Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vrcholem zahájení letní výstavní sezóny je výstava „Bez tváře“ v ostravském Domě umění

Celý MS kraj |  | Kulturní okénko

Velmi zajímavou a svým způsobem unikátní výstavou zahájila ostravská Galerie výtvarných umění letní výstavní sezónu. Výstava, která nese název Bez tváře, spojila necelou dvacítku špičkových malířů z celé ČR.

Výstava je jakýmsi fenoménem v oblasti figurální malířské tvorby, který úmyslně potlačuje vjem lidské tváře na diváka.

Jiří Jůza, ředitel GVUO: „Výstava Bez tváře, která se nyní zahajuje představuje českou figurální malbu optikou tématu nezobrazivého zpodobnění figury, resp. Tváře, jakési unifikovanosti nebo skryté tváře, což postihuje významný společenský fenomén možná dnešní doby.“

Způsoby provedení beztvářné malby figur mohou být různé, různé jsou také motivace malířů k takovému způsobu zobrazování.

Jaroslav Michna, kurátor výstavy: „Skrývání té tváře má několik vrstev, může to být třeba zakrývání, skrývání, odmazávání fyziognomie, může to být odvrácení figury a tak podobně. Co se děje s tou lidskou tváří ve společnosti jako takové. A to, co se s ní děje je to, že je vlastně takovým nadužívaným a zneužívaným, případně manipulovaným znakem, ať už v marketingu, reklamě nebo třeba na bázi sociálních sítí a vlastně ta umělecká scéna je jakoby na tento fenomén té invaze tvářné reaguje tím, že ji vlastně popírá.“
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Dnes tvář je zušlechťována různými zásahy a už vlastně nevyjadřuje to, co by biologicky měla vyjadřovat. A tahle výstava je trošku takovým protipólem, ukazuje vlastně ta tvář, když je umělá, tak vlastně vytváří svůj charakter a ztrácí to, proč vlastně má vyzařovat z člověka tu přirozenost, kterou člověk má.“
Václav Buchtelík, malíř, Ostrava: „Nepracuji s tím úplně programově, ale spíše tak jako sem tam.“
Zbyněk Sedlecký, Praha: „V mém případě to jsou autoportréty, kde jsem chtěl schovat to, že to je autoportrét. Takže aby ta figura byla taková obecnější a nebylo to až tak osobní vlastně.“

Všichni vystavující malíři jsou z generace 70. až 90. let minulého století a způsobem vyjádření reagují na dobu nástupu internetu a sociálních sítí, která zkresluje nebo deformuje význam lidské tváře.

Nahlásit chybu


K tématu

Výstava Viktora Freša a ostravském Domě umění zaujme výtvarnou všestranností i multimediální tvorbou

9. června 2024 19:28 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Velmi netradiční a zajímavou výstavu s názvem „Budoucí vzpomínky“ připravila ostravská Galerie výtvarných umění. Slovenský výtvarník Viktor Frešo je všestranným umělcem, zabývajícím se fotografií, malbou i sochařstvím. Ve své tvorbě využívá také multimediální nástroje a dodává svým objektům další rozměry.

Výstava americké poválečné fotografky Ruth Orkin zachycuje poválečnou atmosféru Ameriky

9. března 2024 14:30 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

V ostravském Domě umění je právě instalována ojedinělá výstava americké poválečné fotografky Ruth Orkin. Jde o první výstavu u nás a ke shlédnutí jsou opravdu unikátní fotografie, které nás doslova vtáhnou do poválečné nálady 40. a 50. let minulého století.

Malíř Pavel Forman vystavuje v ostravské Galerii výtvarného umění průřez tvorbou a témata za posledních 5 let

18. prosince 2023 13:22 | Celý MS kraj | Karel Soukop

První reportáž nás zavede na výstavu vynikajícího malíře Pavla Formana. Jeho obrazy zaujmou především svými rozměry, barevností i tématy. Představují průřez Formanovou tvorbou i jeho vývoj za poslední roky.


Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Dnes 12:59, vydáno dnes 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Dnes 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

Včera 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

Minimem Baníku Ostrava je v lize 4. místo, v poháru základní skupina

Baník Ostrava je nažhavený na začátek nové ligové sezóny a i když přípravné zápasy příliš nevyšly, v klubu tradičně panuje optimismus a chce v domácí soutěži vybojovat minimálně 4. místo. Dalším cílem je postup do základní skupiny evropské konferenční ligy.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

Včera 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

15. července 2024 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

15. července 2024 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Do národního finále soutěže Vesnice roku Palkovice chystají čtyřhodinovou prezentaci formou festivalu

15. července 2024 14:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Regionální zprávy POLAR

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal 9. ročník Festivalu dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva. Obec tam navíc převzala ocenění v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku a připravuje festival, se kterým se v září představí porotě ve finále.

Vrcholem zahájení letní výstavní sezóny je výstava „Bez tváře“ v ostravském Domě umění
Vydáno 7. července 2024 17:39, Celý MS kraj, Karel Soukop
Velmi zajímavou a svým způsobem unikátní výstavou zahájila ostravská Galerie výtvarných umění letní výstavní sezónu. Výstava, která nese název Bez tváře, spojila necelou dvacítku špičkových malířů z celé ČR.

Výstava je jakýmsi fenoménem v oblasti figurální malířské tvorby, který úmyslně potlačuje vjem lidské tváře na diváka.

Jiří Jůza, ředitel GVUO: „Výstava Bez tváře, která se nyní zahajuje představuje českou figurální malbu optikou tématu nezobrazivého zpodobnění figury, resp. Tváře, jakési unifikovanosti nebo skryté tváře, což postihuje významný společenský fenomén možná dnešní doby.“

Způsoby provedení beztvářné malby figur mohou být různé, různé jsou také motivace malířů k takovému způsobu zobrazování.

Jaroslav Michna, kurátor výstavy: „Skrývání té tváře má několik vrstev, může to být třeba zakrývání, skrývání, odmazávání fyziognomie, může to být odvrácení figury a tak podobně. Co se děje s tou lidskou tváří ve společnosti jako takové. A to, co se s ní děje je to, že je vlastně takovým nadužívaným a zneužívaným, případně manipulovaným znakem, ať už v marketingu, reklamě nebo třeba na bázi sociálních sítí a vlastně ta umělecká scéna je jakoby na tento fenomén té invaze tvářné reaguje tím, že ji vlastně popírá.“
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Dnes tvář je zušlechťována různými zásahy a už vlastně nevyjadřuje to, co by biologicky měla vyjadřovat. A tahle výstava je trošku takovým protipólem, ukazuje vlastně ta tvář, když je umělá, tak vlastně vytváří svůj charakter a ztrácí to, proč vlastně má vyzařovat z člověka tu přirozenost, kterou člověk má.“
Václav Buchtelík, malíř, Ostrava: „Nepracuji s tím úplně programově, ale spíše tak jako sem tam.“
Zbyněk Sedlecký, Praha: „V mém případě to jsou autoportréty, kde jsem chtěl schovat to, že to je autoportrét. Takže aby ta figura byla taková obecnější a nebylo to až tak osobní vlastně.“

Všichni vystavující malíři jsou z generace 70. až 90. let minulého století a způsobem vyjádření reagují na dobu nástupu internetu a sociálních sítí, která zkresluje nebo deformuje význam lidské tváře.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043902/vrcholem-zahajeni-letni-vystavni-sezony-je-vystava-bez-tvare-v-ostravskem-dome-umeni