Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odry vyhlásily architektonicko-urbanistickou soutěž na revitalizaci náměstí

Celý MS kraj |

Město Odry vyhlásilo architektonicko-urbanistickou soutěž na zpracování návrhu revitalizace Masarykova náměstí a jeho bezprostředního okolí. Cílem je úprava náměstí jako hlavního reprezentativního a pobytového veřejného prostranství Oder. Budoucí podoba by měla nabídnout inspirativní prostor pro současné potřeby města, s vysokou atraktivitou pro občany i pro návštěvníky. Účelem a posláním soutěže je nalézt a ocenit nejvhodnější řešení a s jeho autorem pak jednat o zadání následné zakázky.

Architekti by měli ve svých návrzích respektovat urbanistické a architektonické hodnoty místa s ohledem na umístění v centru městské památkové zóny. Limitujícími prvky, které je třeba v návrhu respektovat, jsou také kašna z roku 1897, mariánský sloup, studna nebo autobusová zastávka a vedení silnice II/647 přes náměstí. Měli by vytvořit místa pro setkávání občanů a pro odpočinek, vyřešit dopravní obslužnost a parkování tak, aby došlo ke zklidnění dopravy, kultivaci a redukci ploch pro parkování a upřednostnění pohybu chodců.

Lucie Kaspříková, mluvčí města Odry: "Soutěž „Revitalizace Masarykova náměstí Odry“ byla vyhlášena 15. března 2024 zveřejněním ve Věstníku veřejných zakázek v ČR, dále v Úředním věstníku EU – TED a na profilu zadavatele prostřednictvím elektronického nástroje E-ZAK. Zadavatelem je město Odry ve spolupráci s Českou komorou architektů. Soutěž je vyhlášena jako architektonicko-urbanistická, otevřená, anonymní, jednofázová a projektová."

Soutěžní podmínky a podklady jsou v úplném znění zpřístupněny možným účastníkům na profilu zadavatele elektronického nástroje E-ZAK. Informace o soutěži jsou zveřejněny na webových stránkách města Odry a na webových stránkách České komory architektů

Lucie Kaspříková, mluvčí města Odry: "Celková částka na ceny a odměny v soutěži je stanovena na ve výši 700.000 Kč (ceny 620.000 Kč a odměny 80.000 Kč. První cena se stanovuje ve výši 300.000 Kč, druhá cena ve výši 180.000 Kč a třetí cena ve výši 140.000 Kč. Termín odevzdání soutěžních návrhů je stanoven nejpozději do pátku 12. července 2024 do 12.00 hodin na podatelně Městského úřadu Odry. Datum zasedání poroty k hodnocení soutěžních návrhů byl stanoven na 3. až 4. září 2024. Předpokládané přijetí rozhodnutí zadavatele o výsledku soutěže bylo stanoveno na 18. září 2024 na zasedání Zastupitelstva města Odry."

Zpřístupnění soutěžních návrhů po ukončení soutěže bude zajištěno umístěním soutěžních návrhů na webových stránkách města. Veřejná výstava soutěžních návrhů bude zahájena optimálně do tří měsíců od oznámení o rozhodnutí poroty o výběru nejvhodnějšího návrhu.

Nahlásit chybu


K tématu

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Revitalizace opavské Bredy vzejde ze soutěžního dialogu

3. listopadu 2023 15:50 | Opava | Jiří Cileček

Město Opava vyhlásilo ve spolupráci s kanceláří MOBA veřejný soutěžní dialog na kvalitní řešení revitalizace bývalého obchodního domu Breda v Opavě. Cílem je najít odpověď na otázku, jak se ve 21. století postavit k provozu a architektonickému řešení historického, památkově chráněného objektu a zároveň budově dodat novou náplň, která bude přínosem pro nejen společenský a kulturní život obyvatel města.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.


Hasiči stále odklízejí následky bouřek. Povolal je krizový štáb v Českém Těšíně

Včera 11:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které přišly na začátku víkendu napáchaly poměrně velké škody. Hasiči je odstraňovali celou sobotu. V Českém Těšíně je krizový štáb povolal na pomoc i v neděli.

Budoucí zdravotní sestry školily v první pomoci osmáky

22. června 2024 14:06 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

První pomoc by měl umět poskytnout každý. To je myšlenka, kterou se žákům základních škol snaží vštípit jen o něco starší studentky zdravotnické školy. Vedou kurzy, které jsou založeny na praktických nácvicích, a přidávají i vlastní zkušenosti.

Frýdlantští skauti pořádali šifrovací soutěž, účastníky provedla přírodou i městem

Zajímavou a poměrně náročnou soutěž uspořádali skauti z Frýdlantu. Nazvali ji Nočník, protože končila až ve večerních hodinách. Kudy vede trasa, museli vyluštit z různě komplikovaných šifer.

Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

22. června 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

V Karviné-Starém Městě se opravuje místní komunikace

22. června 2024 14:01 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V těchto dnech probíhají práce na náměstí Ondry Foltýna v Karviné-Starém Městě. Je o opravu silnice, která si vyžádala i dopravní omezení.

Cyklistu na Bruntálsku našli u kola v bezvědomí, byl vážně zraněn

Včera 8:16 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u vážně zraněného cyklisty poblíž Jindřichova na Bruntálsku. Našli ho v bezvědomí a vážně zraněného u kola na cyklostezce. Do nemocnice ho přepravil vrtulník.

Skvělá atmosféra, koncerty, besedy, dobré jídlo. Opavu ovládl tradiční multižánrový festival Slunovrat

22. června 2024 20:01 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Tisíce lidí se v Opavě každým rokem baví na letním multižánrovém festivalu Slunovrat. Nabízí nejen kvalitní hudbu, ale i kulturu a gastronomii. Na své si tak v historickém centru města přijdou jak dospělí, tak i děti.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

22. června 2024 10:12 | Jablunkov | Libor Běčák | Beskydský expres

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

21. června 2024 17:00 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

21. června 2024 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

Zámek v Kuníně oslavil 20 let své existence dvěma dny plnými hudby a výstav

Zámek v Kuníně zažil svůj nejvýznamnější a současně nejkrásnější víkend v letošní sezóně. Oslavil totiž své 20. narozeniny v novodobé historii. Byl postaven rodinou Harrachů v polovině 18. století a po dalších změnách vlastníků a poválečné konfiskaci byl následně vypleněn vojáky Sovětské armády.

Jezdec na elektrokoloběžce se těžce zranil při pádu, policii mohou pomoci svědci

Včera 16:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Krvavé zranění si způsobil 42letý muž, který havaroval na Mánesově ulici v Havířově, když jí projížděl na silnější elektrokoloběžce.

Síť cyklostezek v Moravskoslezském kraji se stále rozrůstá

22. června 2024 21:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj podporuje cykloturistiku na svém území dlouhodobě. Přispívá na budování i projektování cyklostezek, jejich opravy i doplňkovou infrastrukturu. Cyklisté tak mají k dispozici kvalitní a bezpečné stezky, ale také odpočívky, informační tabule nebo třeba lavičky a odpadkové koše. V krajském rozpočtu je pro tento a příští rok pro tuto oblast připraveno 20,5 milionu korun.

Moravskoslezští policisté soutěžili ve střelbě ze služební zbraně

22. června 2024 20:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté pořádali na třinecké střelnici dvoudenní moravskoslezský přebor ve střelbě z krátké služební zbraně. Ti nejlepší postoupili na republikové mistrovství.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

22. června 2024 9:03 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

21. června 2024 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Odry vyhlásily architektonicko-urbanistickou soutěž na revitalizaci náměstí
Vydáno 28. března 2024 17:56, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Město Odry vyhlásilo architektonicko-urbanistickou soutěž na zpracování návrhu revitalizace Masarykova náměstí a jeho bezprostředního okolí. Cílem je úprava náměstí jako hlavního reprezentativního a pobytového veřejného prostranství Oder. Budoucí podoba by měla nabídnout inspirativní prostor pro současné potřeby města, s vysokou atraktivitou pro občany i pro návštěvníky. Účelem a posláním soutěže je nalézt a ocenit nejvhodnější řešení a s jeho autorem pak jednat o zadání následné zakázky.

zdroj foto: Město Odry

Architekti by měli ve svých návrzích respektovat urbanistické a architektonické hodnoty místa s ohledem na umístění v centru městské památkové zóny. Limitujícími prvky, které je třeba v návrhu respektovat, jsou také kašna z roku 1897, mariánský sloup, studna nebo autobusová zastávka a vedení silnice II/647 přes náměstí. Měli by vytvořit místa pro setkávání občanů a pro odpočinek, vyřešit dopravní obslužnost a parkování tak, aby došlo ke zklidnění dopravy, kultivaci a redukci ploch pro parkování a upřednostnění pohybu chodců.

Lucie Kaspříková, mluvčí města Odry: "Soutěž „Revitalizace Masarykova náměstí Odry“ byla vyhlášena 15. března 2024 zveřejněním ve Věstníku veřejných zakázek v ČR, dále v Úředním věstníku EU – TED a na profilu zadavatele prostřednictvím elektronického nástroje E-ZAK. Zadavatelem je město Odry ve spolupráci s Českou komorou architektů. Soutěž je vyhlášena jako architektonicko-urbanistická, otevřená, anonymní, jednofázová a projektová."

Soutěžní podmínky a podklady jsou v úplném znění zpřístupněny možným účastníkům na profilu zadavatele elektronického nástroje E-ZAK. Informace o soutěži jsou zveřejněny na webových stránkách města Odry a na webových stránkách České komory architektů

Lucie Kaspříková, mluvčí města Odry: "Celková částka na ceny a odměny v soutěži je stanovena na ve výši 700.000 Kč (ceny 620.000 Kč a odměny 80.000 Kč. První cena se stanovuje ve výši 300.000 Kč, druhá cena ve výši 180.000 Kč a třetí cena ve výši 140.000 Kč. Termín odevzdání soutěžních návrhů je stanoven nejpozději do pátku 12. července 2024 do 12.00 hodin na podatelně Městského úřadu Odry. Datum zasedání poroty k hodnocení soutěžních návrhů byl stanoven na 3. až 4. září 2024. Předpokládané přijetí rozhodnutí zadavatele o výsledku soutěže bylo stanoveno na 18. září 2024 na zasedání Zastupitelstva města Odry."

Zpřístupnění soutěžních návrhů po ukončení soutěže bude zajištěno umístěním soutěžních návrhů na webových stránkách města. Veřejná výstava soutěžních návrhů bude zahájena optimálně do tří měsíců od oznámení o rozhodnutí poroty o výběru nejvhodnějšího návrhu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042311/odry-vyhlasily-architektonickourbanistickou-soutez-na-revitalizaci-namesti