Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Kunín hostil mezinárodní kurz interpretace barokní a renesanční hudby

Celý MS kraj |

Na zámku v Kuníně se konal 9. ročník Mezinárodní školy interpretace staré hudby. Špičkoví interpreti barokní a renesanční muziky si pozvali studenty z různých koutů Evropy a společně prohlubovali své vzdělání v interpretaci dobové hudby.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Návštěvníci, kteří procházeli zámkem, to měli bohatší o hudbu, protože hudebníci nejen zkoušeli, ale také přerušovali své zkoušky, když tam návštěvníci vstoupili do pokoje a tam obohacovali ty prohlídky hudebními ukázkami.”


Jan Čižmář, hlavní organizátor kurzu: “Všichni účastníci se posunuli ve svých dovednostech a znalostech a také získali spoustu nových přátel a koncertních zkušeností. Letos tady máme celkem 33 účastníků z různých zemí. Máme tady lektora z Chile, ze Španělska a účastníci jsou evropští. Máme tady Finsko, Portugalsko a pak vlastně okolní země Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko a samozřejmě ČR. Každý měl sólové hodiny, to znamená zdokonaloval se ve svých technických schopnostech hry na nástroj nebo zpěvu, interpretaci staré hudby, zejména jsme se věnovali renesanční a barokní hudbě. A nebo také někteří poznávali nové nástroje, přecházeli z moderního na historický, nebo z jednoho typu nástroje na jiný.”

Vyvrcholením kurzu byl společný závěrečný koncert.

Cristian Gutiérrez, lektor, Chile: “Je to pro mne velmi příjemná příležitost být tady. Pocházím z Chile a dostal jsem možnost si zahrát se skvělými hudebníky, užívat si poslech a zároveň sdílet mé zkušenosti, něco z mé strany světa.”
Jan Čižmář, hlavní organizátor kurzu: “Ten hlavní proud se věnoval španělské a koloniální barokní hudbě, takže máme tady kastaněty, barokní kytary a dělali hodně právě jihoamerickou a španělskou barokní hudbu. A druhá taková linie byla renesanční evropská hudba se zaměřením na moravskou renesanci.”
Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Hudba a zámek v Kuníně jsou dlouhá léta hluboce propojeny. Od jeho otevření pořádáme především barokní koncerty a vážné hudby. Zámek je propojen také historicky s hudbou. Připomenu, že nejslavnější majitelka hraběnka Waldburgy provozovala svou zámeckou kapelu, jednu z posledních zámeckých kapel vůbec v našem kraji. A děti učila ve své zámecké škole hře na hudební nástroje a zpěv.”
Nahlásit chybu


K tématu

Rekordní návštěva potomků šlechtického rodu Harrachů na Zámku Kunín

12. června 2023 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na zámek v Kuníně, který je ve správě Muzea Novojičínska, zavítalo více než 70 potomků šlechtického rodu Harrach, jejichž předkové tento barokní zámek postavili. Společnou cestu podnikli u příležitosti projektu Národního Památkového ústavu Rok Harrachů.

Prestižní cena za příkladnou správu kulturní památky putovala na zámek Kunín

4. prosince 2023 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Kastelán zámku Kunín na Novojičínsku Jaroslav Zezulčík obdržel cenu Národního památkového ústavu. Prestižní ocenění získal za příkladnou správu a prezentaci kulturní památky, jejíž ruinu pomohl proměnit v barokní perlu.

Tuto jubilejní sezonu projdete zámkem Kunín po červeném koberci

Zámek Kunín na Novojičínsku letos čeká výjimečná sezona. Je tomu dvacet let, co byl tento barokní skvost Moravskoslezského kraje zrekonstruován a otevřen veřejnosti. Všichni jeho návštěvníci se projdou po červeném koberci.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

21. května 2024 16:20 | Celý MS kraj | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

Zámek Kunín hostil mezinárodní kurz interpretace barokní a renesanční hudby
Vydáno 15. srpna 2022 10:42, Celý MS kraj, Libor Běčák
Na zámku v Kuníně se konal 9. ročník Mezinárodní školy interpretace staré hudby. Špičkoví interpreti barokní a renesanční muziky si pozvali studenty z různých koutů Evropy a společně prohlubovali své vzdělání v interpretaci dobové hudby.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Návštěvníci, kteří procházeli zámkem, to měli bohatší o hudbu, protože hudebníci nejen zkoušeli, ale také přerušovali své zkoušky, když tam návštěvníci vstoupili do pokoje a tam obohacovali ty prohlídky hudebními ukázkami.”


Jan Čižmář, hlavní organizátor kurzu: “Všichni účastníci se posunuli ve svých dovednostech a znalostech a také získali spoustu nových přátel a koncertních zkušeností. Letos tady máme celkem 33 účastníků z různých zemí. Máme tady lektora z Chile, ze Španělska a účastníci jsou evropští. Máme tady Finsko, Portugalsko a pak vlastně okolní země Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko a samozřejmě ČR. Každý měl sólové hodiny, to znamená zdokonaloval se ve svých technických schopnostech hry na nástroj nebo zpěvu, interpretaci staré hudby, zejména jsme se věnovali renesanční a barokní hudbě. A nebo také někteří poznávali nové nástroje, přecházeli z moderního na historický, nebo z jednoho typu nástroje na jiný.”

Vyvrcholením kurzu byl společný závěrečný koncert.

Cristian Gutiérrez, lektor, Chile: “Je to pro mne velmi příjemná příležitost být tady. Pocházím z Chile a dostal jsem možnost si zahrát se skvělými hudebníky, užívat si poslech a zároveň sdílet mé zkušenosti, něco z mé strany světa.”
Jan Čižmář, hlavní organizátor kurzu: “Ten hlavní proud se věnoval španělské a koloniální barokní hudbě, takže máme tady kastaněty, barokní kytary a dělali hodně právě jihoamerickou a španělskou barokní hudbu. A druhá taková linie byla renesanční evropská hudba se zaměřením na moravskou renesanci.”
Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Hudba a zámek v Kuníně jsou dlouhá léta hluboce propojeny. Od jeho otevření pořádáme především barokní koncerty a vážné hudby. Zámek je propojen také historicky s hudbou. Připomenu, že nejslavnější majitelka hraběnka Waldburgy provozovala svou zámeckou kapelu, jednu z posledních zámeckých kapel vůbec v našem kraji. A děti učila ve své zámecké škole hře na hudební nástroje a zpěv.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000032842/zamek-kunin-hostil-mezinarodni-kurz-interpretace-barokni-a-renesancni-hudby