Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Členy USAR týmu vítaly v Ostravě jejich rodiny. Hasiči popsali tragédii v Turecku

Celý MS kraj |

Český USAR tým se v pátek vrátil z Turecka domů. Polovinu hasičů vysadilo letadlo nejprve v Praze a druhou část později v Ostravě. Pomáhali ve městě Adiyaman a v nepřetržitých směnách pracovali 10 dnů. Katastrofu takového rozsahu doposud nezažili. Zemětřesení připravilo o život desetitisíce lidí a doslova srovnalo se zemí tisíce domů.

reportáž z příletu USAR týmu do Ostravy
Hasiči popisují průběh i náročnost zásahu v Turecku

Velký potlesk a obrovská radost. Tak to vypadalo v pátek večer na letišti v Ostravě po příletu moravskoslezských členů USAR týmu. Vítaly je tady totiž i jejich rodiny.

Michal Chromý, člen USAR odřadu: "Přivítání bylo velice emotivní. Hezké a nečekali jsme to. Neměli jsme žádné informace, že něco takového tady bude pro nás. A velmi příjemné překvapení."

Naši hasiči se do Turecka dostali 6. února, ještě večer po zemětřesení. Velmi obtížná byla přeprava na místo určení a druhý den už byli v plném pracovním nasazení.

Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Ta mise byla z hlediska rozměrů, charakterem, délkou trvání a rozsahem, opravdu něco mimořádného, co jsme ještě nezažili a neřešili. A když se na to dívám retrospektivně, tak opravdu jsem rád, že jsme opravdu udělali kus dobré práce, která byla oceněna nejenom v Turecku, ale měli jsme odezvu také z České republiky. Ale pro mě jako pro velitele týmu je ta nejdůležitější věc, že jsme se všichni vrátili ve zdraví."
Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Bylo to určitě horší v tom, že člověk nikdy nezažil takové velké zoufalství, které tam ti lidi prožívají. To se nedá představit, ani vysvětlit."
Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Před budovou guvernéra se tlačily stovky, tisíce lidí, kteří všichni měli nějaký důvod žádat o pomoc, protože jejich příbuzní byli pod sutinami. Měli jsme tam hrůzné obrázky matek s botičkami dětí dožadující se pomoci a nějakou prioritu. Když jsme procházeli kolem jenom v uniformě, tak nás okamžitě tahali někde. My jsme říkali, že potřebujeme se domluvit, kde dáme ten tým. A nikdo to nechtěl slyšet."
Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Každý hasič tu práci dělá proto, aby pomáhal lidem, zachraňoval lidi. A to je to, co nás tam drží, protože víme, že tam jsme potřeba. Že ti lidé jsou nám vděční, tu vděčnost tam neskutečně projevovali. A to je pro nás důležité a tím, že jsme týmový a jsme tam ve velkém počtu, tak ta týmovost a podržení se jeden druhého dělá také hodně."

Z trosek vytáhli 78 mrtvých, ale i dva živé a další pomohli najít jiným týmům. Velkou zásluhu na tom měla fenka Terezka.

Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Ty první dva dny byla ve stresu, protože to pro ni bylo něco, co ještě nepoznala. Nicméně, jakmile zjistila, že je tam důležitá, to je pro ni to, co potřebuje. Tak začala pracovat a měla z toho svým způsobem z té práce radost."
Michal Chromý, člen USAR odřadu: "Vnímám to zase jako posun vnitřně někde dál. Mohl jsem se účastnit tornáda na jižní Moravě, požáru v Hřensku a to je další mimořádná událost, které jsem se účastnil."

Pro naše hasiče teď bude nejdůležitější odpočinek.

Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Teď určitě pasivně, protože jsem hodně unavený a pak bude následovat určitě nějaký aktivní odpočinek a samozřejmě práce."
Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Samozřejmě, tím, že všichni pracovali 24/7, tak to mělo určitý efekt, že ta fyzická práce pomáhala čistit hlavu a pořád to mělo smysl ta práce. Samozřejmě uvidíme, co to může udělat po tom návratu. Máme psychologa v rámci hasičského záchranného sboru."

Zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii si vyžádalo už přes 44 tisíc obětí.

Nahlásit chybu


K tématu

Desetiletý Jonáš zachránil dědečka v ohrožení života. Zavolal na tísňovou linku

10. června 2025 23:33 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Běžné úterní odpoledne se během několika minut proměnilo v boj o život. Teprve desetiletý Jonáš pohotově zareagoval, když jeho dědečkovi při cestě autem náhle přišlo nevolno a ztratil vědomí. Chlapec bez zaváhání zavolal na tísňovou linku a jeho duchapřítomnost pomohla přivolat záchranáře včas. Hasiči i záchranáři se shodují, že se zachoval jako skutečný hrdina.

Řidička nezvládla průjezd zatáčkou. Tři zranění po střetu dvou aut na Bruntálsku

25. února 2025 13:48 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Mladá řidička ve Fabii nezvládla na Bruntálsku průjezd zatáčkou a srazila se s protijedoucím Volkswagenem. Po střetu zůstalo jedno auto na silnici a druhé v poli. Tři lidé utrpěli zranění. Jednu ženu museli vyprošťovat a s těžkým zraněním ji do nemocnice přepravil vrtulník.

Jeden zraněný a škoda půl milionu po požáru domu v Petřvaldu na Karvinsku

19. března 2025 10:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v úterý večer u požáru rodinného domu v Petřvaldu na Karvinsku. Jeden člověk byl odvezen do nemocnice. Škoda je půl milionu korun a příčina požáru v šetření.


Poslední den výstavy Nových Bazalů ve dvoraně radnice

Včera 23:14 | Ostrava-město | Libor Běčák

Už jen v neděli 15. února 2026 mají zájemci možnost prohlédnout si ve dvoraně radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz výstavu devíti soutěžních architektonických návrhů Nových Bazalů včetně modelu vítězného projektu. Otevřeno je od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma.

Velkochov drůbeže v Bohumíně postihla newcastleská choroba, lidé v okolí mají chránit své chovy

Včera 8:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S naléhavou výzvou se na veřejnost obrátili veterináři, kteří řeší zamoření velkochovu v Bohumíně-Skřečoni tzv. newcastleskou chorobou. Tu přenášejí volně žijící ptáci.

Participativní rozpočet podpoří v Bílovci jeden ze dvou projektů, rozhoduje se mezi ohništěm a discgolfem

13. února 2026 15:00 | Bílovec | Michal Slonina

Vytvoření dřevěného betléma nebo stavby dětských hřišť podpořil v minulosti v Bílovci participativní rozpočet. Ve městě funguje od roku 2020 a občanům tak dává možnost podílet se na místním rozvoji. Letos podali pět návrhů.

Při explozi domácího kotle muž utrpěl rozsáhlé popáleniny

Včera 8:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlé popáleniny utrpěl muž, který byl v pátek večer doma v Lesních Albrechticích zasažen explozí kotle na tuhá paliva. Záchranáři ho stabilizovali a letecky transportovali na specializované popáleninové centrum v Ostravě.

Děti z MŠ Čajkovička v Karviné zažily atmosféru i sporty jako na zimní olympiádě

Včera 14:22 | Karviná | Jiří Cileček

Hokej, curling nebo třeba skoky na lyžích. To je jen malý výčet sportů, které se mohly vyzkoušet během týdne děti v jedné z karvinských mateřských škol. Tým pedagogů pro ně totiž připravil Zimní olympiádu. U některých sportů se samozřejmě muselo trochu improvizovat.

Lázně Karlova Studánka dále léčí horníky z Ostravska

13. února 2026 8:40 | Bruntál | Karel Soukop

Přestože těžba černého uhlí na Ostravsku s počátkem února oficiálně skončila, její následky zůstávají a lázně Karlova Studánka dále léčí a budou léčit nemocné horníky. Těžké povolání postihuje především dýchací cesty i fyzický stav.

Vážná srážka auta s chodcem uzavřela most přes Opavu, v koloně se pak srazila čtyři vozidla

13. února 2026 14:18 | Opava | Lukáš Zavadil

Kriminalisté na Opavsku prověřují vážnou dopravní nehodu, ke které došlo ve čtvrtek 12. února vpodvečer na Ratibořské ulici v Opavě. Na mostě přes řeku Opavu se střetl řidič dodávky s chodcem, který přecházel mimo přechod. Zraněného muže záchranáři převezli do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Další automat s kratomem u základní školy odstraněn. Frýdek-Místek je na svém území nechce

13. února 2026 11:10 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Frýdecko-místecká radnice rázně zakročila proti prodeji kratomu v blízkosti dětí. Automat u páté základní školy musel provozovatel po výzvě města okamžitě odstranit. Magistrát nyní prověřuje další lokality a chce tyto stroje dostat z ulic pryč.

Porubská cyklistka Bukovská je mistryní světa. Je první českou šampionkou v historii

12. února 2026 17:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Fenomenální úspěch přivezla z Nizozemska porubská 17letá cyklistka Barbora Bukovská. Na mistrovství světa v cyklokrosu vybojovala titul. O stupínek tak ještě vylepšila svou loňskou stříbrnou medaili a stala se první českou šampionkou v historii.

Student zpracoval rozbor o vlakobusu, uchází se o vysokoškolskou cenu

Včera 9:02 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Kryštof Žatečka je 18 letý kluk, jehož koníčkem je veřejná doprava. Dva roky tvořil středoškolskou odbornou práci zaměřenou na autobusový spoj z Nového Jičína k vlakům do Hranic. Díky jeho studii město ušetřilo peníze.

Domov seniorů v beskydské Komorní Lhotce prošel rozsáhlou rekonstrukcí

13. února 2026 11:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na mnohem vyšší úrovni může Slezská diakonie poskytovat sociální služby ve svém Domově pro seniory Sarepta v Komorní Lhotce. Ten prošel celkovou rekonstrukcí, aby splňoval současné normy.

Školní lyžařské kurzy využívají sjezdovky v Beskydech, žáky ale vysílají i do Tater nebo Alp

13. února 2026 11:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K zimě v Beskydech patří tradičně lyžařské kurzy. Těch se účastní předškoláci, žáci základních škol i studenti středních škol.

Ukradl kabely za šedesát tisíc a prodal je za tisíc korun. Policie dopadla zloděje za pár dní

13. února 2026 8:28 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uřezal kabely u nabíjecí stanice pro elektromobily v hodnotě šedesát tisíc. Ve sběrném dvoře za ně dostal jenom tisíc korun. Bohumínští policisté přišli na zloděje během několika dní. 32letý muž se ke svému činu přiznal. Kradl z důvodu špatné finanční situace. Může jít do vězení až na dva roky.

Záchranný útvar HZS v Hlučíně má nové drony

12. února 2026 20:51 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Záchranný útvar v Hlučíně získal špičkové nákladní drony, které výrazně usnadní zásahy v extrémním terénu. Tato moderní technika zvýší bezpečnost hasičů a umožní jim efektivněji čelit přírodním katastrofám.

Muž a žena doma fyzicky i psychicky týrali příbuznou seniorku

12. února 2026 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Opavští policisté mají na stole velmi nepříjemný případ dlouholetého týrání seniorky. Otřesné jednání mají na svědomí její příbuzní. Muž a žena, kteří s ní žili ve společné domácnosti. Soud je oba poslal do vazby a nyní jim hrozí až čtyři roky vězení.

Na Opavsku vykopali padesátikilovou leteckou pumu. Policie evakuovala okolní domy

12. února 2026 12:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při výkopech na stavbě domů našli v Chlebičově na Opavsku leteckou pumu. Policie uzavřela okolí a evakuovala 37 lidí z okolních domů. Pyrotechnik poté z padesátikilové pumy vytáhl rozbušku a bezpečně ji později odpálil. Za 4 hodiny se mohli lidé vrátit zpět do svých domovů.

Členy USAR týmu vítaly v Ostravě jejich rodiny. Hasiči popsali tragédii v Turecku
Vydáno 17. února 2023 22:15, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Český USAR tým se v pátek vrátil z Turecka domů. Polovinu hasičů vysadilo letadlo nejprve v Praze a druhou část později v Ostravě. Pomáhali ve městě Adiyaman a v nepřetržitých směnách pracovali 10 dnů. Katastrofu takového rozsahu doposud nezažili. Zemětřesení připravilo o život desetitisíce lidí a doslova srovnalo se zemí tisíce domů.

reportáž z příletu USAR týmu do Ostravy

Velký potlesk a obrovská radost. Tak to vypadalo v pátek večer na letišti v Ostravě po příletu moravskoslezských členů USAR týmu. Vítaly je tady totiž i jejich rodiny.

Michal Chromý, člen USAR odřadu: "Přivítání bylo velice emotivní. Hezké a nečekali jsme to. Neměli jsme žádné informace, že něco takového tady bude pro nás. A velmi příjemné překvapení."

Naši hasiči se do Turecka dostali 6. února, ještě večer po zemětřesení. Velmi obtížná byla přeprava na místo určení a druhý den už byli v plném pracovním nasazení.

Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Ta mise byla z hlediska rozměrů, charakterem, délkou trvání a rozsahem, opravdu něco mimořádného, co jsme ještě nezažili a neřešili. A když se na to dívám retrospektivně, tak opravdu jsem rád, že jsme opravdu udělali kus dobré práce, která byla oceněna nejenom v Turecku, ale měli jsme odezvu také z České republiky. Ale pro mě jako pro velitele týmu je ta nejdůležitější věc, že jsme se všichni vrátili ve zdraví."
Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Bylo to určitě horší v tom, že člověk nikdy nezažil takové velké zoufalství, které tam ti lidi prožívají. To se nedá představit, ani vysvětlit."
Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Před budovou guvernéra se tlačily stovky, tisíce lidí, kteří všichni měli nějaký důvod žádat o pomoc, protože jejich příbuzní byli pod sutinami. Měli jsme tam hrůzné obrázky matek s botičkami dětí dožadující se pomoci a nějakou prioritu. Když jsme procházeli kolem jenom v uniformě, tak nás okamžitě tahali někde. My jsme říkali, že potřebujeme se domluvit, kde dáme ten tým. A nikdo to nechtěl slyšet."
Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Každý hasič tu práci dělá proto, aby pomáhal lidem, zachraňoval lidi. A to je to, co nás tam drží, protože víme, že tam jsme potřeba. Že ti lidé jsou nám vděční, tu vděčnost tam neskutečně projevovali. A to je pro nás důležité a tím, že jsme týmový a jsme tam ve velkém počtu, tak ta týmovost a podržení se jeden druhého dělá také hodně."

Z trosek vytáhli 78 mrtvých, ale i dva živé a další pomohli najít jiným týmům. Velkou zásluhu na tom měla fenka Terezka.

Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Ty první dva dny byla ve stresu, protože to pro ni bylo něco, co ještě nepoznala. Nicméně, jakmile zjistila, že je tam důležitá, to je pro ni to, co potřebuje. Tak začala pracovat a měla z toho svým způsobem z té práce radost."
Michal Chromý, člen USAR odřadu: "Vnímám to zase jako posun vnitřně někde dál. Mohl jsem se účastnit tornáda na jižní Moravě, požáru v Hřensku a to je další mimořádná událost, které jsem se účastnil."

Pro naše hasiče teď bude nejdůležitější odpočinek.

Petr Klega, vedoucí kynologické skupiny USAR odřadu: "Teď určitě pasivně, protože jsem hodně unavený a pak bude následovat určitě nějaký aktivní odpočinek a samozřejmě práce."
Jiří Němčík, velitel českého USAR odřadu: "Samozřejmě, tím, že všichni pracovali 24/7, tak to mělo určitý efekt, že ta fyzická práce pomáhala čistit hlavu a pořád to mělo smysl ta práce. Samozřejmě uvidíme, co to může udělat po tom návratu. Máme psychologa v rámci hasičského záchranného sboru."

Zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii si vyžádalo už přes 44 tisíc obětí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000035782/cleny-usar-tymu-vitaly-v-ostrave-jejich-rodiny-hasici-popsali-tragedii-v-turecku