Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Vnímáme tři základní věci. Ta první je, že u centrálního zásobování tepla nebude navýšení vyšší než 100 procent. Ta druhá je, že výrobci tepla mají zajištěno uhlí, plyn a biomasu, takže bude čím topit. A třetí zpráva je, že budeme spouštět centrální komunikační kampaň, ať se lidé v energetickém trhu vyznají.“
Největší obava lidí, že nebude čím topit, se podle něj, alespoň u velkých dodavatelů tepla, naštěstí nenaplní. Domácnosti vytápěné centrálním zásobováním teplem tak mají o starost méně.
Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Je to nějakých 700 tisíc lidí, tedy přes 60 procent MS kraje.“
Uklidnit obyvatel kraje a pomoci jim zorientovat se na trhu energií by měla nová kampaň.
Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Ta kampaň bude zaměřena dvěma směry – jak šetřit energie a poté, kam se mám obrátit o pomoc.“
Společnosti, které v Moravskoslezském kraji vyrábějí a dodávají centrálně teplo, mají zajištěný dostatek surovin pro nastávající topnou sezonu. Ceny za teplo u nich vzrostou maximálně o desítky procent, a to nejdříve v novém roce. Také obchodní ředitel teplárenské společnosti Veolia Jakub Tobola potvrdil, že domácnosti zásobované teplem centrálně si připlatí stokoruny. Zvýšení cen tepla očekává až v lednu.
Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: „Plyn jsme nakupovali včas, uhlí také. Biomasa šla také cenově nahoru, ale pořád jsou to zvládnutelné nárůsty. Dopad na domácnosti bude ve stokorunách měsíčně.“
O využití dalších zdrojů hovořil také Rostislav Rožnovský, ředitel Moravskoslezského energetického centra.
Rostislav Rožnovský, ředitel Moravskoslezského energetického centra: „Ty směry našeho projektu jsou dva – jak uspořit a zda se fosilní zdroje dají nahradit. Zjistili jsme, že ano. Například využívat odpadní teplo.“
Příkladem může být město Třinec, jehož velká část je vytápěná odpadním teplem.