Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Covidový dotační podvod na Karvinsku, muž neoprávněně dostal 19 milionů

Celý MS kraj |

Zhruba 19 milionů korun - to je suma, kvůli které krajští kriminalisté trestně stíhají 49letého muže z Karvinska. Podle informací policie jde o dotační podvod související s dotacemi a kompenzacemi v období covidových opatření.

Muž, který poskytoval ubytování na ubytovně na Karvinsku, v letech 2020 a 2021 neoprávněně žádal o dva druhy dotací spojené s covidovými opatřeními a lockdownem.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR: “Jednou z oblastí byly dotace na podporu provozovatelů ubytovacích zařízení, jejichž provoz byl v důsledku opatření souvisejících s pandemií COVID-19 omezen. Muž měl v žádostech uvádět mnohem vyšší počet pokojů, které měl k dispozici pro ubytování osob, než ve skutečnosti byly, a žádat na ně dotace. Navíc, jednou z podmínek pro poskytnutí dotace bylo, že ubytovací zařízení neposkytuje ubytování osobám pobírajícím dávky v hmotné nouzi – konkrétně doplatek na bydlení, což ubytovatel v žádosti o dotaci „opomenul“ uvést a nejenže měl porušit podmínku pro poskytnutí dotace, ale zažádat tím tak o dotace i na pokoje obsazené těmito osobami. Nepravdivé informace měl uvádět také u žádostí o kompenzace mezd pro své zaměstnance. Ti dle něj vzhledem ke krizovým opatřením souvisejícími se šířením nákazy COVID-19 nemohli docházet do práce, což se nezakládalo podle zjištění kriminalistů na pravdě.”

Kriminalisté po oznámení ověřovali velké množství dokumentů a dalších souvislostí. Bylo nutné získat výpovědi mnoha osob a spolupracovat se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Úřadu práce nebo s bankami. Podle policie muž celkem obdržel téměř 14 milionů korun od ministerstva a dalších více než 5 milionů korun jako náhradu za mzdu od Úřadu práce ČR.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR: “Vrchní komisař krajského odboru hospodářské kriminality na základě zadokumentovaných informací zahájil trestní stíhání 49letého muže pro pokračující zločin dotační podvod. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na pět až deset let. Obviněný je stíhán na svobodě. Kriminalisté v souvislosti s případem zajistili náhradní hodnoty, a to nemovitosti (pozemky a rodinné domy) v předběžně vyčíslené hodnotě téměř 12 milionů korun, rovněž finanční hotovost na účtech ve výši téměř 6 milionů korun. Kriminalisté ve vyšetřování i nadále pokračují.”
Nahlásit chybu


K tématu

VIDEO: Muž masturboval na zastávce tramvaje, pátrá po něm policie

25. května 2023 10:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

AKTUALIZACE: Policie již identitu muže zná, pátrání bylo ukončeno.

Mladíci z pasťáku chtěli ukrást čtyřkolku, nepovedlo se jim to ani napodruhé, trest dostanou poloviční

26. května 2023 9:49 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté vyšetřují případ krádeže čtyřkolky na Frýdecko-Místecku. Dva mladíci ve věku 15 a 16 let si ji v noci vyhlédli a odtáhli ji z oplocené zahrady rodinného domu. I přesto, že je vyrušila majitelka, pro čtyřkolku se brzy vrátili, to už skončili v rukou policie.

Svědek pomohl policistům v Ostravě dopadnout dva muže při vloupání

29. května 2023 15:54 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Viděl dva muže, jak se snaží vloupat do vinotéky v Ostravě. Okamžitě proto přivolal policii. Ta pachatele zadržela přímo při činu. Kriminalisté pak zjistili, že na jednoho z mužů mají spadeno delší dobu, vloupal se totiž do 14 objektů a způsobil škodu přes půl milionu korun. Navíc neplatil výživné.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

21. května 2024 16:20 | Celý MS kraj | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

Covidový dotační podvod na Karvinsku, muž neoprávněně dostal 19 milionů
Vydáno 12. května 2023 9:44, Celý MS kraj, Lukáš Zavadil
Zhruba 19 milionů korun - to je suma, kvůli které krajští kriminalisté trestně stíhají 49letého muže z Karvinska. Podle informací policie jde o dotační podvod související s dotacemi a kompenzacemi v období covidových opatření.

ilustrační foto: TV Polar

Muž, který poskytoval ubytování na ubytovně na Karvinsku, v letech 2020 a 2021 neoprávněně žádal o dva druhy dotací spojené s covidovými opatřeními a lockdownem.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR: “Jednou z oblastí byly dotace na podporu provozovatelů ubytovacích zařízení, jejichž provoz byl v důsledku opatření souvisejících s pandemií COVID-19 omezen. Muž měl v žádostech uvádět mnohem vyšší počet pokojů, které měl k dispozici pro ubytování osob, než ve skutečnosti byly, a žádat na ně dotace. Navíc, jednou z podmínek pro poskytnutí dotace bylo, že ubytovací zařízení neposkytuje ubytování osobám pobírajícím dávky v hmotné nouzi – konkrétně doplatek na bydlení, což ubytovatel v žádosti o dotaci „opomenul“ uvést a nejenže měl porušit podmínku pro poskytnutí dotace, ale zažádat tím tak o dotace i na pokoje obsazené těmito osobami. Nepravdivé informace měl uvádět také u žádostí o kompenzace mezd pro své zaměstnance. Ti dle něj vzhledem ke krizovým opatřením souvisejícími se šířením nákazy COVID-19 nemohli docházet do práce, což se nezakládalo podle zjištění kriminalistů na pravdě.”

Kriminalisté po oznámení ověřovali velké množství dokumentů a dalších souvislostí. Bylo nutné získat výpovědi mnoha osob a spolupracovat se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Úřadu práce nebo s bankami. Podle policie muž celkem obdržel téměř 14 milionů korun od ministerstva a dalších více než 5 milionů korun jako náhradu za mzdu od Úřadu práce ČR.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR: “Vrchní komisař krajského odboru hospodářské kriminality na základě zadokumentovaných informací zahájil trestní stíhání 49letého muže pro pokračující zločin dotační podvod. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na pět až deset let. Obviněný je stíhán na svobodě. Kriminalisté v souvislosti s případem zajistili náhradní hodnoty, a to nemovitosti (pozemky a rodinné domy) v předběžně vyčíslené hodnotě téměř 12 milionů korun, rovněž finanční hotovost na účtech ve výši téměř 6 milionů korun. Kriminalisté ve vyšetřování i nadále pokračují.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037170/covidovy-dotacni-podvod-na-karvinsku-muz-neopravnene-dostal-19-milionu