Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V památníku padlým za Těšínsko v Orlové se našla tajemná schránka s dokumenty z roku 1928

  • Orlová,

Památník padlým za Těšínsko v Orlové vydal jedno velké tajemství. Během oprav byla nalezena schránka z roku 1928. Historici se nyní budou snažit dokumenty ošetřit a následně ukázat veřejnosti.

Orlová začala na hřbitově s rekonstrukcí památníku padlým za Těšínsko během Sedmidenní války s Polskem. Pracovníci při odkrytí jedné části našli otvor, ve kterém byla vložena schránka. Historici sice o její existenci věděli, ale netušili, kde se nachází.

“Byla tam uložena pamětní schránka, do které byly vloženy pergamenové listiny, na které měla akademička malířka Henychová z Doubravy sepsat historii památníku a zároveň zhotovit seznam zemřelých obětí,” řekla historička Muzea Těšínska Lenka Nováková.

Schránka byla vložena do památníku při příležitosti jeho odhalení 30. září roku 1928. Obsah schránky není ale v dobrém stavu.

“Schrána a její obsah budou dále zkoumány konzervátory, bude odborně vyjmut obsah této schrány a podroben další analýze, včetně ošetření i historického průzkumu obsahu,” dodal historik Muzea Těšínska David Pindur.

Následně budou dokumenty představeny veřejnosti. Kde, se ale ještě v tuto chvíli neví. Po dokončení rekonstrukce by chtěla radnice také do památníku vložit schránku.

“Už jsme se teď bavili, že bychom rádi na to pamatovali, že by tam měly přijít minimálně nějaké repliky dokumentů, pokud se objeví, co je na tom napsáno a následně tam přidáme kdo to rekonstruoval, kdy. Prostě všechno o tom památníku, aby to bylo zachováno pro další generace na tomto místě,” dodal starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).

Zda památník skrývá ještě nějaké tajemství, se ukáže během dalších prací.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků