Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová Infokavárna ve Městě Albrechtice potěší turisty i místní

Celý MS kraj |

Ve Městě Albrechtice spouští provoz Infokavárna. Sloužit bude nejen turistům, kteří se zde zastaví během výletu na Jesenicko nebo Osoblažsko. Její služby ocení i místní, podobné zařízení ve městě chybělo. Na projekt přispěl Moravskoslezský kraj 3 miliony, a to v rámci podpory znevýhodněných oblastí.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: "Město Albrechtice je branou na Jesenicko i Osoblažsko. Až do dneška zde chybělo místo, kde by se turisté dozvěděli, jaké mají v okolí možnosti, koupili si oblíbenou turistickou známku nebo si s dětmi po výletě odpočinuli u kávy a zákusku. Klidná a příjemná kavárna chyběla i místním lidem, proto mě těší, že kraj v rámci dotačního programu Podpora znevýhodněných oblastí Moravskoslezského kraje podpořil i vznik místní Infokavárny."

Kraj na projekt přispěl 3 miliony korun. Infokavárna se nachází v pravé části přízemí památkově chráněného měšťanského domu na náměstí ČSA.

Jana Murová, starostka Města Albrechtice: "Právě tyto prostory byly poslední částí měšťanského domu, který potřeboval rekonstrukci. Zbytek domu včetně historické fasády jsme již opravili v předchozích letech. Díky podpoře Moravskoslezského kraje je teď dům opravdu celý krásný, a navíc slouží lidem, což je přesně to, co jsme chtěli. Dříve byly na náměstí dvě cukrárny, po jejich uzavření jsme často slýchali, že lidem podobné zařízení chybí. A tak jsme to propojili s vybudováním centra pro výletníky."

Rekonstrukce pravého přízemí domu, ve kterém se Infocentrum nachází, vyšla na 4,7 milionu korun. Tři miliony obec získala od kraje, zbytek pokryla ze svého rozpočtu. Další milion pak vynaložila na vybavení, jako je nábytek, osvětlení, gastrospotřebiče nebo IT.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: "Nová Infokavárna bude propagovat nejen okolí obce, ale i další místa Moravskoslezského kraje. Bude upozorňovat na Technotrasu, například oblíbená úzkokolejka je odsud jen asi pět kilometrů. Kavárna bude také sloužit jako půjčovna elektrokol, takže se milovníkům cyklistiky nabízí například trasa přes Dívčí Hrad nebo stoupání na Rejvíz, na elektrokole to bude určitě moc příjemná projížďka."

Infokavárna ve Městě Albrechtice bude v provozu denně, tedy od pondělí do neděle od 10 do 16 hodin. V zimních měsících bude provoz případně zkrácen, a to od 13 do 16 hodin.

Podpora znevýhodněných oblastí Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj znevýhodněné oblasti Vítkovska a Osoblažska podporuje každoročně, tamním obcím na rozvojové projekty celkově každý rok přispívá přes 20 milionů korun. Tyto peníze obce využívají na zlepšení životních podmínek občanů a posílení infrastruktury. Budují školky, opravují chodníky, staví zdravotnická zařízení nebo místa pro odpočinek a volnočasové aktivity občanů.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Kraj tento dotační program vyhlásil i pro rok 2023, obce si podávaly žádosti od ledna do konce měsíce dubna. Aktuálně jsou žádosti hodnoceny, o udělení dotací rozhodnou krajští zastupitelé nejpozději na zářijovém jednání zastupitelstva. O krajskou podporu se letos v tomto dotačním programu přihlásilo celkem 16 obcí z Vítkovka a Osoblažska, souhrnně si na své projekty požádaly o 32 milionů korun."

Kraj má pro tento program ve svém rozpočtu letos alokováno 20 milionů. Podmínky programu jsou k dispozici na stránkách kraje.

Nahlásit chybu


K tématu

Evropské peníze podpoří volnočasové aktivity v Moravskoslezském kraji

18. června 2023 19:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jedním z důležitých výstupů třídenní návštěvy Monitorovacího výboru Operačního programu Spravedlivá transformace bylo schválení dalších dvou výzev pro čerpání prostředků z Fondu pro spravedlivou transformaci. Za evropské peníze se tak ve 28 obcích na Karvinsku, Frenštátsku a Frýdecko- místecku budou budovat různá veřejná rekreační místa. Díky druhé výzvě pak přibydou na území celého regionu další řemeslné dílny.

Obědy zdarma mohou využít nově i střední školy v Moravskoslezském kraji

10. října 2023 12:50 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj se už sedmým rokem zapojil do projektu Obědy do škol. Nabízí školám, aby si zažádaly o příspěvky na obědy pro děti ze sociálně slabších rodin. Letos mohou mít zdarma obědy kromě dětí z mateřinek a základních škol také středoškoláci. Moravskoslezský kraj na tento projekt získal z evropských zdrojů 63 milionů korun, dalších 7 má alokováno ve svém rozpočtu. Tyto peníze jsou určené na tento a příští školní rok.

Moravskoslezský kraj pomůže obcím nastartovat rozvojové projekty

22. února 2024 15:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj dá obcím peníze na přípravu projektových dokumentací. Výrazně tak zvýší jejich šanci získat prostředky z národních nebo evropských dotačních programů. Na přípravu obecních projektů půjde z krajské pokladny 18,75 milionu korun.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Nová Infokavárna ve Městě Albrechtice potěší turisty i místní
Vydáno 15. května 2023 18:22, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Ve Městě Albrechtice spouští provoz Infokavárna. Sloužit bude nejen turistům, kteří se zde zastaví během výletu na Jesenicko nebo Osoblažsko. Její služby ocení i místní, podobné zařízení ve městě chybělo. Na projekt přispěl Moravskoslezský kraj 3 miliony, a to v rámci podpory znevýhodněných oblastí.

zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: "Město Albrechtice je branou na Jesenicko i Osoblažsko. Až do dneška zde chybělo místo, kde by se turisté dozvěděli, jaké mají v okolí možnosti, koupili si oblíbenou turistickou známku nebo si s dětmi po výletě odpočinuli u kávy a zákusku. Klidná a příjemná kavárna chyběla i místním lidem, proto mě těší, že kraj v rámci dotačního programu Podpora znevýhodněných oblastí Moravskoslezského kraje podpořil i vznik místní Infokavárny."

Kraj na projekt přispěl 3 miliony korun. Infokavárna se nachází v pravé části přízemí památkově chráněného měšťanského domu na náměstí ČSA.

Jana Murová, starostka Města Albrechtice: "Právě tyto prostory byly poslední částí měšťanského domu, který potřeboval rekonstrukci. Zbytek domu včetně historické fasády jsme již opravili v předchozích letech. Díky podpoře Moravskoslezského kraje je teď dům opravdu celý krásný, a navíc slouží lidem, což je přesně to, co jsme chtěli. Dříve byly na náměstí dvě cukrárny, po jejich uzavření jsme často slýchali, že lidem podobné zařízení chybí. A tak jsme to propojili s vybudováním centra pro výletníky."

Rekonstrukce pravého přízemí domu, ve kterém se Infocentrum nachází, vyšla na 4,7 milionu korun. Tři miliony obec získala od kraje, zbytek pokryla ze svého rozpočtu. Další milion pak vynaložila na vybavení, jako je nábytek, osvětlení, gastrospotřebiče nebo IT.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: "Nová Infokavárna bude propagovat nejen okolí obce, ale i další místa Moravskoslezského kraje. Bude upozorňovat na Technotrasu, například oblíbená úzkokolejka je odsud jen asi pět kilometrů. Kavárna bude také sloužit jako půjčovna elektrokol, takže se milovníkům cyklistiky nabízí například trasa přes Dívčí Hrad nebo stoupání na Rejvíz, na elektrokole to bude určitě moc příjemná projížďka."

Infokavárna ve Městě Albrechtice bude v provozu denně, tedy od pondělí do neděle od 10 do 16 hodin. V zimních měsících bude provoz případně zkrácen, a to od 13 do 16 hodin.

Podpora znevýhodněných oblastí Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj znevýhodněné oblasti Vítkovska a Osoblažska podporuje každoročně, tamním obcím na rozvojové projekty celkově každý rok přispívá přes 20 milionů korun. Tyto peníze obce využívají na zlepšení životních podmínek občanů a posílení infrastruktury. Budují školky, opravují chodníky, staví zdravotnická zařízení nebo místa pro odpočinek a volnočasové aktivity občanů.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Kraj tento dotační program vyhlásil i pro rok 2023, obce si podávaly žádosti od ledna do konce měsíce dubna. Aktuálně jsou žádosti hodnoceny, o udělení dotací rozhodnou krajští zastupitelé nejpozději na zářijovém jednání zastupitelstva. O krajskou podporu se letos v tomto dotačním programu přihlásilo celkem 16 obcí z Vítkovka a Osoblažska, souhrnně si na své projekty požádaly o 32 milionů korun."

Kraj má pro tento program ve svém rozpočtu letos alokováno 20 milionů. Podmínky programu jsou k dispozici na stránkách kraje.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037218/nova-infokavarna-ve-meste-albrechtice-potesi-turisty-i-mistni