Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Na kurzy češtiny pro cizince navazovaly letní aktivity

V rámci krajského projektu OKAP II se o prázdninách konaly letní intenzivní kurzy pro žáky cizince. Skupina především ukrajinských studentů se pohybovala v terénu a seznamovala se s novým prostředím.

Zcela novou aktivitu, která má zahraničním studentům přinést nové zážitky a zkušenosti, realizuje organizace Celé Česko čte dětem. Navazuje na intenzivní kurzy češtiny, které se na středních školách v kraji dějí už od začátku minulého školního roku.

Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Rozjelo se nám to nad očekávání, evidujeme okolo sedmdesáti studentů, kteří během celého školního roku k nám docházeli. Situace se výrazně změnila na jaře, kdy přibylo několik desítek ukrajinských studentů, kterým se teď intenzivně věnujeme tak, aby byli připraveni nastoupit na střední školy v příštím školním roce.”
Co je cílem celého toho projektu?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Cílem je nějakým způsobem dopomoci dětem, které nehovoří češtinou coby mateřským jazykem a jsou tímto způsobem znevýhodněné pokud jde o školní docházku a vzdělávání v českém systému. Takže se je snažíme učit češtinu tak, aby obstály.”
Je to zaměřeno i k maturitám, či závěrečným zkouškám?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Ano, samozřejmě. Vedle toho prvku, kdy pracujeme na zdokonalování jazyka, se snažíme všelijak vypomoci s domácími úkoly a s látkou, včetně přípravy k maturitě.”
Říkal jste o ukrajinských studentech, jaké další národnosti jsou nejčastější?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Zprvu to bylo hodně studentů z Vietnamu, také z Polska. To byly takové dvě největší skupiny. A momentálně převažují ukrajinci, ale máme i Bělorusy, Bulhary. Také je častá situace, že někdo se narodil s rodiči v Německu, v Anglii, vrátil se do České republiky, dítě nehovoří česky, ale navštěvuje školu.”
Jak tu svou výuku směřujete tak, aby navazovala na výuku jazyka českého na té běžné střední škole?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “My se to snažíme podat trošičku jinak, aby to nebyla jenom gramatika, deklinace, konjugace a všechno to, čím jsou děti často trápeny na školách. Snažíme se, aby to bylo takové moderní, konverzační, ale zároveň zohledňujeme i to, že děti mají konkrétní potřeby, které vycházejí z toho, co potřebují pro své školy.”
Tyto vaše kurzy běží během školního roku, ale neleníte ani o prázdninách, tak co jste pro ně připravili?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Teď máme takové zpestření, máme pět turnusů, kterých se účastní okolo čtyřiceti našich studentů. Je to takový celotýdenní intenzivní plán plný exkurzí a výletů. Se skupinkou, se kterou jsem tady dnes, tak jsme absolvovali hory, byli jsme v archeoparku, včera jsme se byli podívat do zoo, dneska nás čeká Galerie výtvarného umění. A během celého programu se snažíme s nimi co nejvíce komunikovat. Bereme je do restaurací, jezdíme vlakem a bavíme se česky.”
Takže spíš takové uvedení do praktického života?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Přesně tak. Využít toho, že jsme v zemi, kde se česky hovoří a není to pouze jazyk, který se probírá v lavicích, ale máme češtinu všude kolem, takže se toho snažíme využít na maximum.”
Co ještě do budoucna plánujete? Budete od září opět pokračovat?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Čeká nás ještě další školní rok, takže obdobným způsobem budeme pokračovat dál. Jakýkoliv nový student se může přihlásit a absolvovat druhý rok s námi. Příští léto nás budou čekat opět exkurze a celý projekt končí na podzim roku 2023.

Organizace Celé Česko čte dětem se snažila připravit program pro studenty tak, aby co nejvíce poznali MS kraj, zorientovali se v novém prostředí a zlepšili svou češtinu.

Martina Hrdinová, lektorka: “Navštívili jsme okolí Českého Těšína, protože tam se pohybují. Navštívili jsme Rybí dům a hrad. Potom jsme šli do zoologické zahrady, kde mohli vidět spoustu různých zvířat a teď jsme tady u DOmu umění v Ostravě v centru. Taky s nima procvičujeme mluvu, aby si mohli co nejvíce češtinu procvičit a chodíme i aby poznávali krásy Ostravy okolí.”
A jak jsou na tom s češtinou po absolvování prvního ročníku kurzu?
Martina Hrdinová, lektorka: “Podle mě velmi dobře, máme třeba studenty, kteří tady mají například přítele, takže češtinu už mají lepší i díky tomu. A většina z nich mluví hodně dobře. Dorozumí se, když tak si to nějak přeříkají a je to v pohodě.

Zahraniční studenti ocenili, že starost o jejich češtinu neskončila s koncem školního roku, ale pokračovala i o prázdninách.

Michal Ševcov, ukrajinský student: “Začala válka a přijel jsem do České republiky a budu bydlet tady a učit se ve škole. Skončil jsem základní školu a budu se učit na elektroprůmyslové střední škole ve městě Havířov.
Jak moc ti pomáhá ten kurz češtiny pro cizince?
Michal Ševcov, ukrajinský student: “Pomáhá mi rozumět. Mluvit a rozumět.”
O prázdninách pro vás připravili bohatý program, tak jak si to užíváte?
Michal Ševcov, ukrajinský student: “Včera jsme byli v zoo a dneska jsme šli do galerie. To je zábava.”

Koordinátoři projektu očekávají, že o intenzivní kurzy češtiny bude velký zájem i v tomto školním roce.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy