Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné se konala preventivní akce Na kole jen s přilbou. Cílí na cyklisty i uživatele elektrokoloběžek

I v Karviné proběhla preventivní celorepubliková akce Na kole jen s přilbou. Byla zaměřena především na dospělé, jichž se zákonná povinnost mít při jízdě přilbu, netýká a je pouze doporučována. Policisté také lidem připomínali, kde správné jezdit, aby nedocházelo ke zbytečným nehodám.

V loňském roce vyhasly v České republice životy 43 cyklistů, o 3 více než v roce předchozím. Nejvíce usmrcených bylo ve věkové kategorii 55 a více let, celkem 27 osob. Těžce jich bylo při nehodách zraněno 234. Proto se policisté rozhodli k preventivní akci Na kole jen s přilbou.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Cílem je upozornit cyklisty na vhodnost používání přilby i mimo zákonem stanovenou povinnost 18 let."

Přilbu by měli mít i lidé, kteří k jízdě využívají elektrokoloběžky. Ty jsou teď velmi oblíbené, ale také při nesprávné jízdě i nebezpečné.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Jako klasický cyklista by měl užít k jízdě cyklostezku nebo silnici."

Lidé na elektrokoloběžkách by také měli dodržovat rychlost. Pokud chce někdo jezdit rychleji než je zákonem stanovená rychlost 25 km za hodinu, elektrokoloběžka musí mít SPZ, řidič musí vlastnit řidičský průkaz skupiny AM a mít zákonné pojištění.

Petr Mik, policista DI Karviná: "Dennodenně řešíme dopravní nehody mezi chodci a elektrokoloběžkaři. K těmto dopravním nehodám dochází zejména proto, protože řidiče elektrokoloběžek k jízdě užívají chodníku, jezdí rychleji než je předepsaná stanovená rychlost nebo jezdí pod vlivem alkoholu."

Do ulic vyrazí policisté za cyklisty letos ještě několikrát.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy