Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: „My už jsme dříve deklarovali, že budeme intenzivně hledat alternativní ekologické zdroje, fotovoltaické elektrárny jsou jednou z možností. Pokud se pilotní projekt osvědčí, budeme schopni ročně nainstalovat desítky takových elektráren. Letošní projekt se dotkne 150 bytů. Vyrobená elektřina se použije na svícení ve vnitřních prostor a provoz výtahů. Pokud by energie bylo ještě více, tak bychom do budoucna podporovali výrobu tepla tepelnými čerpadly.“
Cílem je zajistit částečnou nezávislost na dodavateli elektřiny a mít vlastní „zelený zdroj“.
Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: „Náš vlastník chce snížit uhlíkovou stopu, do roku 2027 chceme změnit zastaralá vytápění v našich bytech.“
Prvních osm projektů se rozjíždí už v tomto roce.
Martin Szücs, manažer energetických projektů, Heimstaden: „Jsme ve fázi studie proveditelnosti. Budou to fotovoltaické elektrárny v některých případech s bateriovým uložištěm. Věřím, že tento projekt bude úspěšný a staneme se částečně nezávislí na dodavatelích elektrické energie.“
První z projektů se bude realizovat v tomto domě v centru Ostravy.
Martin Szücs, manažer energetických projektů, Heimstaden: „Pro tento dům jsme se rozhodli, protože vlastníme i okolní pozemky a parkoviště. Navíc bychom v rámci parkovišť vybudovat nabíjecí body pro automobily.“
A proč se společnost Heimstaden rozhodla udělat významný krok tímto „zeleným“ směrem?
Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: „Náš vlastník se rozhodl snížit emise CO2 o čtyřicet procent ve svém protfoliu, pro Česko to znamená 70 procent. Souvisí to i s tím, že do roku 2027 chceme zcela přestat vytápět tuhými palivy.“
Všechny projekty budou realizovány v Ostravě ještě letos.