Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Němci nechtějí přetížit soustavu přímotopy

Německý síťový regulátor znovu varoval obyvatele Německa, aby během zimy nepřecházeli z vytápění zemním plynem na přímotopy, které by eventuálně mohly přetížit tamní soustavu. V Německu v letošním roce prudce stoupl prodej přímotopů z obav ohledně nedostatku zemního plynu vzhledem k současné energetické krizi.

Ačkoliv se situace na evropském energetickém trhu v posledních dnech postupně uklidnila navzdory stále nízkým dodávkám zemního plynu z Ruska po zastavení toku plynu plynovodem Nord Stream 1, bezpečnost dodávek během následující zimy zůstává klíčovou otázkou. Evropské zásobníky plynu sice v řadě evropských zemích již přesáhly hladinu 85 % vytyčenou EU pro začátek října, při případném dalším poklesu dodávek plynu by mohla být situace v zimě stále kritická.

Zákazníci ze segmentu domácností jsou sice běžně chráněni, a k omezování dodávek zemního plynu by v jejich případě nemělo docházet, od začátku ruské invaze na Ukrajinu se napříč Evropou začaly množit obavy z možného nedostatku plynu. I to může být důvodem, proč v sousedním Německu letos zásadně stouply prodeje přímotopů.

Během první poloviny letošního roku bylo v Německu prodáno na 600 tisíc elektrických topidel, což je více než třetinový nárůst oproti stejnému období v roce 2021. Předběžná data některých prodejců z počátku druhé poloviny roku přitom hovořila o ještě strmějším růst poptávky. Zapojení takto velkého počtu elektrických topidel by mohlo ohrozit bezpečnost provozu německé soustavy, a v krajním případě vést k lokálním výpadkům dodávek. Německý síťový regulátor tak znovu apeloval na německé odběratele s plynovými spotřebiči, aby během topné sezóny přednostně využívali zemní plyn místo elektrických přímotopů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy