Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Recidivisté podvedli seniorku, dala jim peníze i zlato. Mohli obrat i další lidi

Celý MS kraj |

Bankovní úřednice zabránila opakovanému zneužití peněz důvěřivé seniorky. Starší žena uvěřila dvěma kriminálníkům, kteří si získali její důvěru a postupně od ní vylákali peníze a zlato. Vyšetřovatelé se obracejí na veřejnost, mají totiž podezření, že muži mohli podvést i další důvěřivé lidi.

Jedna z bank v Ostravě v polovině února tohoto roku upozornila policii na možné protiprávní jednání a zneužití klientky neznámým pachatelem. Situace začala tak, že 76letá žena přišla do banky a požádala o úvěr ve výši 20 000 Kč. To by samo o sobě nebylo nic neobvyklého, ale seniorka sdělila zaměstnanci banky, že peníze nepotřebuje pro sebe, ale pro dobré známé. To vzbudilo podezření zaměstnankyně banky, že by se seniorka mohla stát obětí možného podvodného jednání. Během sjednávání půjčky měli údajní "dobří známí" seniorku kontaktovat. Pohotová zaměstnankyně banky si také všimla, že seniorka v poslední době uskutečnila z běžného účtu výběry financí v takové výši, že jí za měsíc únor nezbyly peníze na inkaso a další běžné výdaje. Seniorka řekla, že vybrané peníze předala mužům, kteří je potřebují. Úvěr jí banka neschválila a pracovnice doporučila, aby se obrátila na policii, to odmítla.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: “Případem se ihned začali zabývat kriminalisté z Ostravy-Mariánských Hor. Po samotném výslechu od seniorky zjistili, že měla být zřejmě na začátku roku oslovena dvěma muži před supermarketem. Hned si získali její důvěru, měli jí oslovit „babičko“ a začít si s ní povídat. Nakonec ji požádali o peníze. Žena jim s důvěrou finance půjčila a dokonce si vyměnili telefonní čísla. Během měsíce ji opakovaně měli telefonicky kontaktovat, povídat si s ní i po telefonu a poté si domluvit schůzky. Měli se potkávat buď v restauraci či někde venku. Vystupovali údajně pod jmény Láďa a Viktor a opakovaně si měli říkat o peníze. Při jedné ze schůzek mužům řekla, že již peníze nemá, ale má doma zlato. Domluvili se tedy, že jim ho také půjčí. A scénář byl opět stejný. Zlato si měli vzít s tím, že jí ho opět během několika dnů vrátí. Při další schůzce jí měli navrhnout, aby si vzala úvěr a peníze jim zapůjčila. Žena opět souhlasila. Jak sama poškozená uvedla, věřila, že všechny peníze i zlato jí muži vrátí. Po celou dobu se žena o svých „nových známých“ nikomu nesvěřila. “

Kriminalisté zjistili, že se jednalo o dva muže ve věku 35 a 46 let s pestrou kriminální minulostí. Navíc se podařilo zajistit část zlata, které měla žena mužům zapůjčit, v zastavárnách. Obvinění muži uvedli, že potřebovali peníze pro rodinu a slibovali, že je seniorka brzy dostane zpět. Komisař z 5. oddělení obecné kriminality v Ostravě je obvinil z podvodu a podal návrh na jejich vzetí do vazby, který byl soudcem schválen. Oba muži využili důvěřivosti seniorky a pod různými záminkami z ní získali celkem 55 000 korun v hotovosti a zlata. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim až dva roky vězení.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: “Na základě získaných indicií kriminalisté také pracují s možnou verzí, že nemusí být poškozenou pouze uvedená 76letá žena. Proto se prostřednictvím médií obracíme na veřejnost, zda jste měli podobnou zkušenost právě s muži z fotografií, abyste to oznámili na tísňovou linku 158, případně se dostavili na nejbližší policejní služebnu.”
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: “Chtěli bychom připomenout starším či osamělým lidem, buďte při seznámení s novými lidmi více obezřetní, svěřte se svým přátelům či rodině, že jste jimi byli osloveni a požádáni o půjčení peněz. Můžete tímto předejít velkým problémům a především tak můžete zachránit své úspory. Velké poděkování patří ženě v bance, která byla obezřetná a nebyla jí lhostejná seniorka, která žádala o půjčku. Díky pohotové reakci zabránila větší finanční újmě.”
Nahlásit chybu


K tématu

V Městské realitní agentuře v Havířově zasahovali policisté z NCOZ, stíhají několik lidí

21. dubna 2023 14:54 | Havířov | Bára Kelnerová

V Městské realitní agentuře zasahovali policisté z NCOZ. Státní zástupce následně potvrdil, že bylo zahájeno stíhání několika osob. O tom, co se konkrétně v městské společnosti stalo, vedení radnice zatím prý nic neví.

Další zářez TOXI týmu, zásahovka pozatýkala tři muže z Novojičínska, vyrobili 1,5 kila pervitinu

27. dubna 2023 9:15 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

TOXI tým policie na Novojičínsku si připisuje další úspěch. Kriminalisté spolu se zásahovou jednotkou zadrželi trojici mužů, kteří čtyři měsíce vyráběli pervitin a dále ho distribuovali. Zásah přišel ve chvíli, kdy pachatelé byli v jedné z fází výroby této rozšířené drogy, jeden z nich byl ozbrojený.

Psovodi moravskoslezských policistů uspěli v kynologických přeborech

7. května 2023 16:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve dnech 23. až 28. dubna se ve Výcvikovém středisku psovodů a služebních psů Dobrotice uskutečnil devátý ročník Mistrovství Moravy psovodů se služebními psy pro rok 2022. V rámci mistrovství probíhaly současně ještě další soutěže, a to Krajský přebor psovodů Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a Krajský přebor psovodů Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Organizátorem přeborů pro tento rok bylo naše krajské ředitelství.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Recidivisté podvedli seniorku, dala jim peníze i zlato. Mohli obrat i další lidi
Vydáno 31. března 2023 9:56, Celý MS kraj, Lukáš Zavadil
Bankovní úřednice zabránila opakovanému zneužití peněz důvěřivé seniorky. Starší žena uvěřila dvěma kriminálníkům, kteří si získali její důvěru a postupně od ní vylákali peníze a zlato. Vyšetřovatelé se obracejí na veřejnost, mají totiž podezření, že muži mohli podvést i další důvěřivé lidi.

foto: PČR

Jedna z bank v Ostravě v polovině února tohoto roku upozornila policii na možné protiprávní jednání a zneužití klientky neznámým pachatelem. Situace začala tak, že 76letá žena přišla do banky a požádala o úvěr ve výši 20 000 Kč. To by samo o sobě nebylo nic neobvyklého, ale seniorka sdělila zaměstnanci banky, že peníze nepotřebuje pro sebe, ale pro dobré známé. To vzbudilo podezření zaměstnankyně banky, že by se seniorka mohla stát obětí možného podvodného jednání. Během sjednávání půjčky měli údajní "dobří známí" seniorku kontaktovat. Pohotová zaměstnankyně banky si také všimla, že seniorka v poslední době uskutečnila z běžného účtu výběry financí v takové výši, že jí za měsíc únor nezbyly peníze na inkaso a další běžné výdaje. Seniorka řekla, že vybrané peníze předala mužům, kteří je potřebují. Úvěr jí banka neschválila a pracovnice doporučila, aby se obrátila na policii, to odmítla.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: “Případem se ihned začali zabývat kriminalisté z Ostravy-Mariánských Hor. Po samotném výslechu od seniorky zjistili, že měla být zřejmě na začátku roku oslovena dvěma muži před supermarketem. Hned si získali její důvěru, měli jí oslovit „babičko“ a začít si s ní povídat. Nakonec ji požádali o peníze. Žena jim s důvěrou finance půjčila a dokonce si vyměnili telefonní čísla. Během měsíce ji opakovaně měli telefonicky kontaktovat, povídat si s ní i po telefonu a poté si domluvit schůzky. Měli se potkávat buď v restauraci či někde venku. Vystupovali údajně pod jmény Láďa a Viktor a opakovaně si měli říkat o peníze. Při jedné ze schůzek mužům řekla, že již peníze nemá, ale má doma zlato. Domluvili se tedy, že jim ho také půjčí. A scénář byl opět stejný. Zlato si měli vzít s tím, že jí ho opět během několika dnů vrátí. Při další schůzce jí měli navrhnout, aby si vzala úvěr a peníze jim zapůjčila. Žena opět souhlasila. Jak sama poškozená uvedla, věřila, že všechny peníze i zlato jí muži vrátí. Po celou dobu se žena o svých „nových známých“ nikomu nesvěřila. “

Kriminalisté zjistili, že se jednalo o dva muže ve věku 35 a 46 let s pestrou kriminální minulostí. Navíc se podařilo zajistit část zlata, které měla žena mužům zapůjčit, v zastavárnách. Obvinění muži uvedli, že potřebovali peníze pro rodinu a slibovali, že je seniorka brzy dostane zpět. Komisař z 5. oddělení obecné kriminality v Ostravě je obvinil z podvodu a podal návrh na jejich vzetí do vazby, který byl soudcem schválen. Oba muži využili důvěřivosti seniorky a pod různými záminkami z ní získali celkem 55 000 korun v hotovosti a zlata. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim až dva roky vězení.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: “Na základě získaných indicií kriminalisté také pracují s možnou verzí, že nemusí být poškozenou pouze uvedená 76letá žena. Proto se prostřednictvím médií obracíme na veřejnost, zda jste měli podobnou zkušenost právě s muži z fotografií, abyste to oznámili na tísňovou linku 158, případně se dostavili na nejbližší policejní služebnu.”
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: “Chtěli bychom připomenout starším či osamělým lidem, buďte při seznámení s novými lidmi více obezřetní, svěřte se svým přátelům či rodině, že jste jimi byli osloveni a požádáni o půjčení peněz. Můžete tímto předejít velkým problémům a především tak můžete zachránit své úspory. Velké poděkování patří ženě v bance, která byla obezřetná a nebyla jí lhostejná seniorka, která žádala o půjčku. Díky pohotové reakci zabránila větší finanční újmě.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036466/recidiviste-podvedli-seniorku-dala-jim-penize-i-zlato-mohli-obrat-i-dalsi-lidi