Pavel Mrva, ředitel Gymnázia Bílovec: „Aquaponie je v současné době jediný systém, který umožňuje ekologické pěstování rostlin. Je to jedna z možností, jak čelit potravinové krizi. My jsme to pojali jako vzdělávací centrum, které budeme využívat především ve výuce biologie a chemie. Systém je navíc napojen na naši novou solární elektrárnu.“
Vybudování aquaponické linky přišlo na zhruba 600 tisíc korun, s příspěvkem Nadačního fondu Copernicus a fondu SPOLEČNĚ pokrylo náklady gymnázium z vlastních finančních zdrojů.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to důležitý počin, pokrok v zemědělství. Bílovec je vzorem a věřím, že se takový systém dostane i do dalších škol. Oceňuji i fotovoltaiku, v dnešní době je to velmi důležitý krok.“
Farmu vybudovala společnost Future Farming.
Michal Fojtík, realizátor: „Systém demonstruje aquaponický proces v praktické formě. Gymnázium Bílovec je první střední školou v České republice, která má takový systém.“
Kromě nové aquaponické farmy se Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci věnuje také řadě dalších ekologických aktivit.
Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MS kraje pro životní prostředí: „Já jsem velmi ráda, že se tohoto projektu někdo ujal. Děti budou mít vidět, jak se potraviny pěstují a mohou to přenést dál, třeba ke svým rodičům.“
Ekologické aktivity Gymnázia Bílovec se v uplynulém školním roce odehrávaly například v lomu ve Staré Vsi, který má gymnázium už druhým rokem pronajatý. Za rok by škola dokonce měla otevřít nový obor vzdělávání zaměřený na ekologii.