Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Beskydy už se připravují na jarní turisty

Celý MS kraj |  | Beskydský expres

Zimní sezona v Beskydech je téměř u svého konce a poskytovatelé služeb už vyhlížejí první jarní turisty. Ze statistik vyplývá, že turistů postupně přibývá nejen v Beskydech, ale celém Moravskoslezském kraji.

Na beskydských sjezdovkách to bylo o uplynulé zimě všelijaké. Některé dokonce nebyly v provozu, jako například ta v Palkovicích, která je položená velmi nízko a umělé zasněžování by bylo příliš nákladné.

Anketa: “U nás je sjezdovka, ale bohužel nejede myslím, že už tři roky, což nás teda mrzí, protože jsme to měli kousek od domu.”

Naopak areály ve vyšších polohách Beskyd dokázaly sjezdovky udržet v provozu téměř do konce února. Teplé počasí však nakonec zastavilo vleky i tam. Provozovatelé už teď přemýšlejí nad další sezonou a například v Bílé připravují budování nové sjezdovky. Potom dojde i k navýšení kapacity nové lanovky, která slouží po celý rok.

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski areálu Bílá: “Určitě ano, máme to dokonce i v plánu. Momentálně máme hodinovou kapacitu 2400 osob s tím, že pokud přidáme 7 sedaček, tak to bude až 2800 osob za hodinu. Ale toho máme v plánu až s novou sjezdovkou, protože si myslíme, že na těch sjezdovkách, pokud bychom to přidali už teď, tak by tam těch lidí bylo hodně a my dbáme na bezpečnost a ať si ti lidi dobře zalyžují z kopce dolů, ne jenom, že je vyvezeme nahoru.”

Podpora turistického ruchu je jedním z hlavních cílů vedení Moravskoslezského kraje. Loni se v kraji ubytovalo více než milion návštěvníků, což bylo o necelých 5 procent více ve srovnání s předchozím rokem.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: “Já turismus dlouhodobě propagují, protože tady máme oblasti, kde jsme závislí na cestovním ruchu. Ta čísla opravdu nám rostou. Já jsem rád, že po té době kdy tady byl covid, tak ten cestovní ruch se vzpamatoval a šel náhodou. Je to náročné hlavně v dnešní době sehnat pořádný a kvalitní personál, ale i s tím jsme se vypořádali. No a klobouk dolů před všemi, kteří vlastně vytvoří nějakou přidanou hodnotu nebo hodnotu jako takovou, nových atraktivit, za kterými potom my turisté jezdíme. V tuto chvíli probíhá dokonce anketa o nejlepší počin nebo nejlepší atraktivitu Moravskoslezského kraje, která bude vyhodnocena v březnu na galavečeru Cen cestovního ruchu.”

Moravskoslezský kraj má i pro letošní rok připravené peníze pro podporu cykloturistiky, včetně nových stezek. Lepší podmínky budou mít karavanisté a instalovány budou nové vyhlídky a relaxační mola na přehradách.

Mezi místa s nejvyšší turistickou návštěvností patří horské lokality Praděd, Lysá hora a Pustevny. V nížinách to je Dolní oblast Vítkovice, Landek, ZOO Ostrava a oblibu si získávají různorodé technotrasy.

Nahlásit chybu


K tématu

Turisté si oblíbili nenáročný třídenní Přechod Beskyd s noclehem ve třech horských chatách

20. dubna 2023 11:55 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Zajímavý turistický trek s ubytováním na třech horských chatách v Beskydech si v průběhu pěti let našel řadu příznivců z celé republiky. Inspirací přitom byla mnohem náročnější vysokohorská varianta Tour du Mont Blanc.

VIDEO: Záchranář se na sjezdovku ke zraněnému muži spustil na laně z vrtulníku

27. července 2023 7:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nešťastné uklouznutí s vážným poraněním turisty stálo za zásahem posádky záchranného vrtulníku s volacím znakem Kryštof 5 v lokalitě sjezdovky pod horskou chatou Severka v beskydské Dolní Lomné.

Odchovna v Krásné zachraňuje ohroženou populaci plachého tetřeva hlušce v Beskydech

19. dubna 2023 10:41 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Když budou mít turisté v Beskydech velké štěstí, na několika místech mohou spatřit tetřeva hlušce. Protože původní populace téměř vyhynula, pustily se Lesy ČR do umělého odchovu tetřevů. Do volné přírody bylo v posledních pěti letech vypuštěno přes 70 jedinců.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V Bruntále byla zahájena realizace největší investice v jeho novodobé historii – příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

11. dubna 2024 11:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Nový hejtman se sešel s odboráři a zástupci Liberty. Zaměstnanci už berou jen 70 procent mzdy

Setkání nového hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci hutě Liberty nepřineslo nic nového. Situace je stále najatá a každý týden pouze přichází informace, že se nástup pracovníků o týden odkládá. Jasněji by mohlo být po schůzce členů vlády s majitelem huti v Praze.

V Rychalticích objevili na zahradě munici, policisté radí, jak postupovat při podobných nálezech

10. dubna 2024 11:21 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Minulou sobotu před polednem byli frýdecko-místečtí policisté povoláni do obce Hukvaldy – Rychaltice kvůli nálezu předmětu, který připomínal munici. Nalezen byl během výkopových prací. Na místo okamžitě dorazila policejní hlídka společně s pyrotechniky.

Beskydy už se připravují na jarní turisty
Vydáno 1. března 2024 11:34, Celý MS kraj, Libor Běčák
Zimní sezona v Beskydech je téměř u svého konce a poskytovatelé služeb už vyhlížejí první jarní turisty. Ze statistik vyplývá, že turistů postupně přibývá nejen v Beskydech, ale celém Moravskoslezském kraji.

Na beskydských sjezdovkách to bylo o uplynulé zimě všelijaké. Některé dokonce nebyly v provozu, jako například ta v Palkovicích, která je položená velmi nízko a umělé zasněžování by bylo příliš nákladné.

Anketa: “U nás je sjezdovka, ale bohužel nejede myslím, že už tři roky, což nás teda mrzí, protože jsme to měli kousek od domu.”

Naopak areály ve vyšších polohách Beskyd dokázaly sjezdovky udržet v provozu téměř do konce února. Teplé počasí však nakonec zastavilo vleky i tam. Provozovatelé už teď přemýšlejí nad další sezonou a například v Bílé připravují budování nové sjezdovky. Potom dojde i k navýšení kapacity nové lanovky, která slouží po celý rok.

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski areálu Bílá: “Určitě ano, máme to dokonce i v plánu. Momentálně máme hodinovou kapacitu 2400 osob s tím, že pokud přidáme 7 sedaček, tak to bude až 2800 osob za hodinu. Ale toho máme v plánu až s novou sjezdovkou, protože si myslíme, že na těch sjezdovkách, pokud bychom to přidali už teď, tak by tam těch lidí bylo hodně a my dbáme na bezpečnost a ať si ti lidi dobře zalyžují z kopce dolů, ne jenom, že je vyvezeme nahoru.”

Podpora turistického ruchu je jedním z hlavních cílů vedení Moravskoslezského kraje. Loni se v kraji ubytovalo více než milion návštěvníků, což bylo o necelých 5 procent více ve srovnání s předchozím rokem.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: “Já turismus dlouhodobě propagují, protože tady máme oblasti, kde jsme závislí na cestovním ruchu. Ta čísla opravdu nám rostou. Já jsem rád, že po té době kdy tady byl covid, tak ten cestovní ruch se vzpamatoval a šel náhodou. Je to náročné hlavně v dnešní době sehnat pořádný a kvalitní personál, ale i s tím jsme se vypořádali. No a klobouk dolů před všemi, kteří vlastně vytvoří nějakou přidanou hodnotu nebo hodnotu jako takovou, nových atraktivit, za kterými potom my turisté jezdíme. V tuto chvíli probíhá dokonce anketa o nejlepší počin nebo nejlepší atraktivitu Moravskoslezského kraje, která bude vyhodnocena v březnu na galavečeru Cen cestovního ruchu.”

Moravskoslezský kraj má i pro letošní rok připravené peníze pro podporu cykloturistiky, včetně nových stezek. Lepší podmínky budou mít karavanisté a instalovány budou nové vyhlídky a relaxační mola na přehradách.

Mezi místa s nejvyšší turistickou návštěvností patří horské lokality Praděd, Lysá hora a Pustevny. V nížinách to je Dolní oblast Vítkovice, Landek, ZOO Ostrava a oblibu si získávají různorodé technotrasy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000041803/beskydy-uz-se-pripravuji-na-jarni-turisty