Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MSK se budou vyvíjet jaderné reaktory, které pak budou kraj zásobovat elektřinou a teplem

V Ostravě bude dnes podepsáno memorandum o vývoji malých jaderných reaktorů nové generace. Ty mají brzy nahradit uhelné a plynové zdroje elektrické energie a tepla.

Spolupráci na vývoji reaktorů stvrdí Moravskoslezský kraj, společnost Veolia Energie ČR, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a společnost Witkowitz Atomica.

V současné době se počítá s tím, že přímo v Moravskoslezském kraji by mohly být 4 reaktory. Jedná se o malá zařízení s vysokým výkonem s tím, že dlouholeté zkušenosti s jejich provozem jsou například z lodí a ponorek.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: “Ten koncept se ve světě rozvíjí, USA, Kanada, Francie, Jižní Korea, ti všichni na tom pracují. Mělo by to být levné, protože se toho bude vyrábět hodně. Jihokorejci počítají s výrobou 500 kusů reaktorů ročně. Dostaneme do ruky nástroj, jak vyměnit uhelný kotel v Třebovicích za jaderný, jak vyměnit kotel v Karviné a nebude se muset těžit uhlí, nemusíme těžit plyn. Toho uranu je na světě vytěženo na příštích 10 tisíc let. Stačí ty kazety do toho strčit a provozovat. Samozřejmě bude záležet na tom, jak se to povede certifikovat, ale ta myšlenka tady je, protože jiná možnost asi nebude.”

Podpis memoranda je naplánován na 14. hodinu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy