Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jesenický multižánrový umělecký festival Jes Art zaplnil areál janovického lomu

Celý MS kraj |

Do Janovic u Rýmařova se sjeli umělci z celého regionu na 5. ročník multižánrového uměleckého festivalu Jes Art. Ten představil tvorbu malířů, sochařů, šperkařů, řezbářů i mnoha dalších amatérských umělců.

Návštěvníci si umělecké předměty mohli nejen prohlédnout, ale i zakoupit nebo si vyzkoušet jejich výrobu.

Lída Ondrašíková, malířka a hlavní organizátorka: „Jsou tady umělci, malíři, sochaři,máme tady uměleckého kováře, uměleckého slévače, je tady spousta šperkařů, módní doplňky, každý si tady najde něco zajímavého."

Kateřina Olejníčková, malířka a keramička: „Tak tady si můžou lidi vyzkoušet točení na hrnčířském kruhu, potom tady mám na ukázku nějakou keramiku vlastní a ještě obrazy, krajiny, převážně z Jeseníků, někdy i dál, z Rychlebských hor často.“

Zdeněk Chroboczek, výrobky z kůže a dřeva: „Tak určitě se můžete podívat na práce s kůží, protože, mě to přijde, že to je nejkrásnější práce, která může být pro člověka, který chce něco kutit. Takže mám tady toulce, mám tady ochrany pro ty lukostřelce na ruku, popřípadě pouzdra na dýky, malinká čutorka na něco buď ostrého nebo na čajík, ale mám tady i kusy přívěsků ze dřeva, motýlky ze dřeva, kabelky kožené, takže stačí se jenom potom podívat, každý si určitě něco vybere.“

Titus Angyal, umělecký kovář: „Vyučil jsem se kovářem, stal jsem se kovářem a dělám kováře. To je asi tak vše. A když ta moje díla nemluví za sebe, tak je to zbytečná snaha.“

Zuzana Nesétová, KiVi Wear Rýmařov: „Dobrý den, zabýváme se výrobou šitého oblečení. Máme tady korunky klasické kolové sukýnky, dámské tepláky a dámské sukně, čelenky.“

Ondřej Plánka, řezbář: „Máme tady dřevěné šperky. Na šperk na nějaké vyřezávané věci bude určitě lepší nějaké měkčí dřevo, na nějaký, aby to vydrželo, je lepší třeba nějaké tvrdší dřevo, tropické třeba.“

Ladislav „Gin“ Šín, provozovatel kempu a výtvarník: „Jelikož jsem vlastně původcem značky Moravská mincovna, tak se snažím vystavovat ty naše výrobky. Je to poutavá sběratelská hra s medailemi stamp, s mincemi stamp, které vlastně provází lidi po celé České republice, hraje se s nimi úžasná dobrodružná sběratelská hra, takže stačí sledovat naše stránky.“

Lída Ondrašíková, malířka a hlavní organizátorka: „Já tady letos vystavuji svoje ilustrátorské projekty, ilustrovala jsem druhou knížku, takže tady mám ilustrace do té knihy, je to knížka pro děti o dinosaurech a pak ještě karty příběhů, zase koučovací projekt.“

Za 5 let existence se festival stále rozvíjí a účast umělců je rok od roku bohatší.

Ladislav „Gin“ Šín, provozovatel kempu a výtvarník: „Každý rok ti umělci nám tady přibývají a člověk je rád, že to má nějaký vývoj. Je to samozřejmě i o tradici, je to pátý ročník, takže díky tomu snad nás tady bude čím dál víc."
Nahlásit chybu


K tématu

Jes Art, umělecký multižánrový festival se konal již popáté za velké účastni umělců reionu

5. června 2023 11:37 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Do Janovic u Rýmařova se sjeli umělci z celého regionu na 5. ročník multižánrového uměleckého festivalu Jes Art. Ten představil tvorbu malířů, sochařů, šperkařů, řezbářů i mnoha dalších amatérských umělců.

Velká cena Indiana, mezinárodní mistrovství v ovládání biče, nože a sekery, se v Janovicích konala již pošestadvacáté

8. srpna 2023 9:26 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Práskání bičem a svist vržených nožů a seker se po celý víkend rozléhal o areálem kempu Indiana v Janovicích u Rýmařova. Na 26. ročníku Velké ceny Indiana si změřili síly a dovednosti účastníci ze čtyřech evropských zemí.

Mistrovství ČR v koloběhu a 1. kolo republikové soutěže Rolo liga proběhlo v Rýmařově i za účasti několika mistrů světa

28. května 2023 23:18 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Do Rýmařova se sjeli nadšenci koloběhu. Závody na sportovních koloběžkách existují již 50 let a Česká reprezentace patří k nejlepším na světě. Pořadatelé vybrali krásnou horskou trať různých délek i obtížností.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Jesenický multižánrový umělecký festival Jes Art zaplnil areál janovického lomu
Vydáno 1. června 2023 9:04, Celý MS kraj, Karel Soukop
Do Janovic u Rýmařova se sjeli umělci z celého regionu na 5. ročník multižánrového uměleckého festivalu Jes Art. Ten představil tvorbu malířů, sochařů, šperkařů, řezbářů i mnoha dalších amatérských umělců.

Návštěvníci si umělecké předměty mohli nejen prohlédnout, ale i zakoupit nebo si vyzkoušet jejich výrobu.

Lída Ondrašíková, malířka a hlavní organizátorka: „Jsou tady umělci, malíři, sochaři,máme tady uměleckého kováře, uměleckého slévače, je tady spousta šperkařů, módní doplňky, každý si tady najde něco zajímavého."

Kateřina Olejníčková, malířka a keramička: „Tak tady si můžou lidi vyzkoušet točení na hrnčířském kruhu, potom tady mám na ukázku nějakou keramiku vlastní a ještě obrazy, krajiny, převážně z Jeseníků, někdy i dál, z Rychlebských hor často.“

Zdeněk Chroboczek, výrobky z kůže a dřeva: „Tak určitě se můžete podívat na práce s kůží, protože, mě to přijde, že to je nejkrásnější práce, která může být pro člověka, který chce něco kutit. Takže mám tady toulce, mám tady ochrany pro ty lukostřelce na ruku, popřípadě pouzdra na dýky, malinká čutorka na něco buď ostrého nebo na čajík, ale mám tady i kusy přívěsků ze dřeva, motýlky ze dřeva, kabelky kožené, takže stačí se jenom potom podívat, každý si určitě něco vybere.“

Titus Angyal, umělecký kovář: „Vyučil jsem se kovářem, stal jsem se kovářem a dělám kováře. To je asi tak vše. A když ta moje díla nemluví za sebe, tak je to zbytečná snaha.“

Zuzana Nesétová, KiVi Wear Rýmařov: „Dobrý den, zabýváme se výrobou šitého oblečení. Máme tady korunky klasické kolové sukýnky, dámské tepláky a dámské sukně, čelenky.“

Ondřej Plánka, řezbář: „Máme tady dřevěné šperky. Na šperk na nějaké vyřezávané věci bude určitě lepší nějaké měkčí dřevo, na nějaký, aby to vydrželo, je lepší třeba nějaké tvrdší dřevo, tropické třeba.“

Ladislav „Gin“ Šín, provozovatel kempu a výtvarník: „Jelikož jsem vlastně původcem značky Moravská mincovna, tak se snažím vystavovat ty naše výrobky. Je to poutavá sběratelská hra s medailemi stamp, s mincemi stamp, které vlastně provází lidi po celé České republice, hraje se s nimi úžasná dobrodružná sběratelská hra, takže stačí sledovat naše stránky.“

Lída Ondrašíková, malířka a hlavní organizátorka: „Já tady letos vystavuji svoje ilustrátorské projekty, ilustrovala jsem druhou knížku, takže tady mám ilustrace do té knihy, je to knížka pro děti o dinosaurech a pak ještě karty příběhů, zase koučovací projekt.“

Za 5 let existence se festival stále rozvíjí a účast umělců je rok od roku bohatší.

Ladislav „Gin“ Šín, provozovatel kempu a výtvarník: „Každý rok ti umělci nám tady přibývají a člověk je rád, že to má nějaký vývoj. Je to samozřejmě i o tradici, je to pátý ročník, takže díky tomu snad nás tady bude čím dál víc."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037433/jesenicky-multizanrovy-umelecky-festival-jes-art-zaplnil-areal-janovickeho-lomu