Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostel sv. Hedviky odhalil své tajemství. 127letou pamětní schránku nalezli doubravští až při rekonstrukci střechy věže

Veliké překvapení čekalo v kostele Sv. Hedviky v Doubravě na Karvinsku. Téměř 130 let ukrývala věž poklad, o kterém nikdo nevěděl.

Při opravě věže doubravského kostela byla nalezena pamětní schránka.

Nutná rekonstrukce, ale hlavně náhoda a štěstí chtěly tomu, že kostel ukázal svá skrytá tajemství. Farnost původně zamýšlela opravit pouze báň na hlavní věži kostela v Doubravě. Zjistilo se ale, že je potřeba zrekonstruovat celou střechu věže.

Martin Pastrňák, farář: “Při té příležitosti se sňala stará báň, ve které se dnes objevil tubus, který odhalil pro nás krásné, záhadné tajemství, tajemství z roku 1895, kde je děkovná listina, kde starosta, pan farář, kaplani, učitel a konšelé a jiní důležití obyvatelé této obce popisují to, v jaké fázi byla tato obec, kolik zde žilo lidí, kolik stálo například víno a podobně.” 
Dáša Murycová, starostka obce Doubrava (NEZ): "Je to dotek té doby, setkání se s tou aktualitou v té dané době. Je to vždycky takový exkluzivní zážitek.”

Mimo listinu bylo ve schránce uloženo také množství dobových novin, fotografie stavby kostela, pamětní obrázek ke svěcení věže nebo dobové mince.

Václav Kotásek, vedoucí stavebního odboru, Biskupství ostravsko-opavské: “Teď je zdokumentuje po dohodě s Muzeem Těšínska, abychom je měli nafocené, abychom pořídili i překlady těch německých textů, případně těch českých, které neumíme dobře přečíst.”

Předměty a nalezené materiály budou poté v reprodukcích k dispozici na farnosti i v obci. Po dokončení prací uloží i tentokráte farnost s obcí svou pamětní schránku pro příští generace.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy