Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj dá 2 miliony korun na sociální podnikání

Celý MS kraj |

Krajští zastupitelé rozdělili bezmála 2 miliony korun na sociální podnikání v regionu. Moravskoslezský kraj tak i letos přispěje k zaměstnávání osob s tělesným nebo sociálním znevýhodněním. Krajské peníze poslouží na nákup vybavení sociálních podniků nebo stavební úpravy chráněných pracovišť.

Cílem programu na podporu sociálního podnikání je kromě pomoci potřebným také rozvoj regionu z hlediska sociální soudržnosti a podpora aktivních podnikatelů, kteří se svému podnikání dávají sociální přesah.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK pro sociální záležitosti: "Úspěšní žadatelé využijí příspěvek od kraje například na nákup průmyslového vyšívacího stroje, elektricky nastavitelného stolu, automobilu, pokosové pily, lednice s mrazícím boxem, chladících vitrín, na stavební úpravy provozovny, ale také třeba na úpravy stávajícího fotovoltaického systému."

O krajskou dotaci mohly požádat sociální podniky sdružené v Klastru sociálních inovací a podniků – SINEC.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Například Charita Opava bude moci díky stavebním úpravám chráněného pracoviště zlepšit pracovní podmínky zrakově znevýhodněných zaměstnanců a současně poskytnout vysoce kvalitní rehabilitační služby. Tím pomůže zajistit konkurenceschopnost podniku a tím udržet práci pro nevidomé nebo silně slabozraké zaměstnance. Sociální podnik AREVAL využije dotaci na nákup materiálu k tisku na textil, elektricky nastavitelného stolu, digitalizačního skeneru, počítačových sestav, pokosové pily a servis a údržbu strojů a zařízení."
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK pro sociální záležitosti: "Moravskoslezský kraj podpoří například i společnost ANIMA VIVA, která se mimo jiné zabývá i provozem kavárny, ve které pracují lidé se zdravotním postižením. Z krajského příspěvku si pořídí chladící zařízení nebo třeba šokový ochlazovač. To jim usnadní dodržovat hygienické parametry a předejít tak případným pokutám hygieniků."

Krajští zastupitelé také podpořili projekt na úpravu již instalovaného fotovoltaického systému sociálního podniku TRIANON, dojde tak k výrazně efektivnějšímu využití energie a zároveň se zvýší podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energií dvou chráněných provozů ve kterých spolek dlouhodobě zaměstnává 30 osob se zdravotním postižením. Projekt tak má pozitivní vliv jak na finanční zdraví sociálního podniku, tak na životní prostředí.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava podpoří i letos rozvoj sociálních aktivit a služeb ve městě

30. června 2023 16:23 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Už od roku 2012 podporuje Ostrava prostřednictvím dotačního titulu Loterie rozvoj sociálních služeb. Zastupitelé na svém červnovém zasedání schválili podporu 29 projektů v celkové částce 5,5 milionů korun. Finance budou užity k úhradě rekonstrukcí, oprav a udržování objektů, pořízení automobilů k zajištění sociálních služeb i kompenzačních pomůcek pro zdravotně handicapované klienty a seniory.

Ostrava v rámci ozdravných pobytů zvyšuje příspěvek na jedno dítě

20. září 2023 15:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Speciální městský fond, který přispívá ostravským dětem základních a mateřských škol na pobyty na čerstvém vzduchu během topné sezóny, existuje v Ostravě již od roku 2010. Za jeho fungování byl zájem o takzvané ozdravné pobyty kontinuálně velmi vysoký. Aktuálně dochází k navýšení příspěvku na jedno dítě a pobyt z 6 na 7,5 tisíce korun, což si vyžádalo změnu Statutu Fondu, kterou schválili zastupitelé.

Evropské peníze podpoří volnočasové aktivity v Moravskoslezském kraji

18. června 2023 19:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jedním z důležitých výstupů třídenní návštěvy Monitorovacího výboru Operačního programu Spravedlivá transformace bylo schválení dalších dvou výzev pro čerpání prostředků z Fondu pro spravedlivou transformaci. Za evropské peníze se tak ve 28 obcích na Karvinsku, Frenštátsku a Frýdecko- místecku budou budovat různá veřejná rekreační místa. Díky druhé výzvě pak přibydou na území celého regionu další řemeslné dílny.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Dnes 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

Včera 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Včera 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Včera 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Moravskoslezský kraj dá 2 miliony korun na sociální podnikání
Vydáno 15. června 2023 21:33, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Krajští zastupitelé rozdělili bezmála 2 miliony korun na sociální podnikání v regionu. Moravskoslezský kraj tak i letos přispěje k zaměstnávání osob s tělesným nebo sociálním znevýhodněním. Krajské peníze poslouží na nákup vybavení sociálních podniků nebo stavební úpravy chráněných pracovišť.

zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Cílem programu na podporu sociálního podnikání je kromě pomoci potřebným také rozvoj regionu z hlediska sociální soudržnosti a podpora aktivních podnikatelů, kteří se svému podnikání dávají sociální přesah.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK pro sociální záležitosti: "Úspěšní žadatelé využijí příspěvek od kraje například na nákup průmyslového vyšívacího stroje, elektricky nastavitelného stolu, automobilu, pokosové pily, lednice s mrazícím boxem, chladících vitrín, na stavební úpravy provozovny, ale také třeba na úpravy stávajícího fotovoltaického systému."

O krajskou dotaci mohly požádat sociální podniky sdružené v Klastru sociálních inovací a podniků – SINEC.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Například Charita Opava bude moci díky stavebním úpravám chráněného pracoviště zlepšit pracovní podmínky zrakově znevýhodněných zaměstnanců a současně poskytnout vysoce kvalitní rehabilitační služby. Tím pomůže zajistit konkurenceschopnost podniku a tím udržet práci pro nevidomé nebo silně slabozraké zaměstnance. Sociální podnik AREVAL využije dotaci na nákup materiálu k tisku na textil, elektricky nastavitelného stolu, digitalizačního skeneru, počítačových sestav, pokosové pily a servis a údržbu strojů a zařízení."
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK pro sociální záležitosti: "Moravskoslezský kraj podpoří například i společnost ANIMA VIVA, která se mimo jiné zabývá i provozem kavárny, ve které pracují lidé se zdravotním postižením. Z krajského příspěvku si pořídí chladící zařízení nebo třeba šokový ochlazovač. To jim usnadní dodržovat hygienické parametry a předejít tak případným pokutám hygieniků."

Krajští zastupitelé také podpořili projekt na úpravu již instalovaného fotovoltaického systému sociálního podniku TRIANON, dojde tak k výrazně efektivnějšímu využití energie a zároveň se zvýší podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energií dvou chráněných provozů ve kterých spolek dlouhodobě zaměstnává 30 osob se zdravotním postižením. Projekt tak má pozitivní vliv jak na finanční zdraví sociálního podniku, tak na životní prostředí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037739/moravskoslezsky-kraj-da-2-miliony-korun-na-socialni-podnikani