Na gymnáziu v Bruntále celou akci připravovali již před několika lety.
Antonín Zgažar, autor projektu a učitel gymnázia: „My jsme ten projekt vypracovali v roce 2014, čekali jsme 6 roků, potom ale vlastně dvě covidové vlny nám to znemožnily, takže konečně letos můžeme ten program uskutečnit a vlastně nahrazuje to kdysi bývalou brannou výchovu na školách.“
Armáda projekt zaměřila především na praktické ukázky a předvádění.
Daniela Hölzelová, projektová manažerka armády ČR: „My jsme si společně s 53. plukem průzkumu a elektronického boje připravili projekt, kdy chceme dětem představit armádu, aby věděly, například především, jak správně poskytnout první pomoc, budou si moci vyzkoušet, jak správně ošetřit různá poranění, masáž srdce, potom tady máme stanoviště s chemickou ochranou, kde se zase dozví například, co dělat při úniku chemických látek, budou si moci vyzkoušet protichemické obleky a masky, máme tady pro ně připravenou i ukázku techniky, budou tu mít i základy sebeobrany a vojáci přivezli také drony. Takže jim vysvětlí, jakým způsobem fungují drony nebo rušičky a podobně.“
Anketa, studenti gymnázia: „Mě zaujalo tady tohleto auto, které, jsem se dozvěděl, že ruší signály, tudíž je velmi nápomocné.“
„Mě zaujala celkově ta výbava naší armády, je vidět, že opravdu, Česká republika má co nabídnout do boje.“
Kromě seznámení s armádou, jejím vybavením a úkoly, byl projekt zaměřen i na civilní a současné využití.
Ondřej Lukáš, mluvčí skupiny: „Co se týká třeba zdravotní přípravy, tak můžou pomoci svým blízkým, kolemjdoucím, známým nebo spolužákům, kamarádům. Co se týče chemické přípravy, opět můžou být vystaveni různým rizikům, nějakým otravám nebo nějakým toxickým látkám, takže budou vědět, jak se mají zachovat, když třeba uslyší sirénu nebo nějaké jiné nebezpečí.“
Akce přinesla studentům základní poznatek. Obrana státu není jen záležitostí ozbrojených sil. Branná povinnost platí totiž pro všechny občany státu od 18 do 60 let.