Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mrtvá mláďata zvířat na posečených polích kolem Petrovic u Karviné

Celý MS kraj |

Na sociální síti se objevily smutné fotografie mrtvých srnčat a další zvěře i ptáků. Pocházejí z pole u Petrovic u Karviné. Zvířata bohužel přišla o život při sečení trávy, kterou zřejmě zemědělci dopředu nenahlásili.

Doslova rozsekaná mláďata srnčat poházená po poli v Závadě, místní části Petrovic u Karviné. Takový pohled se naskytl v úterý 30. května paní Anně, která se nedávno zapojila do projektu dobrovolníků, kteří chtějí pomáhat vyhánět zvířata z polí před sečí.

Anna K.: "Viděla jsem čerstvě posekané pole, tak jsem se tam šla podívat, jestli náhodou tam není nějaké přeživší. A to bylo poprvé v životě, kdy jsem viděla rozsekaná mláďata. Nejenom srnčat, ale i křepelky s vajíčky, malého zajíce, i slepice tam byla. Takže jsem byla v šoku. A druhý den další pole a těch polí během včerejška bylo několik. Já jsem byla schopna projít jenom dvě, protože jsem na to sama. Tam jsem našla další srnčata."

Zvířata vyfotila a fotografie s upozorněním, že je třeba takovým událostem předcházet, umístila na sociální síť. Tam vzbudily za 24 hodin poměrně intenzivní emoce a diskuzi. Za nedbalé jednání, při kterém dojde k poranění či usmrcení srnčat, hrozí pokuta až deset tisíc korun. Ale dá se například uvažovat i o týrání zvířat, protože spousta zvěře není zabita na místě, ale je zmrzačena a umírá v bolestech mnohem později.

Ministerstvo zemědělství ČR: "Je možné oslovit orgán státní správy myslivosti - tedy nejbližší obec s rozšířenou působností. Pokutu ukládá orgán státní myslivosti, který nejprve prošetří případné podněty."

Odkaz na jeden z diskutovaných příspěvků, který není pro slabší povahy

Zemědělci mají ze zákona povinnost hlásit myslivcům velké seče trávy. Myslivci zas musí projít pole, aby zachránili zvířata. Bohužel ne vždy tato spolupráce funguje.

Anna K.: "Nikdy jsem si v naší obci nevšimla, že by myslivci nebo jiní dobrovolníci ta pole prohledávali. Ať už před senosečí nebo po. Co jsem slyšela, tak zítra a celý víkend se má sekat. My nikdo nevíme kde, nikdo nám nedal vědět. A to mi potvrdil i zdejší myslivec, který je v rámci spolku připravený do pole vyrazit."
Lubomír Hajný, myslivecký hospodář z Frýdecko-Místecka: "Předtím než zemědělci vjedou na pole, tak jsou povinni myslivci podat informaci kdy a kde budou sekat. A zároveň ten myslivec a uživatel honitby má povinnost udělat opatření na zabránění škodám na zvěři. To znamená, že tu louku musí projít nebo vymyslet nějakou jinou metodu, aby vyhnal co nejvíce zvěře. Nejdůležitější je ta spolupráce, protože ten zemědělec, když to nenahlásí, tak myslivec následně nemůže jít ani do té louky." 

Česká zemědělská univerzita v Praze, Ministerstvo životního prostředí ČR a další partneři, za aktivní účasti myslivců a dobrovolníků z řad veřejnosti vytvořili portál Senoseč Online, který pomáhá jednoduše propojovat zemědělce, myslivce a dobrovolníky.

Lubomír Hajný, myslivecký hospodář z Frýdecko-Místecka: "Pomoc dobrovolníků je určitě vítaná, ale musí být v kooperaci s myslivci a zemědělci. Když se seče na více místech a přijde deset dobrovolníků, tak je to vítaná záležitost. Typický příklad od nás byl včera v honitbě, kdy nás přišlo hodně jako myslivců, ale sekalo se na více lokalitách, tak jsme měli 12 dobrovolníků. U nás to funguje tak, že den před sečí rozhazujeme pachové plašiče, procházíme tu lokalitu a vyháníme tu zvěř. A ráno potom vyjede ten zemědělský stroj a ještě se to kontroluje a prochází."

Zachraňovat mláďata a další zvířata je nyní připravena i paní Anna, která je registrována jako dobrovolník právě na portálu Senoseč Online.

Anna K.: "Teď mi přišla první SMS z Českého Těšína, což není u nás, ale je to kousek. Takže v sobotu v 8:00 hodin ráno tam máme sraz s mysliveckým spolkem a dalšími dobrovolníky. A budeme prohledávat obrovská pole před sečí."

Ministerstvo zemědělství v rámci ochrany zvířat při seči poskytuje zemědělcům dotace na plašiče nebo nově na signální zařízení, které upozorní, že se v poli schovává mládě.

Zdeněk Nekula, ministr zemědělství (KDU-ČSL): "Na pořízení a instalaci plašičů dáváme myslivcům 2 tisíce korun na jeden kus a 150 hektarů zemědělské půdy. Novinkou letošního roku je dotace pro zemědělce na zařízení pro identifikaci zvířat v porostu."

Někteří dobrovolníci používají při vyhánění zvěře z polí také speciální drony s termovizí.

Nahlásit chybu


K tématu

Mladý rys zraněný po souboji se psem v Dobré uhynul

23. prosince 2023 11:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přes snahu odborníků ze Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích se nepodařilo udržet při životě mládě rysa ostrovida. To se počátkem prosince zřejmě odloučilo od matky a na toulce svedlo souboj se psem u stavení v obci Dobrá na Frýdecko-Místecku.

Na zahradě domu v Dobré se objevilo mládě rysa, ze stromu ho odchytli hasiči a ochránci přírody

6. prosince 2023 18:07 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Odborníci ze záchranné stanice živočichů v Bartošovicích zasahovali spolu s hasiči v Dobré u Frýdku-Místku. Obyvatelům tamního domu se totiž na zahradu dostalo mládě rysa. Zvíře se dostalo do souboje se psem a následně vylezlo na strom. Odtud ho museli ochránci přírody odchytnout ve spolupráci s hasiči. Zvíře je teď v péči odborníků.

Havířovský útulek poprvé nemusel ani jednou vyjíždět na odchyt během silvestrovské noci

3. ledna 2024 20:45 | Havířov | Bára Kelnerová

Období Vánoc patří v útulku v Havířově k těm zátěžovým. Ošetřovatelé vždy vyjíždějí k mnoha odchytům. Největší nápor je pak o silvestrovské noci. Letošní rok však všechny překvapil


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Včera 10:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Včera 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Provoz na D1 před Ostravou půl roku omezí oprava mostu, další se opravuje v opačném směru

Nejbližších 5 měsíců budou muset řidiči strpět omezení na dálnici D1, kde na 340. kilometru ve směru na Ostravu probíhá celková rekonstrukce mostů.

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

Včera 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

V archeoparku se lidé seznámili s bohy a démony Slovanů

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi se mohli seznámit s Bohy a démony, kteří kdysi provázeli životem Slovany. Přednášku zpestřila ukázka replik nálezů z celé Evropy.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

14. dubna 2024 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

14. dubna 2024 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Mrtvá mláďata zvířat na posečených polích kolem Petrovic u Karviné
Vydáno 1. června 2023 17:09, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Na sociální síti se objevily smutné fotografie mrtvých srnčat a další zvěře i ptáků. Pocházejí z pole u Petrovic u Karviné. Zvířata bohužel přišla o život při sečení trávy, kterou zřejmě zemědělci dopředu nenahlásili.

ilustrační snímek; zdroj foto: pixabay.com

Doslova rozsekaná mláďata srnčat poházená po poli v Závadě, místní části Petrovic u Karviné. Takový pohled se naskytl v úterý 30. května paní Anně, která se nedávno zapojila do projektu dobrovolníků, kteří chtějí pomáhat vyhánět zvířata z polí před sečí.

Anna K.: "Viděla jsem čerstvě posekané pole, tak jsem se tam šla podívat, jestli náhodou tam není nějaké přeživší. A to bylo poprvé v životě, kdy jsem viděla rozsekaná mláďata. Nejenom srnčat, ale i křepelky s vajíčky, malého zajíce, i slepice tam byla. Takže jsem byla v šoku. A druhý den další pole a těch polí během včerejška bylo několik. Já jsem byla schopna projít jenom dvě, protože jsem na to sama. Tam jsem našla další srnčata."

Zvířata vyfotila a fotografie s upozorněním, že je třeba takovým událostem předcházet, umístila na sociální síť. Tam vzbudily za 24 hodin poměrně intenzivní emoce a diskuzi. Za nedbalé jednání, při kterém dojde k poranění či usmrcení srnčat, hrozí pokuta až deset tisíc korun. Ale dá se například uvažovat i o týrání zvířat, protože spousta zvěře není zabita na místě, ale je zmrzačena a umírá v bolestech mnohem později.

Ministerstvo zemědělství ČR: "Je možné oslovit orgán státní správy myslivosti - tedy nejbližší obec s rozšířenou působností. Pokutu ukládá orgán státní myslivosti, který nejprve prošetří případné podněty."

Odkaz na jeden z diskutovaných příspěvků, který není pro slabší povahy

Zemědělci mají ze zákona povinnost hlásit myslivcům velké seče trávy. Myslivci zas musí projít pole, aby zachránili zvířata. Bohužel ne vždy tato spolupráce funguje.

Anna K.: "Nikdy jsem si v naší obci nevšimla, že by myslivci nebo jiní dobrovolníci ta pole prohledávali. Ať už před senosečí nebo po. Co jsem slyšela, tak zítra a celý víkend se má sekat. My nikdo nevíme kde, nikdo nám nedal vědět. A to mi potvrdil i zdejší myslivec, který je v rámci spolku připravený do pole vyrazit."
Lubomír Hajný, myslivecký hospodář z Frýdecko-Místecka: "Předtím než zemědělci vjedou na pole, tak jsou povinni myslivci podat informaci kdy a kde budou sekat. A zároveň ten myslivec a uživatel honitby má povinnost udělat opatření na zabránění škodám na zvěři. To znamená, že tu louku musí projít nebo vymyslet nějakou jinou metodu, aby vyhnal co nejvíce zvěře. Nejdůležitější je ta spolupráce, protože ten zemědělec, když to nenahlásí, tak myslivec následně nemůže jít ani do té louky." 

Česká zemědělská univerzita v Praze, Ministerstvo životního prostředí ČR a další partneři, za aktivní účasti myslivců a dobrovolníků z řad veřejnosti vytvořili portál Senoseč Online, který pomáhá jednoduše propojovat zemědělce, myslivce a dobrovolníky.

Lubomír Hajný, myslivecký hospodář z Frýdecko-Místecka: "Pomoc dobrovolníků je určitě vítaná, ale musí být v kooperaci s myslivci a zemědělci. Když se seče na více místech a přijde deset dobrovolníků, tak je to vítaná záležitost. Typický příklad od nás byl včera v honitbě, kdy nás přišlo hodně jako myslivců, ale sekalo se na více lokalitách, tak jsme měli 12 dobrovolníků. U nás to funguje tak, že den před sečí rozhazujeme pachové plašiče, procházíme tu lokalitu a vyháníme tu zvěř. A ráno potom vyjede ten zemědělský stroj a ještě se to kontroluje a prochází."

Zachraňovat mláďata a další zvířata je nyní připravena i paní Anna, která je registrována jako dobrovolník právě na portálu Senoseč Online.

Anna K.: "Teď mi přišla první SMS z Českého Těšína, což není u nás, ale je to kousek. Takže v sobotu v 8:00 hodin ráno tam máme sraz s mysliveckým spolkem a dalšími dobrovolníky. A budeme prohledávat obrovská pole před sečí."

Ministerstvo zemědělství v rámci ochrany zvířat při seči poskytuje zemědělcům dotace na plašiče nebo nově na signální zařízení, které upozorní, že se v poli schovává mládě.

Zdeněk Nekula, ministr zemědělství (KDU-ČSL): "Na pořízení a instalaci plašičů dáváme myslivcům 2 tisíce korun na jeden kus a 150 hektarů zemědělské půdy. Novinkou letošního roku je dotace pro zemědělce na zařízení pro identifikaci zvířat v porostu."

Někteří dobrovolníci používají při vyhánění zvěře z polí také speciální drony s termovizí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037527/mrtva-mladata-zvirat-na-posecenych-polich-kolem-petrovic-u-karvine