdílejí své zkušenosti, mohou řešit své problémy, se kterými si neví rady, pokud potřebují od ostatních podporu. Přesně tuto možnost teď tady má čtyřicet psychologů.
Hlavním tématem je tedy inkluze, jaké jsou nejčastější problémy spojené s ní?
Pavlína Němcová (koordinátorka projektu): „Je spousta problémů. Myslím si, že inkluze není úplně problém. Možná, pokud bychom do inkluze mohli zapojit práci s uprchlíky, tak se teď školy musí nejvíce potýkat s tím, jak zapojit ukrajinské děti do výuky. Po covidu narostlo mnoho problémů. Děti mají mnohem více úzkostných stavů, depresí, sebepoškozují se. My řešíme další otázky a nejen inkluzi. Ta si myslím, že běží průběžně přes všechna ta témata průřezově.“
Říkáte, že se to všechno hodně odrazilo. Jednak válka na Ukrajině, jednak covidové období, co s tím?
Pavlína Němcová, koordinátorka projektu: „My děláme, co můžeme. Myslím si, že úzkost je obecně v celé společnosti. Jak ochránit děti, aby nebyly úzkostné, aby se nebály. Měli bychom dát dětem podporu. My dospělí bychom na sobě měli pracovat tak, abychom tu podporu mohli poskytnout. Nepřehlížet je a nebagatelizovat jejich potíže.“

Školní psychologové z celého MS kraje možnost potkat se s kolegy a sdílet své problémy přivítali. Zájem o setkání byl z jejich strany obrovský.

Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Je to pro nás velice přínosné, protože s kolegy pracujeme každý na jiném pracovišti. Máme málo příležitostí se takto spolu setkat, vyměnit si ty zkušenosti a inspirovat jeden druhého. Aby ta naše práce byla pro ty děti co nejpřínosnější.“
Jaké problémy nejčastěji řešíte na vaší škole v poslední době?
Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Často se setkáváme s projevy agresivity u dětí. Vzdorovitého chování. Kolegové učitelé by některé děti nazvali jako neukázněné i úzkostné děti.“
Čemu to přisuzujete?
Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Důvodů je vícero, nemyslím si, že je možné vybrat pouze jeden z nich. V úvahu přichází rodina.“
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Největší přínos asi vidím v tom, že se potkáme s psychology z jiných škol. Probíráme případy, se kterými si nevíme rady. Je to fajn sdílet s někým, kdo pracuje s podobnými dětmi. Je to určitě výměna zkušeností. Jsem spokojená s přednáškama o traumatu, které tady máme, protože přibývá dětí, které jsou traumatizované v rodinách nebo ve školách. Víme více o tom, jak s nimi dále pracovat.“
Jaká další témata jsou dnes ještě na programu?
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Myslím, že se budeme zabývat genderem. Přichází děti, které chtějí změnit pohlaví nebo se necítí ani jako holka, ani jako kluk.“
Co covid? Poznali jste, že se něco změnilo?
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Hodně. Přibylo dost dětí, které odmítají chodit do školy. Jsou úzkostné. Mají strach zapojit se zpátky do kolektivu. Ve vyučování se bojí učitelů nebo známek. Přibylo dětí, které po covidu do školy znovu nenastoupily. Rodiče jim vyřídili individuální domácí výuku. Nejsou schopni do té školy začít chodit.“

Školní psychologové společně probrali i mnoho dalších problémů, které trápí školní děti.

Nahlásit chybu


Podjezd ve Studénce bude stát téměř 600 milionů, stavět se začne v březnu

Včera 13:07 | Studénka | Jiří Cileček

Správa železnic vybrala zhotovitele podjezdu ve stanici Studénka. Stavební práce provedou společnosti Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby a IDS – Inženýrské a dopravní stavby Olomouc. Jejich nabídková cena byla přes 598,5 milionu korun. Stavět se začne v březnu.

Domovy pro seniory čeká po povodních ještě spousta práce. Na obnovu lze přispět na transparentní účty

17. ledna 2025 10:53 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Zářijové podvodně v Ostravě zatopily také dva domovy pro seniory - Iris v Mariánských Horách a Slunovrat v Přívozu. Do obou už se sice klienti mohli vrátit, ale ještě stále je před nimi spousta práce. Na jejich obnovu mohou zájemci přispívat na transparentní účty.

Vidina vysokého zhodnocení peněz připravila dva muže z Karvinska o 3 miliony

Včera 15:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Inzerát na internetu sliboval vysoké zhodnocení peněz. Jenže šlo o podvod. Dva muži z Karvinska se chytili na udičku a podvodníci je dokázali tak oklamat, že jim muži bezmezně důvěřovali. Nakonec jim podvedení muži poslali dohromady téměř 3 miliony korun.

Karvinská regionální knihovna seznamuje děti s Braillovým písmem, připravila pro ně aktivity

17. ledna 2025 15:18 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

V rámci mezinárodního dne Braillova písma připravila karvinská regionální knihovna na celý leden pro děti akci navanou Čteme rukama. Malí čtenáři se prostřednictvím různých aktivit mohou tímto speciálním písmem seznámit. Součástí akce byla i beseda s nevidomou čtenářkou, která jim knihy v Braillově písmu předčítala.

Policisté zajistili doprovod do nemocnice řidiči, který vezl tatínka s mrtvicí

17. ledna 2025 8:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Muž v Ostravici dostal těžkou mozkovou mrtvici, ale nebyla volná sanitka. Syn ho proto naložil do auta a jel do nemocnice. Cestou požádal o pomoc dopravní policisty, kteří vůz doprovodili do nemocnice. Díky souhře rychlé pomoci muž přežil a už je v pořádku. Policistům zaslal i děkovný dopis.

Petr Vícha skončí po 30 letech ve funkci starosty Bohumína

17. ledna 2025 12:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V nejlepším se má přestat. To oznámil v novoročním proslovu starosta Bohumína Petr Vícha (SOCDEM). Starostu města byl dlouhých 30 let a nyní se rozhodl dobrovolně rezignovat.

V letošním roce se začne společnost OKD připravovat na ukončení těžby

16. ledna 2025 19:19 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Společnost OKD loni na Karvinsku vytěžila 1,202 milionu tun černého uhlí, čímž splnila plán. Letos se chystá vytěžit 1,145 milionu tun především koksovatelného uhlí. V druhé polovině roku se bude věnovat výstavbě hrází a přípravám na ukončení těžby.

Nový Jičín už je vlastníkem svého budoucího kulturního domu

Nový Jičín už je oficiálním majitelem objektu Nového Slunce. Původním vlastníkům za něj zaplatil 28 milionů korun. Tato budova se stane kulturním domem města.

Opava se připravuje na demolici povodněmi poškozeného mostu na Ratibořské ulici

15. ledna 2025 16:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě běží přípravy na demolici mostu na Ratibořské ulici v Opavě-Kateřinkách. Ta by měla začít už tuto sobotu a zcela omezí jak osobní, tak městskou hromadnou dopravu na této frekventované komunikaci.

Úlovek vedení HC VÍTKOVICE: získalo trenéra Václava Varaďu

Bombastickou posilu do kabiny se podařilo získat vedení HC VÍTKOVICE RIDERA. Novým trenérem týmu se stal Václav Varaďa, který bude zároveň zastávat funkci sportovního manažera.

Vidina vysokého zhodnocení peněz připravila dva muže z Karvinska o 3 miliony

Včera 15:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Inzerát na internetu sliboval vysoké zhodnocení peněz. Jenže šlo o podvod. Dva muži z Karvinska se chytili na udičku a podvodníci je dokázali tak oklamat, že jim muži bezmezně důvěřovali. Nakonec jim podvedení muži poslali dohromady téměř 3 miliony korun.

Muž vyhrožoval podpálením obchodního centra v Ostravě, hrozí mu vězení

17. ledna 2025 21:50 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Za špatné chování prodavaček hrozil 52letý muž podpálením obchodního centra v Ostravě. Poslal to SMS zprávou na policii, která neponechala nic náhodě a do obchodních center vyslala desítky policistů. Zároveň se podařilo muže vypátrat a teď mu hrozí 5 let vězení.

Nebezpečné odpady z Bohumína se likvidují s pomocí MS kraje

16. ledna 2025 19:06 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

V Bohumíně začala likvidace nebezpečného odpadu, který k nám byl nelegálně přivezen z Polska. Postaral se o to krajský úřad, ale účty by měli nakonec zaplatit Poláci. Nebezpečné látky budou zlikvidovány v Ostravě.

Muži si objednali na dobírku elektroniku za statisíce. Pak chtěli vykrást výdejní místo

16. ledna 2025 13:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přímo před očima policistů se snažili dva muži v noci vykrást výdejní místo přepravní společnosti v Šenově u Ostravy. Cílem byly zásilky s elektronikou za 230 tisíc korun, které si tam dvojice objednala na dobírku. Díky obezřetnosti jedné zaměstnankyně ale na lupiče policisté čekali a chytili je přímo při činu.

Gymnázium Ostrava - Zábřeh se prezentuje soutěží Volgiáda

15. ledna 2025 21:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Gymnázium v Ostravě – Zábřehu pořádalo soutěž pro žáky pátých tříd základních škol. Nesla název Volgiáda a my jsme byli i s kamerou při tom.

Mistrovství ČR ve zpracování textů pořádala OA a SOŠ logistická v Opavě

15. ledna 2025 21:20 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

29. ročník mistrovství ČR ve zpracování textů pořádala Obchodní akademie a SOŠ logistická v Opavě. A jak sami uvidíte, úroveň byla opravdu obdivuhodná.

STUDUJ U NÁS: Školní psychologové si předávali zkušenosti
Vydáno 22. června 2022 22:34, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
V rámci projektu OKAP MS kraje se realizují mimo jiné i aktivity v oblasti inkluze. Jedna z nich se konala na Hukvaldech za účasti odborníků z celého regionu. A ti probrali i mnoho dalších problémů, které trápí dnešní školáky.

Inkluze, neboli zařazování všech dětí do stejné školy, je v poslední době velmi diskutované téma. Věnuje se mu i projekt s názvem Inkluze - podpora rovných příležitostí ve vzdělávání.

Pavlína Němcová, koordinátorka projektu: „Cílem tady té části projektu je zorganizovat setkávání speciálních pedagogů, asistentů pedagoga a školních psychologů v rámci školských poradenských pracovišť. Jejich setkávání je možnost dělení zkušeností a předávání informací. Tohle je výjezdní setkání školních psychologů. Na jednom místě se sešlo čtyřicet školních psychologů, což je jedinečná příležitost pro ně se potkat a moct si něco navzájem sdělit a dozvědět se něco nového.“
Co je hlavním cílem tohoto setkání?
Pavlína Němcová, koordinátorka projektu:Cílem tohoto setkání je vzdělat se v oblastech, které vyplynuly z našich průběžných setkání. Toto je výjezdní setkání, které je výjimečně, v rámci projektu byly pouze tři. Za dva školní roky se díky projektu desetkrát sejde skupina patnácti odborníku, kteří si průběžně sdílejí své zkušenosti, mohou řešit své problémy, se kterými si neví rady, pokud potřebují od ostatních podporu. Přesně tuto možnost teď tady má čtyřicet psychologů.
Hlavním tématem je tedy inkluze, jaké jsou nejčastější problémy spojené s ní?
Pavlína Němcová (koordinátorka projektu): „Je spousta problémů. Myslím si, že inkluze není úplně problém. Možná, pokud bychom do inkluze mohli zapojit práci s uprchlíky, tak se teď školy musí nejvíce potýkat s tím, jak zapojit ukrajinské děti do výuky. Po covidu narostlo mnoho problémů. Děti mají mnohem více úzkostných stavů, depresí, sebepoškozují se. My řešíme další otázky a nejen inkluzi. Ta si myslím, že běží průběžně přes všechna ta témata průřezově.“
Říkáte, že se to všechno hodně odrazilo. Jednak válka na Ukrajině, jednak covidové období, co s tím?
Pavlína Němcová, koordinátorka projektu: „My děláme, co můžeme. Myslím si, že úzkost je obecně v celé společnosti. Jak ochránit děti, aby nebyly úzkostné, aby se nebály. Měli bychom dát dětem podporu. My dospělí bychom na sobě měli pracovat tak, abychom tu podporu mohli poskytnout. Nepřehlížet je a nebagatelizovat jejich potíže.“

Školní psychologové z celého MS kraje možnost potkat se s kolegy a sdílet své problémy přivítali. Zájem o setkání byl z jejich strany obrovský.

Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Je to pro nás velice přínosné, protože s kolegy pracujeme každý na jiném pracovišti. Máme málo příležitostí se takto spolu setkat, vyměnit si ty zkušenosti a inspirovat jeden druhého. Aby ta naše práce byla pro ty děti co nejpřínosnější.“
Jaké problémy nejčastěji řešíte na vaší škole v poslední době?
Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Často se setkáváme s projevy agresivity u dětí. Vzdorovitého chování. Kolegové učitelé by některé děti nazvali jako neukázněné i úzkostné děti.“
Čemu to přisuzujete?
Aleš Miska, školní psycholog ZŠ Matiční Ostrava: „Důvodů je vícero, nemyslím si, že je možné vybrat pouze jeden z nich. V úvahu přichází rodina.“
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Největší přínos asi vidím v tom, že se potkáme s psychology z jiných škol. Probíráme případy, se kterými si nevíme rady. Je to fajn sdílet s někým, kdo pracuje s podobnými dětmi. Je to určitě výměna zkušeností. Jsem spokojená s přednáškama o traumatu, které tady máme, protože přibývá dětí, které jsou traumatizované v rodinách nebo ve školách. Víme více o tom, jak s nimi dále pracovat.“
Jaká další témata jsou dnes ještě na programu?
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Myslím, že se budeme zabývat genderem. Přichází děti, které chtějí změnit pohlaví nebo se necítí ani jako holka, ani jako kluk.“
Co covid? Poznali jste, že se něco změnilo?
Monika Ticháčková, školní psycholog ZŠ a MŠ Bohuslavice: „Hodně. Přibylo dost dětí, které odmítají chodit do školy. Jsou úzkostné. Mají strach zapojit se zpátky do kolektivu. Ve vyučování se bojí učitelů nebo známek. Přibylo dětí, které po covidu do školy znovu nenastoupily. Rodiče jim vyřídili individuální domácí výuku. Nejsou schopni do té školy začít chodit.“

Školní psychologové společně probrali i mnoho dalších problémů, které trápí školní děti.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000032048/studuj-u-nas-skolni-psychologove-si-predavali-zkusenosti