Více než dvacet let společnost Post Bellum natáčí a vypráví příběhy 20. století. V archivu Paměť národa už je zveřejněno na deset tisíc svědectví lidí moderní historie. Přispívat mohou i žáci základních škol v rámci vzdělávacího projektu “Příběhy našich sousedů”. Novojičínské školy se do této aktivity zapojili podruhé, po pěti letech. Teď své práce prezentovali v aule radnice.
Školáci z Komenského 68 natočili pětiminutovou rozhlasovou reportáž se Stanislavem Šubou, skautem a pamětníkem maďarských událostí roku 1956.
Ondřej Přibyl, ZŠ Komenského 68: “Budu mluvit asi za celý tým. Tato akce byla jedním z velkých přínosů právě pro učení se práce v týmu, ale přineslo nám to i to, že jsme byli schopni se podívat do jiné části historie, kterou ještě neprobíráme v dějepise. Takže nám to přineslo to, že jsme mohli na tu historii nahlédnout z jiného pohledu.”
Stanislav Šuba, pamětník: “Já jsem byl vždycky pro děti, vedl jsem skauty, Vlčata, takže jsem celý život pracoval s dětmi.”
Tým z Galaxie si pro svou reportážní práci vybral Karla Žižku, jako student byl v době komunistické totality perzekuován, je to také pamětník pohřbu Jana Palacha.
Matouš Hanák, ZŠ Galaxie: “Dalo nám to to, že bychom se měli více soustředit na to, co zažili naši prarodiče. A to, že bychom se měli více zajímat o dění v politice, aby se tady nedostaly zpátky ty režimy, které tady byly před tím, že to nebylo nic dobrého, že se zakazovaly věci a že to nebylo správné.”
Karel Žižka, pamětník: “Jsem strašně rád a jsem překvapen, že mladí mají o toto zájem, protože jsem byl překvapen i tou účastní, byla poměrně velká, rozhodně tady bylo více lidí, než když tady byla paní Konečná.”
Další škola, Komenského 66, zpracovala do projektu “Příběhy našich sousedů” vzpomínky 98 leté Bohuslavy Kubešové, pamětnice událostí spojených s II. světovou válkou z oblasti Těšínska. Ta se osobně prezentace neúčastnila, byli zde její příbuzní.
Bohuslava Hábová, dcera Bohuslavy Kubešové: “Já si myslím, že je to dobrá věc, že je to hlavně přínos pro ty mladé.”
Poslední ze čtveřice zapojených škol, Jubilejní, zpracovala vyprávění Pavla Wesseleho, mimo jiné pamětníka konce II. světové války.
Marek Platoš, ZŠ a MŠ Jubilejní: “Náš pamětník je známější, je to bývalý starosta Nového Jičína. Určitě je to zkušenost do života, my všichni z celého týmu doufáme, že nám to dá do života něco z té historie a také zkušenost mluvit před lidmi.”
Pavel Wessely, pamětník: “Upřímně řečeno nevím, jestli jsem ten pravý, který tu měl dneska účinkovat. Ale za to jsem vděčný především zájmu novojičínské mládeže a to mě velmi těší, že projevují zájem o historii, jejíž jsem jen nepatrná součástí. A jsem rád, že se s nimi setkávám právě před touto radnicí, kde jsem měl tu čest setkat se se třemi porevolučními prezidenty. I proto je pro mne tento moment zajímavý.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město je samozřejmě pyšné, že má tyto žáky a také, že má tyto osobnosti, které žáci zpovídali. Dovolím si jednu osobní vzpomínku, když jsem byl před pěti lety účasten té prezentace Paměti národa ”Příběhy našich sousedů”, tak jsem byl fascinován tím, jak profesionálně dokázali žáci ty reportáže zpracovat, ale i tím, jak si dokázali ty zpovídané osobnosti otevřít, a zaznělo pak něco velmi zajímavého o jejich životě a vlastně o historických událostech, které my známe z učebnic, ale neznám je z té první ruky od lidí, kteří to prožili.”