Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koupaliště v Odrách letos v létě neotevře, strojovnu poškodila prosakující voda a zaměstnanci riskovali zdraví

Celý MS kraj |

Vedení Oder muselo spolknout hořkou pilulku a svým občanům sdělit nepříjemnou zprávu o tom, že letos je na městské letní koupaliště nepustí. Technický stav plovárny je totiž v tak žalostném stavu, že město není schopno zajistit bezpečnost návštěvníkům ani zaměstnancům. Jak město připustilo, zaměstnanci dosud koupaliště udržovali v provozu i přesto, že to pro ně bylo nebezpečné.

Lucie Kaspříková, mluvčí Oder: "Radní souhlasili s uzavřením městského koupaliště v letních měsících z důvodu nevyhovujícího technického stavu. Ten potvrdil odborný posudek, podle kterého není koupaliště provozuschopné z hlediska bezpečnosti personálu i návštěvníků. Oderská městská společnost, s. r. o. jako provozovatel koupaliště upozorňovala například, že vlivem stárnutí bazénové folie dochází k velkým průsakům vody, které napáchaly největší škody ve strojovně, jak na kovových konstrukcích, tak na čerpadlech a elektroinstalaci. Tuto skutečnost potvrdila vypracovaná technická zpráva. Doslovně uvádí, že stávající zařízení úpravny vody, stejně jako hydroizolační povrchy bazénových van a technologické rozvody, jsou již za hranicí své životnosti. Zařízení úpravny je schopné provozu jen díky náročné, obětavé a mnohdy nebezpečné práci obsluhy. Z důvodů velkých úniků vody je také zvýšená finanční náročnost provozu." 

Bezpečný provoz koupaliště je podmíněný kompletní rekonstrukcí, která by zahrnovala novou elektroinstalaci strojovny, opravu objektu úpravny vody, včetně hydroizolace objektu a náhradu degradovaného zařízení technologické úpravny vody. Dále hydroizolaci akumulační jímky, vyřešení skladu chemických látek a obalů, výměnu bazénové fólie plaveckého bazénu a vybudování dětského brouzdaliště v souladu s normou. 

Lucie Kaspříková, mluvčí Oder: "Náklady na tak rozsáhlou rekonstrukci jsou odhadovány v řádu desítek miliónů korun. Odbor správy nemovitého majetku města Oder v současné době shromažďuje dokumentaci potřebnou k žádosti o dotaci. Na základě závěrů následně vedení města rozhodne o dalším průběhu a rozsahu rekonstrukce."
Nahlásit chybu


K tématu

Letní koupaliště Jindřich v Havířově se otevře nejpozději 10. června

23. května 2023 12:40 | Havířov | Bára Kelnerová

V červnu začne sezona na letním koupališti. Jaké novinky čekají na návštěvníky, řekl ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení Jiří Matěj. Organizace také pořádá pro veřejnost Den otevřených dveří na sportovištích.

Místo letního koupaliště vznikne v Orlové volnočasový areál

17. května 2023 11:30 | Orlová | Bára Kelnerová

V Orlové už více než deset let chátrá letní koupaliště. Opravu si radnice z rozpočtu nemůže dovolit a dotace nelze získat. Město se proto rozhodlo pro vybudování volnočasového areálu.

Orlová požádá stát o dotaci na přeměnu nevzhledného koupaliště

7. května 2023 16:10 | Orlová | Jiří Cileček

Letní koupaliště v Orlové dlouhé roky nefungovalo a postoupně se stalo nevzhledným místem, kam se není radno vydávat. Současné vedení města toto „dědictví“ dále nechce nést a požádá stát o dotaci na oživení takzvaných brownfieldů, tedy zchátralých, nevyužívaných lokalit. Zastupitelstvo Orlové proto rozhodlo o upuštění od čtvrtmiliardové rekonstrukce koupaliště a změnilo záměr na volnočasový areál, na který lze státní dotaci žádat.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Koupaliště v Odrách letos v létě neotevře, strojovnu poškodila prosakující voda a zaměstnanci riskovali zdraví
Vydáno 2. dubna 2024 11:29, Celý MS kraj, Libor Běčák
Vedení Oder muselo spolknout hořkou pilulku a svým občanům sdělit nepříjemnou zprávu o tom, že letos je na městské letní koupaliště nepustí. Technický stav plovárny je totiž v tak žalostném stavu, že město není schopno zajistit bezpečnost návštěvníkům ani zaměstnancům. Jak město připustilo, zaměstnanci dosud koupaliště udržovali v provozu i přesto, že to pro ně bylo nebezpečné.

Letní koupaliště v Odrách. Zdroj: Město Odry

Lucie Kaspříková, mluvčí Oder: "Radní souhlasili s uzavřením městského koupaliště v letních měsících z důvodu nevyhovujícího technického stavu. Ten potvrdil odborný posudek, podle kterého není koupaliště provozuschopné z hlediska bezpečnosti personálu i návštěvníků. Oderská městská společnost, s. r. o. jako provozovatel koupaliště upozorňovala například, že vlivem stárnutí bazénové folie dochází k velkým průsakům vody, které napáchaly největší škody ve strojovně, jak na kovových konstrukcích, tak na čerpadlech a elektroinstalaci. Tuto skutečnost potvrdila vypracovaná technická zpráva. Doslovně uvádí, že stávající zařízení úpravny vody, stejně jako hydroizolační povrchy bazénových van a technologické rozvody, jsou již za hranicí své životnosti. Zařízení úpravny je schopné provozu jen díky náročné, obětavé a mnohdy nebezpečné práci obsluhy. Z důvodů velkých úniků vody je také zvýšená finanční náročnost provozu." 

Bezpečný provoz koupaliště je podmíněný kompletní rekonstrukcí, která by zahrnovala novou elektroinstalaci strojovny, opravu objektu úpravny vody, včetně hydroizolace objektu a náhradu degradovaného zařízení technologické úpravny vody. Dále hydroizolaci akumulační jímky, vyřešení skladu chemických látek a obalů, výměnu bazénové fólie plaveckého bazénu a vybudování dětského brouzdaliště v souladu s normou. 

Lucie Kaspříková, mluvčí Oder: "Náklady na tak rozsáhlou rekonstrukci jsou odhadovány v řádu desítek miliónů korun. Odbor správy nemovitého majetku města Oder v současné době shromažďuje dokumentaci potřebnou k žádosti o dotaci. Na základě závěrů následně vedení města rozhodne o dalším průběhu a rozsahu rekonstrukce."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042367/koupaliste-v-odrach-letos-v-lete-neotevre-strojovnu-poskodila-prosakujici-voda-a-zamestnanci-riskovali-zdravi