Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Celý MS kraj |

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Bezplatné stravování mohou získat děti z mateřských, základních a středních škol.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Příběhy dětí, kterým rodiče nemohou zaplatit školní oběd, bývají smutné. Děti za situaci, ve kterých se ocitla jejich rodina, rozhodně nemohou. Proto považuji za správné jim jejich těžký úděl aspoň trošku ulehčit. Nejde pouze o to zajistit jim denně teplou stravu, chceme jim také pomoci začlenit se do kolektivu a přispět k jejich duševní pohodě. Pro příští školní rok máme na tento projekt připraveno minimálně 30 milionů korun. V případě většího zájmu můžeme tuto částku ještě navýšit. Krajští zastupitelé přerozdělili 26,3 mil. Kč, další školy se do programu ještě mohou zapojit."

O příspěvek na bezplatné obědy si dosud požádalo zatím 90 škol, většina základních a mateřských.  Jedná se o pomoc dětem, jejichž rodina je ohrožena chudobou a materiální či potravinovou deprivací nebo se ocitla v nepříznivé finanční situaci.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "S touto pomocí máme v Moravskoslezském kraji už mnohaleté zkušenosti, začali jsme už v roce 2017. Od začátku programu se program mírně proměnil, rozšířil se okruh dětí, které mají na bezplatné obědy ve školách nárok, také se zjednodušila administrativa. Proto věřím, že se do programu zapojí ještě další školy."

Krajský úřad přijímá žádosti do 30. září. Pomoc mohou školy žádat pro děti z rodin ve finanční tísni, kterou potvrdí například úřady, OSPOD nebo také ředitel školy. Zapojené mohou být i děti z pěstounských rodin a děti ukrajinských uprchlíků. Podmínky dotačního programu jsou zveřejněny na stránkách kraje.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Pro aktuální končící školní rok jsme na bezplatné obědy měli připraveno 36,3 milionů korun. Už máme uzavřené první pololetí, ve kterém celkem 78 školských zařízení vyčerpalo 4,1 milionů korun. Ve druhém pololetí je zapojeno 104 škol, odhadem vyčerpají dalších 11 milionů korun. Bezplatné obědy v Moravskoslezském kraji v tomto školním roce využilo zhruba přes 4 tisíce dětí."

Krajský projekt Potravinová pomoc dětem v sociální nouzi z prostředků OPZ+ v Moravskoslezském kraji je financovaný z Operačního programu Zaměstnanost plus, který má na starost Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Na bezplatné obědy přispívá ze svého rozpočtu i Moravskoslezský kraj, jeho spoluúčast je 10 %.

Nahlásit chybu


K tématu

O proplácení obědů na školách už ve Frýdku-Místku požádali rodiče stovek dětí

6. listopadu 2023 16:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek nově proplácí některým dětem obědy na základních školách. Podmínkou je, aby měli rodiče nárok na přídavek na dítě. Peníze za obědy pak dostanou přímo školní jídelny a děti tak mohou bezplatně na obědy. Do projektu už rodiče přihlásili stovky dětí.

Obědy zdarma mohou využít nově i střední školy v Moravskoslezském kraji

10. října 2023 12:50 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj se už sedmým rokem zapojil do projektu Obědy do škol. Nabízí školám, aby si zažádaly o příspěvky na obědy pro děti ze sociálně slabších rodin. Letos mohou mít zdarma obědy kromě dětí z mateřinek a základních škol také středoškoláci. Moravskoslezský kraj na tento projekt získal z evropských zdrojů 63 milionů korun, dalších 7 má alokováno ve svém rozpočtu. Tyto peníze jsou určené na tento a příští školní rok.

Frýdek-Místek bude platit některým školákům od listopadu obědy

21. září 2023 11:58 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek bude hradit od listopadu některým školákům obědy. Nový projekt je určený pro rodiny, které pobírají přídavky na děti. Účast v něm bude zcela dobrovolná a město dá peníze za obědy přímo svým základním školám. Cílem je pomoci nízkopříjmovým rodinám.


Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

Dnes 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Radnici v Havířově došla trpělivost s firmou, která staví volnočasové hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Vstup na stadion bude atraktivnějším veřejným prostorem, zmizí brána, přibude cyklopruh

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava křižovatky ulic Divadelní a Purkyňova.

Hasiči v Havířově měli ve sběrném dvoře cvičení na radioaktivní materiál, našli tam rtuť

Včera 10:27 | Havířov | Libor Běčák

Ve sběrném dvoře v Selské ulici v Havířově se v pondělí dopoledne konalo cvičení motivované nálezem radioaktivního materiálu.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Do národního finále soutěže Vesnice roku Palkovice chystají čtyřhodinovou prezentaci formou festivalu

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal 9. ročník Festivalu dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva. Obec tam navíc převzala ocenění v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku a připravuje festival, se kterým se v září představí porotě ve finále.

Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

14. července 2024 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj
Vydáno 21. června 2024 15:32, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Bezplatné stravování mohou získat děti z mateřských, základních a středních škol.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Příběhy dětí, kterým rodiče nemohou zaplatit školní oběd, bývají smutné. Děti za situaci, ve kterých se ocitla jejich rodina, rozhodně nemohou. Proto považuji za správné jim jejich těžký úděl aspoň trošku ulehčit. Nejde pouze o to zajistit jim denně teplou stravu, chceme jim také pomoci začlenit se do kolektivu a přispět k jejich duševní pohodě. Pro příští školní rok máme na tento projekt připraveno minimálně 30 milionů korun. V případě většího zájmu můžeme tuto částku ještě navýšit. Krajští zastupitelé přerozdělili 26,3 mil. Kč, další školy se do programu ještě mohou zapojit."

O příspěvek na bezplatné obědy si dosud požádalo zatím 90 škol, většina základních a mateřských.  Jedná se o pomoc dětem, jejichž rodina je ohrožena chudobou a materiální či potravinovou deprivací nebo se ocitla v nepříznivé finanční situaci.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "S touto pomocí máme v Moravskoslezském kraji už mnohaleté zkušenosti, začali jsme už v roce 2017. Od začátku programu se program mírně proměnil, rozšířil se okruh dětí, které mají na bezplatné obědy ve školách nárok, také se zjednodušila administrativa. Proto věřím, že se do programu zapojí ještě další školy."

Krajský úřad přijímá žádosti do 30. září. Pomoc mohou školy žádat pro děti z rodin ve finanční tísni, kterou potvrdí například úřady, OSPOD nebo také ředitel školy. Zapojené mohou být i děti z pěstounských rodin a děti ukrajinských uprchlíků. Podmínky dotačního programu jsou zveřejněny na stránkách kraje.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Pro aktuální končící školní rok jsme na bezplatné obědy měli připraveno 36,3 milionů korun. Už máme uzavřené první pololetí, ve kterém celkem 78 školských zařízení vyčerpalo 4,1 milionů korun. Ve druhém pololetí je zapojeno 104 škol, odhadem vyčerpají dalších 11 milionů korun. Bezplatné obědy v Moravskoslezském kraji v tomto školním roce využilo zhruba přes 4 tisíce dětí."

Krajský projekt Potravinová pomoc dětem v sociální nouzi z prostředků OPZ+ v Moravskoslezském kraji je financovaný z Operačního programu Zaměstnanost plus, který má na starost Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Na bezplatné obědy přispívá ze svého rozpočtu i Moravskoslezský kraj, jeho spoluúčast je 10 %.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043676/detem-v-tizive-situaci-proplaci-obedy-ve-skolach-moravskoslezsky-kraj