Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na oběti Sedmidenní války teď už vzpomínají Češi a Poláci společně

Na konec ledna připadá 104. výročí Sedmidenní války o Těšínsko. V roce 1919 se rozhodovalo o tom, komu bude území mezi Jablunkovem a Bohumínem patřit. Státní hranice nakonec proťala Těšín a rozdělila ho na dvě města.

O hranici mezi Československem a Polskem se vyjednávalo už ke konci I. světové války.

Tomáš Rusek, místopředseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Konflikt o toto území vznikl, jelikož bylo velice bohaté na průmysl a doly. A tak po konci Velké války se státy nedokázaly dohodnout a skončilo to krátkým, ale krvavým konfliktem.”

Československé jednotky v průběhu 7 dnů osvobodily celé území od Bohumína po Jablunkovsko. Polská armáda musela ustoupit až za řeku Vislu. Československá strana ve válce přišla o zhruba 50 vojáků, polská přibližně o 100.

Martin Lokaj, předseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Ty okolnosti toho konfliktu jsou dávno zaváté časem a ti padlí si zaslouží naši společnou vzpomínku.”

Na památník v Orlové by se měl už letos vrátit monument se slezskou orlicí, který byl kdysi zničen.

Tomáš Rusek, místopředseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Tato orlice byla odstraněna v roce 1938 během polského záboru, nicméně v současné době už sochaři pracují na tom, aby v letošním roce jsme mohli repliku této třímetrové monumentální orlice odhalit a tímto pomník zkompletovat.”

Na závěr pietního aktu byli oceněni členové Československé obce legionářské.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy