Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči loni zaskočili za zdravotníky v 17 případech. Vysílání jsou do odlehlých lokalit MS kraje

V MS kraji funguje spolupráce mezi zdravotnickou záchrannou službou a dobrovolnými hasiči, kteří jsou připraveni zaskočit v odlehlých obcích, především v pohraničí. Do příjezdu zdravotníků se starají o předlékařskou první pomoc. Loni takto pomohli v 17 případech.

Už čtyři roky funguje spolupráce mezi dobrovolnými jednotkami hasičů z odlehlých obcí našeho kraje a zdravotnickou záchrannou službou. V rámci požárního poplachového plánu je vybráno 6 jednotek, které na žádost operačního střediska vyjíždějí k poskytnutí předlékařské pomoci.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: ""Je nutné říct, že jde o život ohrožující stavy. To znamená, že nejezdí na nějaké zlomeniny, ale jedou jen opravdu na ty nejtěžší případy." 

V loňském roce vyjížděli k poskytnutí zdravotnické pomoci do okrajových částí regionu tamní hasiči v 17 případech. Nejvíce to bylo ve Starých Hamrech 5 krát a 4  krát v Mostech u Jablunkova.  

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pomoc je využívána zejména v lokalitách, které jsou vzdálenější od našich výjezdových základen a v případech, kde je jednoznačný časový profit v poskytnutí základní první pomoci." 

Hasiči z těchto dobrovolných sborů museli projít speciálním zdravotnickým školením u záchranné služby. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Vedoucí školícího centra pro ně připravil velmi náročný specializovaný kurz, který se co půl roku opakuje. Vytipoval základní oblasti pro ty nejsložitější stavy a jak v nich  postupovat." 

Hasiči samozřejmě nezůstávají sami po celou dobu zásahu, ale pečují o pacienta do příjezdu zdravotníků, kteří vždy jedou na místo události také. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy