Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a doplnili archiv Post Bellum

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali před publikem v aule radnice.

Více než dvacet let společnost Post Bellum natáčí a vypráví příběhy 20. století. V archivu Paměť národa už je zveřejněno na deset tisíc svědectví lidí moderní historie. Přispívat mohou i žáci základních škol v rámci vzdělávacího projektu “Příběhy našich sousedů”. Novojičínské školy se do této aktivity zapojili podruhé, po pěti letech. Teď své práce prezentovali v aule radnice.

Školáci z Komenského 68 natočili pětiminutovou rozhlasovou reportáž se Stanislavem Šubou, skautem a pamětníkem maďarských událostí roku 1956.

Ondřej Přibyl, ZŠ Komenského 68: “Budu mluvit asi za celý tým. Tato akce byla jedním z velkých přínosů právě pro učení se práce v týmu, ale přineslo nám to i to, že jsme byli schopni se podívat do jiné části historie, kterou ještě neprobíráme v dějepise. Takže nám to přineslo to, že jsme mohli na tu historii nahlédnout z jiného pohledu.” 
Stanislav Šuba, pamětník: “Já jsem byl vždycky pro děti, vedl jsem skauty, Vlčata, takže jsem celý život pracoval s dětmi.”

Tým z Galaxie si pro svou reportážní práci vybral Karla Žižku, jako student byl v době komunistické totality perzekuován, je to také pamětník pohřbu Jana Palacha.

Matouš Hanák, ZŠ Galaxie: “Dalo nám to to, že bychom se měli více soustředit na to, co zažili naši prarodiče. A to, že bychom se měli více zajímat o dění v politice, aby se tady nedostaly zpátky ty režimy, které tady byly před tím, že to nebylo nic dobrého, že se zakazovaly věci a že to nebylo správné.”
Karel Žižka, pamětník: “Jsem strašně rád a jsem překvapen, že mladí mají o toto zájem, protože jsem byl překvapen i tou účastní, byla poměrně velká, rozhodně tady bylo více lidí, než když tady byla paní Konečná.”

Další škola, Komenského 66, zpracovala do projektu “Příběhy našich sousedů” vzpomínky 98 leté Bohuslavy Kubešové, pamětnice událostí spojených s II. světovou válkou z oblasti Těšínska. Ta se osobně prezentace neúčastnila, byli zde její příbuzní.

Bohuslava Hábová, dcera Bohuslavy Kubešové: “Já si myslím, že je to dobrá věc, že je to hlavně přínos pro ty mladé.”

Poslední ze čtveřice zapojených škol, Jubilejní, zpracovala vyprávění Pavla Wesseleho, mimo jiné pamětníka konce II. světové války.

Marek Platoš, ZŠ a MŠ Jubilejní: “Náš pamětník je známější, je to bývalý starosta Nového Jičína. Určitě je to zkušenost do života, my všichni z celého týmu doufáme, že nám to dá do života něco z té historie a také zkušenost mluvit před lidmi.”
Pavel Wessely, pamětník: “Upřímně řečeno nevím, jestli jsem ten pravý, který tu měl dneska účinkovat. Ale za to jsem vděčný především zájmu novojičínské mládeže a to mě velmi těší, že projevují zájem o historii, jejíž jsem jen nepatrná součástí. A jsem rád, že se s nimi setkávám právě před touto radnicí, kde jsem měl tu čest setkat se se třemi porevolučními prezidenty. I proto je pro mne tento moment zajímavý.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město je samozřejmě pyšné, že má tyto žáky a také, že má tyto osobnosti, které žáci zpovídali. Dovolím si jednu osobní vzpomínku, když jsem byl před pěti lety účasten té prezentace Paměti národa ”Příběhy našich sousedů”, tak jsem byl fascinován tím, jak profesionálně dokázali žáci ty reportáže zpracovat, ale i tím, jak si dokázali ty zpovídané osobnosti otevřít, a zaznělo pak něco velmi zajímavého o jejich životě a vlastně o historických událostech, které my známe z učebnic, ale neznám je z té první ruky od lidí, kteří to prožili.”
Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínští školáci doplnili svými reportážemi svědectví paměti národa

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali v aule radnice.

Školáci z Frýdku-Místku zaznamenávali vzpomínky pamětníků pro projekt Příběhy 20. století

29. června 2023 12:10 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Žáci vybraných základních škol z Frýdku-Místku se zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Jednotlivé týmy měly za úkol vyzpovídat pamětníky druhé světové války, období 50. let nebo normalizace. Výsledky své práce pak představily na společné prezentaci.

Město ocenilo úspěšné a aktivní školáky svých základních škol

19. června 2023 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město ocenilo úspěšné žáky svých základních škol. Pozvání na slavnostní setkání na radnici dostali školáci, kteří zabodovali v různých soutěžích, a také ti, kteří dlouhodobě dosahují vynikajících studijních výsledků.


Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

Porubští předškoláci prochází screeningem školní zralosti. Jde o unikátní službu v rámci ČR i Evropy

Městský obvod Ostrava-Poruba už 4. rokem organizuje pro své mateřské a základní školy screening školní zralosti. Je v tom unikání v rámci ČR i Evropy. Nikdo jiný tuto službu školám, rodičům a dětem neposkytuje.

Problémů v rodinách přibývá, téma Havířov otevřel v rámci Dne sociálních služeb

Problémů v rodinách přibývá. Téma Havířov otevřel v rámci Dne sociálních služeb, který uspořádal odbor sociálních věcí. Smysle akce bylo, aby se lidé nebáli vyhledat odbornou pomoc.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

Ministr Petr Hladík navštívil pohornickou krajinu

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj. Jeho cesta vedla i na Karvinsko, konkrétně k bývalému dolu Gabriela, kde díky dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum.

Mezinárodní gymnastický trojboj v Bruntále otestoval novou podlahu zdejšího sálu

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

V Ostravě se uskuteční Zlatá evropská liga volejbalistek. Oba víkendové dny se utkají 4 nejlepší týmy

O víkendu v Porubě v Torax Aréně vyvrcholí Evropská liga volejbalistek. Díky pořadatelství se zlatého turnaje zúčastní i naše reprezentace plus tři špičkové celky Evropy.

Děti si na dopravním hřišti v Havířově připomněly pravidla s BESIPEM

Dopravní hřiště v Havířově patřilo opět dětem a zážitkům. Komise BESIP pro ně připravila zábavné odpoledne, ze kterého si ale měli ratolesti odnést především informace, jak se správně chovat v silničním provozu.

Výročí Studénky provázejí dvě rozdílné výstavy, historie a budoucnost

Týden oslav 65. výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

Zastupitelé schválili programové dotace na příští rok, spolky, kluby a organizace podpoří 31 miliony

Jedním z nosných témat červnové schůze zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Nově budované hřiště u sportovního centra bude i prostorem pro dětská představení

Nové dětské hřiště bylo otevřeno u sportovního centra. Herní prvky stojí na místě původního minigolfového hřiště. Z areálu zmizelo i malé brouzdaliště, jehož údržba byla náročná.

Odmaturoval prací, ve které naučil robota skládat Rubikovu kostku

Rubikova kostka je fenomén, který provází již několik generací. Stala se také inspirací pro maturitní práci jednoho ze studentů novojičínské střední školy. Vytvořil program, na základě kterého kostku poskládá robot.

Žerotínský zámek odkrývá poklady země, Novojičínsko je na ně bohaté

Pod střechou Žerotínského zámku jsou k vidění Poklady země. To je název nové výstavy, která představuje zemské suroviny a jejich dobývání na Novojičínsku. Pojata je zážitkově a potrvá do listopadu.

Nový Jičín schválil finanční podporu klubům, spolkům a sociálním organizacím na rok 2025

Jedním z nosných témat červnové schůze novojičínských zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Pokoje zámku Nová Horka provoněly stovky květin, dominují omamné lilie

12. června 2024 17:28 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V zámku Nová Horka vypukla Květománie. Pokoje zdobí aranžmá známého floristy Slávka Rabušice. Ne náhodu v nich dominují lilie - symbolizují totiž šlechtický rod, který zámek vlastnil.

Školáci vyzpovídali pamětníky moderních dějin a doplnili archiv Post Bellum
Vydáno 25. května 2024 9:57, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu společnosti Post Bellum “Příběhy našich sousedů”. Žáci vyzpovídali pamětníky a z jejich vzpomínek vytvořili rozhlasovou reportáž. Tu prezentovali před publikem v aule radnice.

Více než dvacet let společnost Post Bellum natáčí a vypráví příběhy 20. století. V archivu Paměť národa už je zveřejněno na deset tisíc svědectví lidí moderní historie. Přispívat mohou i žáci základních škol v rámci vzdělávacího projektu “Příběhy našich sousedů”. Novojičínské školy se do této aktivity zapojili podruhé, po pěti letech. Teď své práce prezentovali v aule radnice.

Školáci z Komenského 68 natočili pětiminutovou rozhlasovou reportáž se Stanislavem Šubou, skautem a pamětníkem maďarských událostí roku 1956.

Ondřej Přibyl, ZŠ Komenského 68: “Budu mluvit asi za celý tým. Tato akce byla jedním z velkých přínosů právě pro učení se práce v týmu, ale přineslo nám to i to, že jsme byli schopni se podívat do jiné části historie, kterou ještě neprobíráme v dějepise. Takže nám to přineslo to, že jsme mohli na tu historii nahlédnout z jiného pohledu.” 
Stanislav Šuba, pamětník: “Já jsem byl vždycky pro děti, vedl jsem skauty, Vlčata, takže jsem celý život pracoval s dětmi.”

Tým z Galaxie si pro svou reportážní práci vybral Karla Žižku, jako student byl v době komunistické totality perzekuován, je to také pamětník pohřbu Jana Palacha.

Matouš Hanák, ZŠ Galaxie: “Dalo nám to to, že bychom se měli více soustředit na to, co zažili naši prarodiče. A to, že bychom se měli více zajímat o dění v politice, aby se tady nedostaly zpátky ty režimy, které tady byly před tím, že to nebylo nic dobrého, že se zakazovaly věci a že to nebylo správné.”
Karel Žižka, pamětník: “Jsem strašně rád a jsem překvapen, že mladí mají o toto zájem, protože jsem byl překvapen i tou účastní, byla poměrně velká, rozhodně tady bylo více lidí, než když tady byla paní Konečná.”

Další škola, Komenského 66, zpracovala do projektu “Příběhy našich sousedů” vzpomínky 98 leté Bohuslavy Kubešové, pamětnice událostí spojených s II. světovou válkou z oblasti Těšínska. Ta se osobně prezentace neúčastnila, byli zde její příbuzní.

Bohuslava Hábová, dcera Bohuslavy Kubešové: “Já si myslím, že je to dobrá věc, že je to hlavně přínos pro ty mladé.”

Poslední ze čtveřice zapojených škol, Jubilejní, zpracovala vyprávění Pavla Wesseleho, mimo jiné pamětníka konce II. světové války.

Marek Platoš, ZŠ a MŠ Jubilejní: “Náš pamětník je známější, je to bývalý starosta Nového Jičína. Určitě je to zkušenost do života, my všichni z celého týmu doufáme, že nám to dá do života něco z té historie a také zkušenost mluvit před lidmi.”
Pavel Wessely, pamětník: “Upřímně řečeno nevím, jestli jsem ten pravý, který tu měl dneska účinkovat. Ale za to jsem vděčný především zájmu novojičínské mládeže a to mě velmi těší, že projevují zájem o historii, jejíž jsem jen nepatrná součástí. A jsem rád, že se s nimi setkávám právě před touto radnicí, kde jsem měl tu čest setkat se se třemi porevolučními prezidenty. I proto je pro mne tento moment zajímavý.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město je samozřejmě pyšné, že má tyto žáky a také, že má tyto osobnosti, které žáci zpovídali. Dovolím si jednu osobní vzpomínku, když jsem byl před pěti lety účasten té prezentace Paměti národa ”Příběhy našich sousedů”, tak jsem byl fascinován tím, jak profesionálně dokázali žáci ty reportáže zpracovat, ale i tím, jak si dokázali ty zpovídané osobnosti otevřít, a zaznělo pak něco velmi zajímavého o jejich životě a vlastně o historických událostech, které my známe z učebnic, ale neznám je z té první ruky od lidí, kteří to prožili.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000043209/skolaci-vyzpovidali-pametniky-modernich-dejin-a-doplnili-archiv-post-bellum