Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Evropské peníze podpoří volnočasové aktivity v Moravskoslezském kraji

Celý MS kraj |

Jedním z důležitých výstupů třídenní návštěvy Monitorovacího výboru Operačního programu Spravedlivá transformace bylo schválení dalších dvou výzev pro čerpání prostředků z Fondu pro spravedlivou transformaci. Za evropské peníze se tak ve 28 obcích na Karvinsku, Frenštátsku a Frýdecko- místecku budou budovat různá veřejná rekreační místa. Díky druhé výzvě pak přibydou na území celého regionu další řemeslné dílny.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Delegaci také zajímaly připravované strategické projekty kraje a velmi ocenili jejich připravenost. Do výzvy operačního programu podalo žádost už deset ze třinácti krajem doporučených projektů a další se připravují. Členům monitorovacího výboru jsme taky ukázali některé lokality, ve kterých strategické projekty plánujeme. Prošli jsme si společně pohornickou krajinu, navštívili bývalý důl Gabriela, jehož rekonstrukce je součástí projektu POHO park. Také jsme je vzali přímo na místo, kde by jednou měl stát EDEN Silesia. Jsem rád, že jsme jim projekty mohli přiblížit přímo v terénu, je to určitě lepší, než kdyby je posuzovali jen od stolu."

Monitorovací výbor také navštívil nový City Campus Ostravské univerzity, kde mu byly představeny strategické projekty regionálních univerzit. Tedy LERCO, REFRESH, CEPIS a EDEN Silesia, které kromě podpory excelentního výzkumu v regionu přinesou nové obory pro studenty, pracovní místa pro místní lidi a v dlouhodobém horizontu mají ambici zastavit odliv mladých mozků z kraje.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Na samotném zasedání monitorovacího výboru pak byla odsouhlasena kritéria pro nové dvě výzvy, které od podzimu tohoto roku přinesou do kraje minimálně 400 milionů korun na vybudování veřejných rekreačních míst a dalších 200 milionů na výstavbu řemeslných dílen."
Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Ve 28 obcích na Karvinsku, Frenštátsku a Frýdecko-místecku vyrostou za evropské peníze sportoviště, kempy, přírodní koupaliště nebo komunitní centra a další veřejná infrastruktura na bývalých brownfieldech. Tyto projekty nabídnou atraktivní využití volného času pro místní lidi, přivedou do lokality další návštěvníky a celkově posílí místní ekonomiku. O dotaci na vznik řemeslných dílen, které jsou mezi lidmi stále oblíbenější, si pak budou moci žádat obce a podniky z území celého kraje. Tyto řemeslné dílny využívají nejen kutilové a nově vznikající firmy, jsou to i oblíbená místa pro setkávání a posilování komunitního života."

Monitorovací výbor Operačního programu Spravedlivá transformace je orgán, který vykonává dohled nad operačním program a schvaluje důležité dokumenty jako jsou metodiky či kritéria pro připravované výzvy. Monitorovací výbor se skládá ze 60 lidí včetně zástupců řídícího orgánu Ministerstva životního prostředí, zprostředkujícího subjektu Státního fondu životního prostředí a zástupců partnerů (ministerstev, krajů, obcí, nestátních neziskových organizací, profesních organizací apod.). Evropská komise se účastní činnosti monitorovacího výboru jako poradce.

Všech 13 strategických projektů z regionu je na stránkách Hrajemskrajem.
.

Nahlásit chybu


K tématu

Moravskoslezský kraj dá letos na kulturní akce 54 milionů korun

10. března 2024 20:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos přispěje Moravskoslezský kraj na nejrůznější akce, které obohatí kulturní dění v regionu. Na 84 projektů půjde z krajského rozpočtu 54 milionů korun. Podporu získaly menší místní festivaly a přehlídky, ale také velké akce nadregionálního významu. Další 2 miliony krajští zastupitelé přiklepli produkci celovečerní pohádky Zlatovláska, která se bude natáčet na hradě Sovinec.

Projekt Corrency dál přispívá dětem ze Slezské Ostravy na kroužky

8. srpna 2023 10:58 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Rodiče ze Slezské Ostravy mohou opět žádat o příspěvek na mimoškolní aktivity svých dětí. Projekt Corrency vstoupil od začátku měsíce do druhé etapy. V každé z nich je možné získat 500 korun. Stačí se zaregistrovat přes internet a vybrat si, do jakého kroužku bude dítě chodit.

Moravskoslezský kraj pomůže obcím nastartovat rozvojové projekty

22. února 2024 15:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj dá obcím peníze na přípravu projektových dokumentací. Výrazně tak zvýší jejich šanci získat prostředky z národních nebo evropských dotačních programů. Na přípravu obecních projektů půjde z krajské pokladny 18,75 milionu korun.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V Bruntále byla zahájena realizace největší investice v jeho novodobé historii – příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

11. dubna 2024 11:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Nový hejtman se sešel s odboráři a zástupci Liberty. Zaměstnanci už berou jen 70 procent mzdy

Setkání nového hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci hutě Liberty nepřineslo nic nového. Situace je stále najatá a každý týden pouze přichází informace, že se nástup pracovníků o týden odkládá. Jasněji by mohlo být po schůzce členů vlády s majitelem huti v Praze.

Evropské peníze podpoří volnočasové aktivity v Moravskoslezském kraji
Vydáno 18. června 2023 19:12, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Jedním z důležitých výstupů třídenní návštěvy Monitorovacího výboru Operačního programu Spravedlivá transformace bylo schválení dalších dvou výzev pro čerpání prostředků z Fondu pro spravedlivou transformaci. Za evropské peníze se tak ve 28 obcích na Karvinsku, Frenštátsku a Frýdecko- místecku budou budovat různá veřejná rekreační místa. Díky druhé výzvě pak přibydou na území celého regionu další řemeslné dílny.

POHO Park Gabriela; zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Delegaci také zajímaly připravované strategické projekty kraje a velmi ocenili jejich připravenost. Do výzvy operačního programu podalo žádost už deset ze třinácti krajem doporučených projektů a další se připravují. Členům monitorovacího výboru jsme taky ukázali některé lokality, ve kterých strategické projekty plánujeme. Prošli jsme si společně pohornickou krajinu, navštívili bývalý důl Gabriela, jehož rekonstrukce je součástí projektu POHO park. Také jsme je vzali přímo na místo, kde by jednou měl stát EDEN Silesia. Jsem rád, že jsme jim projekty mohli přiblížit přímo v terénu, je to určitě lepší, než kdyby je posuzovali jen od stolu."

Monitorovací výbor také navštívil nový City Campus Ostravské univerzity, kde mu byly představeny strategické projekty regionálních univerzit. Tedy LERCO, REFRESH, CEPIS a EDEN Silesia, které kromě podpory excelentního výzkumu v regionu přinesou nové obory pro studenty, pracovní místa pro místní lidi a v dlouhodobém horizontu mají ambici zastavit odliv mladých mozků z kraje.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Na samotném zasedání monitorovacího výboru pak byla odsouhlasena kritéria pro nové dvě výzvy, které od podzimu tohoto roku přinesou do kraje minimálně 400 milionů korun na vybudování veřejných rekreačních míst a dalších 200 milionů na výstavbu řemeslných dílen."
Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Ve 28 obcích na Karvinsku, Frenštátsku a Frýdecko-místecku vyrostou za evropské peníze sportoviště, kempy, přírodní koupaliště nebo komunitní centra a další veřejná infrastruktura na bývalých brownfieldech. Tyto projekty nabídnou atraktivní využití volného času pro místní lidi, přivedou do lokality další návštěvníky a celkově posílí místní ekonomiku. O dotaci na vznik řemeslných dílen, které jsou mezi lidmi stále oblíbenější, si pak budou moci žádat obce a podniky z území celého kraje. Tyto řemeslné dílny využívají nejen kutilové a nově vznikající firmy, jsou to i oblíbená místa pro setkávání a posilování komunitního života."

Monitorovací výbor Operačního programu Spravedlivá transformace je orgán, který vykonává dohled nad operačním program a schvaluje důležité dokumenty jako jsou metodiky či kritéria pro připravované výzvy. Monitorovací výbor se skládá ze 60 lidí včetně zástupců řídícího orgánu Ministerstva životního prostředí, zprostředkujícího subjektu Státního fondu životního prostředí a zástupců partnerů (ministerstev, krajů, obcí, nestátních neziskových organizací, profesních organizací apod.). Evropská komise se účastní činnosti monitorovacího výboru jako poradce.

Všech 13 strategických projektů z regionu je na stránkách Hrajemskrajem.
.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037792/evropske-penize-podpori-volnocasove-aktivity-v-moravskoslezskem-kraji