Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bohumín zpřísní využívání cykloboxů, nevyzvednutá kola prodá

Celý MS kraj |

Se zneužíváním cykloboxů umístěných před vlakovým nádražím bojuje Bohumín od jejich zprovoznění. Lidé do nich odkládají nepotřebné věci a schránky dlouhodobě blokují. Po téměř dvou letech došla radnici trpělivost. Aby zajistila dostupnost služby slušným uživatelům, zpřísní jejich provoz. Nevyzvednutá kola půjdou do dražby.

Sedmdesátka cykloboxů u železniční stanice v Bohumíně funguje od konce roku 2021. Jejich využití je bezplatné, avšak časově omezené. Lidé mohou do schránky umístit svůj dopravní prostředek na 22 hodin. Poté dochází k automatickému zablokování a otevřít box mohou jen strážníci městské policie za poplatek 200 korun. Ani to však některé uživatele neodrazuje od toho, aby schránky zneužívali.

Roman Honysz, ředitel Městské policie Bohumín: "Za posledního půl roku jsme vyklidili nespočet haraburdí, tašek s předměty nevalné hodnoty a více než třicet jízdních kol, ke kterým se nikdo nehlásí. Překvapivě nejde jen o bicykly, které by byly ve špatném technickém stavu. Jsou mezi nimi i značková zánovní kola s vysokou pořizovací cenou."

Radnice se proto rozhodla provoz cykloboxů zpřísnit. Cílem je regulovat množství předmětů, kvůli nimž zůstávají boxy nepřístupné ostatním uživatelům. Nový provozní řád začal platit od září.

Lucie Oršulíková, odboru životního prostředí a služeb: "Pokud si někdo obsah nevyzvedne do týdne od provedení kontroly městskou policií, schránku vyklidíme a věci uložíme ve skladovacím prostoru městského úřadu. Bude-li je chtít jejich majitel získat zpět, musí prokázat vlastnictví uloženého předmětu a uhradit poplatek 500 korun za vyklizení boxu, převoz a uskladnění."

Pokud se uživatel cykloboxu neozve ani po měsíci, město s věcí naloží, jako by byla opuštěná.

Lucie Oršulíková, odboru životního prostředí a služeb: "V praxi to znamená, že méně hodnotné předměty zlikvidujeme, ty cenné, jako jsou zachovalá jízdní kola, půjdou do dražby."

První veřejnou dražbu odložených jízdních kol chystá radnice na září. Bicykly už ocenila komise, aby u nich mohla být stanovena vyvolávací cena. 

Jana Končítková, mluvčí Bohumína: "Město pořídilo 72 cykloboxů při přestavbě přednádražního prostoru na moderní dopravní terminál před dvěma lety. Deset z nich má elektropřípojku. Uložení kol je bezplatné a funguje na principu zámku s čtyřmístným kódem."

Pořízení schránek stálo 3,5 milionu korun, Bohumínu se na ně podařilo získat dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj ve výši 3,2 milionu.

Nahlásit chybu


K tématu

Policie hledala dítě v ohrožení. 14letá dívka odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně

16. dubna 2026 18:57 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie vyhlásila status Dítě v ohrožení. Hledala 14letou dívku, která odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně. Má zdravotní problém a musí pravidelně užívat léky. Nakonec ji našli za 11 dní.

Hasiči likvidují požár skládky v Novém Bohumíně, na místě je i těžká technika

19. dubna 2026 9:55 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Bohumíně – Novém Bohumíně aktuálně zasahují hasiči u požáru skládky. Na místě jsou profesionální jednotky HZS MSK ze stanic Orlová a Bohumín i dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína. K zásahu byla vyslána také těžká technika ze záchranného útvaru v Hlučíně, událost je podle hasičů bez zranění a bez škody.

Muž vyskočil z okna hořícího bytu. Zachránila ho matrace

13. listopadu 2025 12:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V okně hořícího bytu stál muž a volal o pomoc. Hasiči okamžitě nasadili seskokovou matraci, na kterou muž skočil. Hasiči vyvedli z domu další čtyři lidi. Během dvaceti minut byl požár uhašen. Požár se obešel bez zranění. Škoda je 150 tisíc korun.


Senior v ohrožení. Odešel z domu na procházku a nevrátil se. Hledá ho rodina i policie

Dnes 13:59 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

83letý senior odešel z domu v Ostravě-Porubě a hledá ho rodina i policie. Policisté se obrátili na veřejnost s žádostí o pomoc. Pohřešovaného hledají v režimu senior v ohrožení. Potřebuje totiž léky, které nemá u sebe.

Nové Dětské centrum Pluto v Havířově nabídne zázemí dětem v krizové situaci

Dnes 8:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu nového Dětského centra Pluto v Havířově. Moderní zařízení poskytne zázemí dětem, které potřebují okamžitou pomoc. Nová budova nahradila původní objekt a svým uspořádáním se co nejvíce přibližuje běžnému rodinnému prostředí.

"Mi je 15 roků a mě to vůbec nezajímá." Strážníci v Ostravě chytili opilé mladistvé

Dnes 11:19 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

14letá ležela bezvládně na zemi a kolem ní byli další opilí kamarádi. Strážníci kontrolovali v centru Ostravy sedm mladistvých ve věku 14 a 15 let. Nadýchali od 0,36 do 1,71 promile. Dva skončili v nemocnici a dva na policii.

Fanoušky na Zlaté Tretře Ostrava potěšili rekordem Manuel i druhým místem Štefela

Dnes 12:16 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Světový atletický mítink Zlatá Tretra Ostrava 2026 opět bavil. Nejvíce diváky potěšila česká běžkyně Lurdes Gloria Manuel skvělým vítězstvím v běhu na 400 metrů.

Energetický mix MS kraje by měla doplnit jaderná energie

Včera 20:35 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj silně podporuje stavbu malých modulárních reaktorů na svém území. Využití jádra vnímá jako nejvhodnější řešení po konci uhlí. Zajistí energetickou bezpečnost, soběstačnost a konkurenceschopnost našeho kraje.

Ministr vnitra navštívil Bílovec a Studénku, bude rozhodovat o sloučení oddělení PČR

Včera 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

Policie České republiky zvažuje zrušení obvodního oddělení v Bílovci a jeho sloučení s pracovištěm ve Studénce. Návrh je aktuálně v rukou ředitele Krajského ředitelství, konečné rozhodnutí ale bude až na ministru vnitra. Ten proto na konci týdne zavítal do obou měst.

Ve Stonavě přivítali nové občánky

Dnes 12:59 | Stonava | Jiří Brzóska

Na stonavské radnici proběhlo letošní první slavnostní vítání nových občánků. Obřadní síň zaplnili rodiče, prarodiče i další blízcí novorozených dětí, kteří si společně užili příjemný a tradiční obřad pořádaný obcí.

Závod s časem vyhrála příroda. Holčička se narodila v autě během cesty do porodnice

Včera 10:17 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V sobotu odpoledne zažily posádky záchranářů z Fulneku a Nového Jičína netradiční výjezd. Maminka nestihla dojet do nemocnice a miminko přišlo na svět přímo v autě. Záchranáři po příjezdu na místo oběma poskytli potřebnou péči a bezpečně je převezli do nemocnice.

Akademii šitou na míru si užily i děti s těžšími handicapy

Novojičínská Základní a mateřská škola speciální pořádala zahradní slavnost. Připravila program, do kterého se zapojily i děti s těžkými mentálními handicapy a poruchou autistického spektra.

Dny Karviné navštívily davy diváků, program bavil

Včera 12:01 | Karviná | Richard Kutěj

Letošní Dny Karviné jsou za námi. Akce se velmi vydařila a našla si spousty diváků. My vám nyní ukážeme, co vše nabízel pestrý a bohatý program na několika scénách.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

MS kraj přišel s projektem Škola v pohybu, chce přitáhnout děti ke sportu

Dnes 14:03 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj a jeho odbor školství pozval pedagogy středních a základních škol, kteří vyučují tělesnou výchovu, na odbornou konferenci do Dolních Vítkovic. Nesla název Škola v pohybu.

Hosté ve studiu: Renáta Valerie Nešporek, mediátorka

Mediace pomáhá předcházet konfliktům ve školách i v rodinách

Analýza vzorků dává Povodí Odry přesný přehled o stavu vod, kvalitu hlídají laboratoře

Každý den teče řekami, přehradami i vodovody voda, kterou považujeme za samozřejmost. Málokdo si ale uvědomuje, kolik práce stojí za tím, aby odborníci věděli, v jakém je stavu a zda splňuje všechny požadavky na kvalitu. Právě tím se zabývá laboratoř Povodí Odry. Zajišťuje monitoring povrchových vod, rozbory pitné, podzemní i odpadní vody a také analýzy sedimentů, zemin nebo kalů. Odborníci zde každoročně vyhodnocují na sedm tisíc vzorků.

Ostravští strážníci zářili na mistrovství v jezdectví. Domů vezou zlato

15. června 2026 12:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Tři jezdci Městské policie Ostrava se zúčastnili 27. ročníku Mezinárodního policejního mistrovství ČR. V mezinárodní konkurenci 28 jezdců slavili úspěch hned několikrát. Daniel Orsag s koněm Sacramoso Bateria vybojovali zlato v parkuru a stříbro v Grand Prix.

Pevnostní areál Hlučín-Darkovičky představuje významný náhled do vojenské historie ČSR

15. června 2026 10:58 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Na severovýchodním okraji Moravskoslezského kraje, jen několik kilometrů od Hlučína a v těsné blízkosti polských hranic, se nachází jedno z nejvýznamnějších míst vojenské historie České republiky. Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost nahlédnout do období, kdy se Československo připravovalo na obranu před sílící hrozbou nacistického Německa.

Bohumín zpřísní využívání cykloboxů, nevyzvednutá kola prodá
Vydáno 2. září 2023 7:39, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Se zneužíváním cykloboxů umístěných před vlakovým nádražím bojuje Bohumín od jejich zprovoznění. Lidé do nich odkládají nepotřebné věci a schránky dlouhodobě blokují. Po téměř dvou letech došla radnici trpělivost. Aby zajistila dostupnost služby slušným uživatelům, zpřísní jejich provoz. Nevyzvednutá kola půjdou do dražby.

zdroj foto: Město Bohumín

Sedmdesátka cykloboxů u železniční stanice v Bohumíně funguje od konce roku 2021. Jejich využití je bezplatné, avšak časově omezené. Lidé mohou do schránky umístit svůj dopravní prostředek na 22 hodin. Poté dochází k automatickému zablokování a otevřít box mohou jen strážníci městské policie za poplatek 200 korun. Ani to však některé uživatele neodrazuje od toho, aby schránky zneužívali.

Roman Honysz, ředitel Městské policie Bohumín: "Za posledního půl roku jsme vyklidili nespočet haraburdí, tašek s předměty nevalné hodnoty a více než třicet jízdních kol, ke kterým se nikdo nehlásí. Překvapivě nejde jen o bicykly, které by byly ve špatném technickém stavu. Jsou mezi nimi i značková zánovní kola s vysokou pořizovací cenou."

Radnice se proto rozhodla provoz cykloboxů zpřísnit. Cílem je regulovat množství předmětů, kvůli nimž zůstávají boxy nepřístupné ostatním uživatelům. Nový provozní řád začal platit od září.

Lucie Oršulíková, odboru životního prostředí a služeb: "Pokud si někdo obsah nevyzvedne do týdne od provedení kontroly městskou policií, schránku vyklidíme a věci uložíme ve skladovacím prostoru městského úřadu. Bude-li je chtít jejich majitel získat zpět, musí prokázat vlastnictví uloženého předmětu a uhradit poplatek 500 korun za vyklizení boxu, převoz a uskladnění."

Pokud se uživatel cykloboxu neozve ani po měsíci, město s věcí naloží, jako by byla opuštěná.

Lucie Oršulíková, odboru životního prostředí a služeb: "V praxi to znamená, že méně hodnotné předměty zlikvidujeme, ty cenné, jako jsou zachovalá jízdní kola, půjdou do dražby."

První veřejnou dražbu odložených jízdních kol chystá radnice na září. Bicykly už ocenila komise, aby u nich mohla být stanovena vyvolávací cena. 

Jana Končítková, mluvčí Bohumína: "Město pořídilo 72 cykloboxů při přestavbě přednádražního prostoru na moderní dopravní terminál před dvěma lety. Deset z nich má elektropřípojku. Uložení kol je bezplatné a funguje na principu zámku s čtyřmístným kódem."

Pořízení schránek stálo 3,5 milionu korun, Bohumínu se na ně podařilo získat dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj ve výši 3,2 milionu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000038902/bohumin-zprisni-vyuzivani-cykloboxu-nevyzvednuta-kola-proda