Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zkušená porodní asistentka radí budoucím maminkám z Rýmařovska

Celý MS kraj |

Co vše se stane během devíti měsíců těhotenství? Jak se v těhotenství stravovat a cvičit? Co čekat u porodu? Na tyto i další otázky odpovídá na pravidelných setkáních s budoucími rodiči z Rýmařovska zkušená porodní asistentka krnovské porodnice Blanka Lunerová.

Setkání se konají každé první pondělí v měsíci přímo v Rýmařově v příjemném prostředí kavárny Turistických známek od 16:00 do 18:00. Vstup je zdarma. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu, popř. přijít i bez předchozí registrace.

Blanka Lunerová, porodní asistentka: "Na každou přednášku připravím jedno téma o těhotenství, porodu nebo šestinedělí. Porodní plán, bonding, různé varianty porodů, relaxační polohy při porodu, kojení a další. Nechci ale, abych si jen stoupla před lidi a hodinu něco povídala. Proto je samotná přednáška pouze základním kamenem našich setkání, mnohem větší důraz kladu na individuální přístup. Po mém krátkém úvodu si tak společně s rodiči povídáme o tom, co je v danou chvíli zajímá nebo trápí nejvíce. Díky tomu mohu pomoci a poradit jak mamince na začátku těhotenství, tak i té, kterou porod čeká za pár dní nebo týdnů, ale i rodičům, kterým se miminko už narodilo."

Teorie vs. praxe

Rodiče z Rýmařovska se na přednášky rádi vrací, i když nového člena rodiny již přivítali na světě.

Blanka Lunerová, porodní asistentka: "Jsem ráda, že se vrací k nám i ženy, které mají porod za sebou. Povídáme si s novopečenými maminkami o jejich konkrétním zážitku z porodu, co se jim osvědčilo, co bylo jinak, než předpokládaly a podobně. Totéž se týká i osobních zkušeností s kojením. Maminky tak neslyší jen teorii ode mě."

Prohlídka porodnice

Porodní asistentka velmi dobře ví, jak důležitou roli hraje i znalost prostředí, ve kterém bude porod probíhat. Proto posluchačkám svých přednášek nabízí také možnost individuální prohlídky porodnice.

Blanka Lunerová, porodní asistentka: "Maminky s povděkem přijímají, že půjdou rodit tam, kde někoho už znají. I ty, které na kurzu měly z porodu velké obavy, pak byly klidné, protože už porodnici znaly a cítily se jistější. Jsem ráda, že mám velkou podporu naší vrchní sestry, paní Petřekové a celého týmu porodnice i novorozeneckého oddělení."

Když se sejde celá rodina

Mezi posluchači zajímavých přednášek nejsou jen těhotné ženy, ale také jejich blízcí – nastávající tatínci nebo babičky.

Blanka Lunerová, porodní asistentka: "Babičky nám vypráví své zážitky, porovnáváme, jak se porodnictví změnilo. Tatínkové zase mají většinou obavy, jaká bude jejich role u porodu. Uklidňuji je, že skutečný porod není tak zběsilý jako ve filmech nebo seriálech a u porodu stačí jejich prostá přítomnost a hlavně klid."
Nahlásit chybu


K tématu

Krnovská porodnice připravila přednášky pro nastávající rodiče

5. listopadu 2023 13:05 | Bruntál | Jiří Cileček

Každou středu se mohou nastávající maminky i tatínkové z Bruntálska dozvědět mnoho zajímavého a užitečného o těhotenství a porodu. Od středy 8. listopadu začíná v Bruntále Škola rodičů, tedy kurz pro budoucí rodiče.

Viktorka z Orlové narozená v Havířově je prvním dítětem roku 2024 v Moravskoslezském kraji

1. ledna 2024 11:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Prvním dítětem letošního roku v Moravskoslezském kraji je Viktorie. Narodila se 26 minut po půlnoci v havířovské porodnici. Maminka do porodnice přijela z Orlové. V porodnicích napříč krajem se do rána narodilo 6 děvčat a jeden chlapec.

Opavská porodnice má nově k dispozici porodní gauč

15. prosince 2023 15:01 | Opava | Jiří Cileček

Opavská porodnice je teprve druhou porodnicí v České republice, která má k dispozici porodnický gauč. Na gynekologicko-porodnické oddělení Slezské nemocnice doputoval z Velké Británie. Hned první noc po instalaci v něm proběhl první přirozený porod.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

21. května 2024 16:20 | Celý MS kraj | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

Zkušená porodní asistentka radí budoucím maminkám z Rýmařovska
Vydáno 23. července 2023 14:52, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Co vše se stane během devíti měsíců těhotenství? Jak se v těhotenství stravovat a cvičit? Co čekat u porodu? Na tyto i další otázky odpovídá na pravidelných setkáních s budoucími rodiči z Rýmařovska zkušená porodní asistentka krnovské porodnice Blanka Lunerová.

Foto: Blanka Lunerová

Setkání se konají každé první pondělí v měsíci přímo v Rýmařově v příjemném prostředí kavárny Turistických známek od 16:00 do 18:00. Vstup je zdarma. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu, popř. přijít i bez předchozí registrace.

Blanka Lunerová, porodní asistentka: "Na každou přednášku připravím jedno téma o těhotenství, porodu nebo šestinedělí. Porodní plán, bonding, různé varianty porodů, relaxační polohy při porodu, kojení a další. Nechci ale, abych si jen stoupla před lidi a hodinu něco povídala. Proto je samotná přednáška pouze základním kamenem našich setkání, mnohem větší důraz kladu na individuální přístup. Po mém krátkém úvodu si tak společně s rodiči povídáme o tom, co je v danou chvíli zajímá nebo trápí nejvíce. Díky tomu mohu pomoci a poradit jak mamince na začátku těhotenství, tak i té, kterou porod čeká za pár dní nebo týdnů, ale i rodičům, kterým se miminko už narodilo."

Teorie vs. praxe

Rodiče z Rýmařovska se na přednášky rádi vrací, i když nového člena rodiny již přivítali na světě.

Blanka Lunerová, porodní asistentka: "Jsem ráda, že se vrací k nám i ženy, které mají porod za sebou. Povídáme si s novopečenými maminkami o jejich konkrétním zážitku z porodu, co se jim osvědčilo, co bylo jinak, než předpokládaly a podobně. Totéž se týká i osobních zkušeností s kojením. Maminky tak neslyší jen teorii ode mě."

Prohlídka porodnice

Porodní asistentka velmi dobře ví, jak důležitou roli hraje i znalost prostředí, ve kterém bude porod probíhat. Proto posluchačkám svých přednášek nabízí také možnost individuální prohlídky porodnice.

Blanka Lunerová, porodní asistentka: "Maminky s povděkem přijímají, že půjdou rodit tam, kde někoho už znají. I ty, které na kurzu měly z porodu velké obavy, pak byly klidné, protože už porodnici znaly a cítily se jistější. Jsem ráda, že mám velkou podporu naší vrchní sestry, paní Petřekové a celého týmu porodnice i novorozeneckého oddělení."

Když se sejde celá rodina

Mezi posluchači zajímavých přednášek nejsou jen těhotné ženy, ale také jejich blízcí – nastávající tatínci nebo babičky.

Blanka Lunerová, porodní asistentka: "Babičky nám vypráví své zážitky, porovnáváme, jak se porodnictví změnilo. Tatínkové zase mají většinou obavy, jaká bude jejich role u porodu. Uklidňuji je, že skutečný porod není tak zběsilý jako ve filmech nebo seriálech a u porodu stačí jejich prostá přítomnost a hlavně klid."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000038350/zkusena-porodni-asistentka-radi-budoucim-maminkam-z-rymarovska